Mit lehetne tenni határozott idejű albérlettel, ha megint bezárnak az egyetemek?
Egyetemen tanulok, és itt lehet mindent olvasni arról, hogy most online, vagy jelenléti lesz az oktatás, egyáltalán az marad-e. Most még úgy van, hogy bejárós lesz, de itt már októberrel, vagy szeptemberrel tippelgetnek, hogy kitör a járvány és átállnak online oktatásra.
De lakni valahol kell addig, és mivel a kollégiumban nem vettek fel, így albérlet maradt, de szinte mindenki határozott idejű szerződést kért(min 1 év). Ha mégis bezár az egyetem, akkor mit lehet tenni az albérlettel? Mert nekem csak az egyetem miatt kéne, anélkül meg fölösleges kiadás. De ha a határozott szerződést felbontom, akkor nem csak a kauciót bukom, hanem még jogi eljárásban követelhetik 1 év fennmaradó összegét is.
"természetes, hogy bármit bele lehet írni a szerződésbe, amiben megegyeznek és nem ütközik bűncselekménybe!...ez annyira evidens, hogy a hülye is tudja"
Azért te se úgy születtél, hogy evidens volt. Aki azt írja, hogy
"mindenki határozott idejű szerződést kért(min 1 év ... ha a határozott szerződést felbontom...",
az lehet, hogy nem tudja, mert sose kötött még szerződést, és talán úgy képzeli, hogy a "szerződés" az egy már eleve létező valami, amit alá kell írni, ha lakást akar bérelni, és bármi van benne, az a dolga, hogy ahhoz alkalmazkodjon.
Én meg bérlőként mondom, hogy abszolút megértem, ha a bérbeadó teljes évre szeretne szerződést kötni, és nem akarja elengedni a kárpótlást, ha valaki a covid miatt kiköltözne. A covid miatti hazaköltözés vis maior ugyan egy egyetemistának, de lakáskiadási szempontból egyáltalán nem jelenti azt, hogy ne maradhatna ott. Egy kollégiumtól elvárható, hogy az aktuális egyetemi szabályozásokhoz alkalmazkodva működjön, de szerintem egy bérbeadótól (aki választhatna stabil munkahellyel rendelkező dolgozó bérlőt is), nem.
Ugyanakkor persze, ahogy egy korábbi válaszadó is írta, a bérbeadótól meg elvárható, hogy ha ki kell költöznie a bérlőjének, akkor újat keressen a helyére, és ne egy évig csak üljön a babérjain. Így a fair szerződés szerintem az, ami szerint a kiköltözést előre jelezned kell, mondjuk két hónapos felmondási idővel. (Magyarul azt a két hónapot még mindenképpen ki kell fizetned.) Ennyi idő alatt a bérbeadó tud mást találni a helyedre, és talán nem lesz vesztesége (a keresés és új ügyintézés költségein túl). Illetve neked segíthet az a kitétel, hogy ha viszel magad helyett mást, akkor a felmondási időtől eltekintetek (azt az egy-két hónapot már az új bérlő fizeti meg helyetted).
Normális szerződésekbe megvan adva egy felmondási idő amivel mindkét fél élhet különösebb indoklás nélkül, nálunk pl 2 hónap. Ha ezt belefogalmazzátok akkor már nem lesz annyira gáz, mert max 2 hónapot kell ráfizetned még, nem az év maradékát.
Másik opció hogy online oktatás mellett elmész dolgozni addig, pesten korona alatt is volt bőven diákmunka, mindenki tolta orrba-szájba mert nem kellett bejárniuk.
"Azért aztán nem éri meg dolgozni, hogy az albérlet elvigye.."
Ha lakhatsz otthon is, akkor nem éri meg szerintem sem. De ha nem akarsz vagy nem tudsz otthon lakni, akkor nem csak a pénzt kell meglátni benne, amit az albi elvisz, hanem azt is, hogy munkatapasztalatot szerzel vele, kapcsolatokat építesz, stb.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!