Ilyet megtehet egy főbérlő?
1. Tudni kéne, mi van a szerződésben.
2. Az biztos, hogy ennél hosszabb időt kell adni, legkorábban aug. 31-re mondhat fel érvényesen
Ezt olvasd el!
Mi a helyzet a határozott idejű lakásbérlet esetén?
Felmerül a kérdés, hogy mi a helyzet, ha a lakásbérlet határozott időre jött létre. Vagyis például 1 évre írt alá a bérlő. Ilyen esetben meggondolhatja magát valamelyik fél, és hamarabb is véget vethet a viszonynak?
A korábbi Polgári Törvénykönyv egyértelmű volt a kérdésben. Kimondta ugyanis, hogy határozott idejű szerződést idő előtt nem lehet rendes felmondással megszüntetni. (Itt is csak a rendes felmondásról beszélünk, a szerződésszegés esete más szabályozás alá esett.)
Mit mond az új Ptk.?
„A határozott időre kötött szerződést bármelyik fél rendes felmondással felmondhatja a törvényes felmondási idő betartásával idő előtt gyakorolható felmondási jog esetén a hónap végére, legkésőbb a hónap tizenötödik napjáig.”
Miről is szól ez a szabály? A fenti előírás, a korábbi szabályozással ellentétben, már nem zárja ki azt a lehetőséget, hogy egy határozott időre megkötött bérleti szerződést (itt még nem csak a lakásbérletről van szó) rendes felmondással szüntessenek meg. Ennek feltétele azonban, hogy a rendes felmondást a felek szerződése lehetővé tegye.
Ha a határozott idejű bérleti szerződés esetén a felek szerződése lehetővé teszi a rendes felmondást, akkor a felmondást legkésőbb a hónap 15. napjáig kell közölni, a szerződés pedig legkorábban a hónap végével szűnik meg.
Ezek szerint van szerződés, ami jó hír. A szerződésben biztosan van kikötés a szerződés felmondására, azt kéne megnézni. A felújítás nem indok a rendkívüli felmondásra, és nem hinném, hogy aláírtatok bármit, ami lehetőséget nyújtana neki 10 napos határidővel történő egyoldalú felmondásra.
A legjobb, amit tehettek, hogy most azonnal elkezdtek új albérletet keresni. Csütörtökön hirdetik ki a felvételi ponthatárokat, szóval akkor ugrásszerűen megnő majd a keresők száma, az addig hátra lévő időt mindenképpen használjátok ki!
Ha szerződés szerint nincs jogalap a rendkívüli felmondásra, akkor amíg a határozott idejű szerződés rátok eső kötelezettségeit teljesítitek, jogszerűen laktok ott (azért ezt egy ügyvéddel nézzézek át!), a főbérlő jogilag nem tehet semmit. De még ekkor sincs értelme ilyen főbérlővel hadakozni, lépjetek le, amint tudtok!
Bérbeadó tulajdonos: az ingatlan tulajdonosa, aki az ingatlant bérbeadja.
Főbérlő: az ingatlan bérlője, aki a szerződés alapján jogosult az ingatlant albérletbe adni.
Bérlő: az ingatlan "sima" bérlője, jellemzően nem jogosult albérletbe adni, csak használni.
Albérlő: közvetlenül nem áll kapcsolatban a bérbeadó tulajdonossal, hanem a főbérlővel, akinek a jogán ő az ingatlanban tartózkodhat. Ha a főbérlő jogosultsága megszűnik, az rá is kihat.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!