Ha a mindenhatóságot mint tulajdonságot logikailag kizárjuk, mi marad istennek, amitől még isteninek számít?
"Akkor Hitlert miért nem javította ki?"
Mert nem végtelen?
Most arról beszélünk, hogy mi lenne, ha végtelen lenne.
De nem az.
"Ha a mindenhatóságot mint tulajdonságot logikailag kizárjuk..."
Ezen sokat gondolkodtam régebben. Arra jutottam, hogy többféle mindenhatóság létezik.
- A mi szemszögünkből nézve mindenható (a mi világunkban mindenható)
- Saját maga szemszögéből mindenható. (a saját világában mindenható)
Tegyük fel, hogy én programozó vagyok. Simán tudok írni egy programot, egy "játékot", egy képzeletbeli világot. Olyannak "teremtem", amilyennek csak szeretném, a fizika törvényeit is megváltoztathatom benne. A benne "élő" lényeknek gondolkodást, szabad akaratot is teremthetek. Ők is eljuthatnak egy adott pontra, amikor felteszik a kérdést maguknak, hogy hogyan jöttek létre. Elnevezhetnek engem Istennek és azt gondolják rólam, hogy mindenható vagyok. Az ő szemszögükből igazuk is lenne, hisz bármit megtehetek velük: egy pillanat alatt átírhatom a környezetüket, vagy egy hétvégére kikapcsolhatom a számítógépet, betölthetek egy korábbi mentést, vagy akár törölhetem az egészet.
A saját életemben viszont egyáltalán nem vagyok mindenható, ugyanúgy be kell fizetnem a csekkeket, vagy eltörhet a kezem.
"Mi lenne az, ami alapján eldönthetnénk valakiről/valamiről, hogy ő valóban isten-e"
Csak úgy lehetne eldönteni, ha az illető képes lenne "kivinni" az általa teremtett világból és meg tudná mutatni a sajátját.
Kedves Kituggya!
Szórakoztató az az Istenkép, amit magadnak elképzeltél, de bizonyára magad is érted, hogy sok korlátot adtál az Istenednek, ha hiszel egyáltalán Istenben.
A programozó sok dologban kötve van, egyáltalán nem mindenható, csak sokat tud tenni, a kettő nem ugyanaz.
Kötik a szintaktika szabályai, a hardver, az oprendszer, meg egy csomó minden, ráadásul érvényes rá az a gondolat, hogy el tudja rontani a programját, így a Mennyország sem lehet biztosan jó és hibátlan, csak valamivel jobb, mint a régi világ.
A karakterei, a teremtményei számára az ő világa irreleváns, hiszen soha nem ismerhetik meg és a viszonyuk is a teremtőjükhöz teljesen más, mint a kereszténység szerint van, vagy lesz majd.
Természetesen ez megmagyarázza a sátánt, aki lehet , hogy nem is valóságos lény, hanem csak az un. Murphy ördöge, amelyet akár pechnek is nevezhetünk, de ha valóságos, akkor azt is ő teremtette és direkt tette a világba, hogy egy kicsit megkeverje a dolgokat.
Olyan is elképzelhető, hogy a teremtő más volt, egy valódi programozó és Isten csak egy játékos, aki játszik a világgal, felhasználói szinten és a sátán az ellenfele, mint amikor hálózatban játszik két suhanc egy stratégiai játékkal.
Azt hiszem, eléggé eltávolodtunk a keresztény Isten fogalmától, bár természetesen elismerésem kell kifejeznem, eddig ez a legjobb Istenkép, amit valaha is hallottam, csak ugye ez sajnos nem igazán passzol a keresztény Istenhez, a Bibliához, az Egyházi tanításokhoz, legalább is véleményem szerint, de azért nagyon is megér részemről egy zöld pacsit.
# 73
A kérdező nem csak a keresztény Istenre vonatkozóan tette fel a kérdését. Te milyen alapon oktatod ki a hozzászólókat, ha nem a keresztények istenképéről írnak?
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!