Kezdőoldal » Otthon » Albérlet » Visszatarthatja-e a kauciót a...

Visszatarthatja-e a kauciót a főbérlő?

Figyelt kérdés

Mindig pontosan fizettem, ha probléma volt (csőtörés, beázás stb), egyből értesítettem.

Hétvégén szeretnék kiköltözni, azonban ő a kauciót nem akarja visszaadni, mondván, festeni kell, foltos a főzőlap.

Nem rongáltam semmit, a főzőlapról nem is jött le sosem az a folt, már akkor is itt volt. A fal nem koszos, csak az egyik villanykapcsoló körül látszik picit, egyébként semmi. Még az inox hűtőajtón található ujjlenyomatokba is belekötött, hogy takarítani kéne.

Saját magam javítottam meg a zuhanyzó tömítést, mikor kellett, nem hívtunk szakembert, mert azt mondta, csináljam meg én. Beköltözéskor a szúnyoghálók le voltak szakadva, kicseréltem saját költségen (azért nem olcsó, db-ja 5ezer volt), a beköltözésünkkor falban lévő szögeket is ránk akarja fogni.

A szerződésben ez áll: A rendeltetésszerű használat során (anyaghiba, temészetes elhasználódás, stb) szükségessé váló javításokat a bérbedónak kell elvégeznie sajét költségén. A bérbeadó az ingatlant és berendezési tárgyait rendeltetésszerű, használható, tiszta állapotban adja át, a bérlő kötelen jelen állapot szerint visszaadni a szerződés megszűnésekor.


Jogosan akarja megtartani a kauciót vagy nekem van igazam? Ha nekem van, mire hivatkozhatok, a szerződésen kívül pl a festéssel kapcsolatban? Ptk-ban nem találtam semmit (a szerzősés a benne nem foglalt dolgokkal kapcsolatban a Ptk-ra hivatkozik).


2020. szept. 10. 18:28
 1/9 anonim ***** válasza:
100%
Neked van igazad.
2020. szept. 10. 18:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/9 anonim ***** válasza:
90%
Nos, ha tényleg így van ahogy leírtad. Készíts képeket amikor átatod az ingatlant legyen veled valaki tanunak. Készitsem listát hogy mi az ami kifogásol. A bérbeadó nem veheti el a kauciot. Mond neki ha nem adja vissza elso dolgod, hogy feljelented.
2020. szept. 10. 18:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/9 anonim ***** válasza:
67%

Ha ő kifestetten adta át, akkor alighanem Neked kell kifestetni, hiszen a szerződésben is az áll, hogy használható, tiszta állapotban adja át és Neked is ilyen állapotban kell visszaadni. Vagy rosszul értelmezem?

Viszont nagyon elbizonytalanít amit írsz, hogy a szerződésben ez is van: "...a bérlő köteles jelen állapot szerint visszaadni a szerződés megszűnésekor". Mit fed a "jelen állapot" kifejezés? Vajon a szerződéskötés idejére, vagy a kiköltözés idejére szól a "jelen" szó?

Máskor jobban olvasd el a szerződést, hiszen lehet, hogy az előző bérlő után is ő festetett (hogy festve adja át Neked), de az is lehet, hogy a bérlőtől követelte, akárcsak most Tőled.

2020. szept. 10. 18:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/9 A kérdező kommentje:

köszönöm az eddigi válaszokat!

Nem kifestve vettük át, ráadásul még csak kitakarítva sem. Ragacsos, poros, zsíros volt minden, szakadt kanapé, ami el volt fedve pléddel (ha akkor nem szólók, mikor észrevettem, gondolom, ezt is megpróbálná rám hárítani -tenyérnyi szakadás van rajta-).

Gondolom, az átvételkori állapotra érti, legalábbis én így értelmeztem.

2020. szept. 10. 19:03
 5/9 anonim ***** válasza:
100%

Akkor ebben az esetben, ilyen helyzetben jogtalan a kaució visszatartása, hiszen kifestetlenül, kitakarítatlanul vettétek át, de még mindig bizonytalan vagyok miatt, hogy melyikőtök mit ért a "jelen állapot"-on. Szerintem a szerződés idejére, arra az állapotra vonatkozik, de ő nem így adta át. Viszont nem tudod bizonyítani az ellenkezőjét, hiszen a szerződésben aláírtad, hogy "rendeltetésszerű, használható, tiszta" állapotban adja át, csakhogy Te ezt nem kifogásoltad.

Bárki, aki olvassa ezt a válaszomat, ha nem jártas jogi ügyekben, kérje el a szerződési javaslatot, adja oda szakembernek véleményezésre, mert sokszor előfordul a rejtett becsapás ténye.

2020. szept. 10. 19:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/9 anonim ***** válasza:
100%
A következő albérletnél a tulaj jelenlétében átvételkor fényképezz, hogy ne mondhasson valótlant!
2020. szept. 10. 19:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/9 A kérdező kommentje:

köszönöm!

igen, szerintem is erre értették az állapotot, csak hát ugye aláírtuk, utána kezdtem szétnézni jobban ilyen szempontból.

Olyat találtam még a szerződésben, hogy : "A bérbeadó a szerződés megkötésével egyidejűleg 2 havi kauciót kér a bérlőtől, a bérleményben keletkező esetleges károk, illetve a bérlő által fizetni mulasztott költségek fedezetéül. 1 havi kaució lelakható, a 2. havi aució a bérleményben keletkező esetleges károk, felmerülő költségeket (elmaradt rezsi, felújítási költségek) fedezi."

Az 1 havi kauciót is úgy kellett mondanom, hogy már pedig az utolsó havi lakbért én nem fizetem ki, az megy a kaucióból.

Szerintem igazából a festés pl. nem tekinthető kárnak, felújítási költségnek, még ha a tisztasági festés ráfér is (pl a villanykapcsoló miatt).

2020. szept. 10. 19:28
 8/9 A kérdező kommentje:
igazából itt is van pár fotóm, csak nem az ő jelenétében csináltam, így nem tudom, mennyire lesz neki mérvadó...
2020. szept. 10. 19:29
 9/9 anonim válasza:
Szerintem konzultálj egy ügyvéddel, hogy mit lehet tenni. Neked van igazad, és még az ügyvédi díjat kifizetni is megéri neked, hisz valószínűleg vissza tudjátok szerezni a kauciót.
2020. szept. 17. 00:42
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!