Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Valláskritika » Isten képes arra, hogy megvált...

Isten képes arra, hogy megváltoztasson egy próféciát?

Figyelt kérdés

A próféciák lényege az, hogy be fognak következni.

Ha mindenható, akkor azt is meg kell tudnia változtatni, de akkor meg a prófécia volt hazugság, vagy azt nem látta jól, hogy mi fog történni, így nem mindent tudó.

Ezzel a mindent tudás és a minden hatás is üti egymást.



2019. febr. 6. 12:19
1 2 3 4
 11/31 BGB ***** válasza:
21%

Kérdező részére


A materializmusban minden eldőlt és nincs szabad akarat.


A Bibliában Isten mindent tud minden meg van irva, Jézus nem tud mindent és mi sem, és van/lehet szabad akarat.


A kérdésedben felvetettek logikai hibát tartalmaznak


Attól hogy Isten nem akarja megváltoztatni a próféciákát nem jelenti hogy nem is tudná.


Valamint az, hogy nem akar olyan követ teremtetni amit nem tud felemelni nem jelenti, hogy nem is tudna és amíg nem teremt ilyet addig mindenható és mindentudó. Egyébként esze ágában sincs ilyet alkotni.


De ezek csak buta logikai nyekergések, sok értelmük nincs.

2019. febr. 6. 18:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/31 Darkmoon80 ***** válasza:
49%

Kedves Kérdező!


Én ateistaként csupán logikai úton próbálom megközelíteni a kérdést, amennyiben a válaszomban elkövetek valamilyen logikai hibát, köszönöm, ha felhívod rá a figyelmem:


"Egy kicsit el kellene ezen gondolkodni, hogy mi az az idő, illetve ha már létezik, akkor lehet e kívüle valaki, vagy valami?"


Az idő itt és most leegyszerűsítve az anyagi világban történő dolgok egymásutánisága. Tulajdonképpen fiktív fogalom, melyet történések sebességét alapul véve definiálunk.


Éppen ezért egy nem változó, nem anyagi természetű dolog szempontjából értelmezhetetlen (szerintem).


Mivel (elvileg) Isten teremti meg a világot (velejárójaként az anyagnak a mozgást, változást és ezen keresztül az időt is mint fogalom, így Istennel kapcsolatban, az ő örökkévalóságában nincs értelmezhetősége az idő múlásának.


"Hogyan lehet valaki kívül az időn?"


Feltéve, hogy Ő maga teremti meg az időt, értelemszerűen nem lehet része. Az egész részének nem lehet része az egész, illetve elég bonyolult helyzet áll elő: [link]


---


"Rendben, mondjuk Isten teremti az időt, de előtte is kellett lennie időnek, amikor még nem volt, hiszen az 'előtte' szó ezt magában hordozza,"


Az előtte szót Te tetted hozzá!


Amíg nincs idő, ez a szó egyszerűen értelmezhetetlen, olyannyira, hogy ugyanezen okból még az ősrobbanás "előttről" sem helyénvaló ilyen értelemben beszélni, mert (állítólag) akkor sem volt idő.


Egyébként az érvelésed itt a véges-végtelen tipikusan emberi feldolgozhatatlanságára épül. Van tér, de hol a széle? És mi van azontúl? És azon túl... Ha vége van, jön utána más, de egyszer mindennek vége van...


Megérteni nehéz/nem lehet... Elfogadni lehet és szükséges, már az elemi matematika szintjén is definiált és jól használható.


Tekintsd Isten szemszögéből egyetlen befagyott pillanatnak az időt (és a teret is plusz), úgy mintha te egy óriási festményt látnál (egyszerre élesen minden apró részletét).


Ugyanakkor (ez fontos) a festmény PONT olyan, amilyennek szeretnéd, hogy legyen! Nincs erő, mely megváltoztatná (csak te létezel valójában, minden más csupán a te "akaratod" nyoma), és nincs más akaratod neked sem, hiszen minden olyan, amilyennek akartad/akarod/akarni fogod (így egyszerre), mert ha nem úgy lenne, akkor önmagadnak mondanál ellen egyszerre* két véleményt képviselve.


* = ne időként gondolj rá, inkább mint egy homogén anyagra, mely ugyanakkor mégsem homogén.


----


"viszont ítéleten igen, változtat, ha látja, hogy az elítélt, komoly erőfeszítéssel, megbánva a tettét, igyekszik összhangba hozni az életét az Ő elrendezésével."


Ennek a lehetősége CSAK akkor létezne, HA isten is az idő fogságában lenne, mert akkor számára is létezne előtt és után a SAJÁT cselekedeteit, és TUDÁSÁT tekintve. Amennyiben Isten független az időtől, akkor minden körülmény EGYSZERRE a birtokában van a döntéshez! Ha ez így van akkor nem kerülhet ellentétbe semmilyen körülmény által önmagával (nincs új körülmény), ha viszont nem így van, akkor nem mindent tudó és mindenható.

2019. febr. 6. 18:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/31 Darkmoon80 ***** válasza:

Kedves BGB!


"A materializmusban minden eldőlt és nincs szabad akarat."


Erre gondolsz: [link]

2019. febr. 6. 18:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/31 anonim ***** válasza:

"mindenki úgy fog-e dönteni, ahogy a prófécia beteljesüléséhez kellene."


A prófécia beteljesüléséhez, nem kell emberi hozzájárulás. Velünk, vagy nélkülünk, Isten mindent megvalósít, amit akar.

Akik pedig úgy döntenek, hogy abban élik az életüket amik íratva vannak, azt Ők döntötték el, hogy a Prófécia, vagy is az Isteni elhatározás részesei szeretnének lenni.

akik pedig nem akarnak az szerint élni, azok nem tudják befolyásolni, hogy ne történjen meg. Ők nem kívának a részesei lenni annak az elhatározásnak, és nem is lesznek azok.

2019. febr. 6. 19:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/31 A kérdező kommentje:

"- megváltoztatod a próféciát,


- megváltoztatod a könyvet, ami a próféciát leírja,


- megváltoztatod az összes ember emlékét a régi próféciáról az új próféciára,


és máris pont úgy fog kinézni a dolog, mintha mindig is ugyanaz a prófécia szerepelt volna abban a könyvben. Nem olyan bonyolult ez... ;-)

"


Na de ez nem változtat azon, hogy az eredeti prófécia nem teljesült, így az nem is lehetett igazi prófécia, hiába nem emlékszik rá senki, a lényeg fals.


"A materializmusban minden eldőlt és nincs szabad akarat."


Nem igazán értem, mire gondolsz, se azt, ez hogy kerül ide?


"Attól hogy Isten nem akarja megváltoztatni a próféciákát nem jelenti hogy nem is tudná."


Ha nem teljesül, mert megváltoztatja, akkor nem is volt az a prófécia prófécia.


" ezek csak buta logikai nyekergések, sok értelmük nincs."


Felhívják a figyelmet a logikai képtelenségekre, vagyis a hibákra, amik lehetetlenné teszik a jelenség, ez esetben a vallási tételek konzisztenciáját.


"Az idő itt és most leegyszerűsítve az anyagi világban történő dolgok egymásutánisága. Tulajdonképpen fiktív fogalom, melyet történések sebességét alapul véve definiálunk."


Igen, de ebben benne van a múlt, jelen, jövő fogalma, vagyis az ami már elmúlt, meg ami be fog következni.

Erről mit gondolsz, tudható e biztosan a jövő?


"Mivel (elvileg) Isten teremti meg a világot (velejárójaként az anyagnak a mozgást, változást és ezen keresztül az időt is mint fogalom, így Istennel kapcsolatban, az ő örökkévalóságában nincs értelmezhetősége az idő múlásának."


Na de Isten is időben teremt, hat nap alatt és a hetediken megpihen, vagyis ebből nem az látszik, hogy kívül lenne az időn és az sincs sehol említve, hogy ő teremtené az időt, vagy hogy kívül lenne rajta.


"Feltéve, hogy Ő maga teremti meg az időt, értelemszerűen nem lehet része. "


Egyrészt nem világos, hogy mi az idő, mert azt tekinthetjük történések sorrendiségének, így azt nem lehet megteremteni külön, hanem megteremtődik a történés, a változás által, ami viszont mindenre vonatkozik, mindennel kapcsolatban van, ami van.


"Az egész részének nem lehet része az egész, "


De lehetnek különálló, nem összefüggő dolgok.


"

"Rendben, mondjuk Isten teremti az időt, de előtte is kellett lennie időnek, amikor még nem volt, hiszen az 'előtte' szó ezt magában hordozza,"


Az előtte szót Te tetted hozzá!

"


Az igaz, de fogalmilag is létezik benne a múlt, jelen, jövő.

A múlt az a rész, amikor még nincs idő, de ekkor is létezik a jövő, amikor majd lesz, ebben az esetben a jelen pillanata, amikor megteremtődik az idő, amelynek pillanatához viszonyítható az előtte, meg az utána fogalom, amely nem egy puszta szó.


"Amíg nincs idő, ez a szó egyszerűen értelmezhetetlen, olyannyira, hogy ugyanezen okból még az ősrobbanás "előttről" sem helyénvaló ilyen értelemben beszélni, mert (állítólag) akkor sem volt idő."


Nem egészen, hiszen jövő ekkor is van, amikor majd lesz idő, ha egyáltalán lehetséges az, hogy ne legyen idő.

Az ősrobbanás pillanata egy olyan időszámítás kezdete, ami a jelen világunkra vonatkozik, azt nem tudjuk, mi volt előtte, így azt sem tudhatjuk, abban voltak e történések, változások és ezzel idő is.


"Tekintsd Isten szemszögéből egyetlen befagyott pillanatnak az időt (és a teret is plusz), úgy mintha te egy óriási festményt látnál (egyszerre élesen minden apró részletét)."


Ha már a tér is képbe jön, márpedig ez aligha kerülhető el, hiszen valójában téridőről beszélhetünk csupán, akkor nem tekinthetünk el az inercia rendszerektől.

Hiába nem történik semmi a hajókabinban, a hajó száguld a tengeren, a Föld forog az űrben és kering a Nap körül, meg a Naprendszer mozog a Galaktikában.

A térnek nincs kitüntetett pontja, amihez viszonyítani lehet, csak önkényes kijelölés alapján és ez befolyásolja az időt is.

Mellesleg a festmény ugyan látszólag olyan befagyott időpillanat, amelyben nincs múlt és jövő, csak jelen, de akkor nem is tudható belőle, hogy mi fog sokkal később történni, leomlik e valaha a rajta lévő ház, ha mondjuk tájkép és nem alkalmas prófétálásra az az időszelet, ami ábrázolva van rajta, hiszen semmilyen jövőbeli információt nem tartalmaz.


"Ugyanakkor (ez fontos) a festmény PONT olyan, amilyennek szeretnéd, hogy legyen!"


Na de létezett olyan időszak, amikor Isten még nem szerette volna olyannak azt a képet, amilyennek végül megalkotta, ráadásul az egyik statikus, a másik dinamikus, hiszen az időt nem lehet befagyasztani, az múlik, vagyis maximum csak filmről lehetne szó, mert a kép csupán a jövő egy pillanata.

Ha ellenben olyannak tekintjük az időt, mint a film kockáit, akkor ugyanott vagyunk, tud e változtatni a filmen Isten, ha már egyszer megrendezte a filmet és azon minden úgy történik, ahogy akarta, de ahogy pereg a film, meggondolja magát?


Itt mondjuk kérdés az, hogy mi van mondjuk az özönvízzel?

Isten már eleve úgy tervezte meg ezt a képkockát, hogy legyen özönvíz, vagy ez egy korrekció, ami a szándékán kívüli történések miatt kellett?

Ha előre látta, hogy úgy mennek majd a dolgok, hogy ő majd özönvizet fakaszt, akkor tudta, hogy olyan világot teremt, amiben majd úgy elromlanak a dolgok, hogy korrigálnia kell, akkor szándékosan volt az özönvíz betervezve, ami nullára csökkenti azok felelősségét, akik miatt azt neki meg kellett tennie, vagy nem volt tervezett, de akkor meg látta e a világ teremtésekor, hogy lesz majd idő, amikor szükség lesz az özönvízre?

2019. febr. 6. 20:51
 16/31 anonim ***** válasza:
100%

Isten nem szorul rá, hogy megváltoztasson egy próféciát, mert minden pont úgy és akkor fog majd bekövetkezni, amikor és ahogy annak meg kell történnie.

Ahhoz, hogy megváltoztasson egy próféciát, bele kellene nyúlnia a történelem menetébe, amire elvileg bár képes lenne, de sok értelme nem lenne. Illetve ha elfogadjuk, hogy Isten mindenható és mindentudó, akkor nem fordulhat elő olyan eshetőség, ami miatt erre rászorulna. Ez egyszerűen paradoxon.


Szóval ez kb. olyan színvonalú kérdés, mint hogy Isten tudna-e olyan követ teremteni, amit nem képes felemelni. Ilyen paradoxonokat persze lehet kitalálni, de sok értelmük nincs.

2019. febr. 6. 22:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 17/31 Karena26 ***** válasza:
0%

Kedves kérdező!

Minden kérdésed és az összes agyalás feleslegessé, értelmezhetetlenné válik abban a pillanatban, hogy beleveszed a képletbe Isten szándékát az emberrel és a teremtett világgal.

2019. febr. 6. 22:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 18/31 A kérdező kommentje:

"minden pont úgy és akkor fog majd bekövetkezni, amikor és ahogy annak meg kell történnie."

és

"Minden kérdésed és az összes agyalás feleslegessé, értelmezhetetlenné válik abban a pillanatban, hogy beleveszed a képletbe Isten szándékát az emberrel és a teremtett világgal."


Úgy veszem észre, nem olvastátok figyelmesen az eddigieket.

Pedig szóba került az özönvíz is, mármost akkor annak ezek szerint be kellett következni, vagyis Isten szándéka szerint való volt már eleve, hogy kiirtsa az életet, Noén és családján, meg az állatpárokon kívül?

Szerintem ez egy korrekció, amit nem tudhatott előre, hogy be fog következni, így ugyanezzel az erővel próféciát is szükségessé válhat megváltoztatni, hiszen adott körülmények között olyan eseménysort indíthat el egy megvalósuló prófécia, amit ugyanúgy nem lát előre, mint azokat a tényezőket, amik a vízözön szükségességéhez vezettek.

Kell e tehát Istennek korrigálni a terveit, vagy nem?

2019. febr. 6. 22:47
 19/31 anonim ***** válasza:
100%
Nem emlékszem semmi özönvízre vonatkozó próféciára.
2019. febr. 6. 23:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 20/31 anonim ***** válasza:

"prófécia beteljesüléséhez, nem kell emberi hozzájárulás"

Hogyne kéne?

Van pl olyan prófécia, hogy mikor fog elbukni valanelyik birodalom. Ez csak akkor történhet meg ha az összes résztvevő ember pont olyan döntéseket hoz, amik ehhez a bukáshoz vezetnek.

Csak ugye szerinted Isten nem ismeri ezeket a döntéseket előre, tehát a próféciát is legfeljebb hasraütéssel találhatta ki, ami igencsak aláássa a mindenhatóságát.

2019. febr. 7. 00:01
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3 4

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!