Isten mindenható VAGY halhatatlan?
Elhiszem. Mindegy hogy halhatatlan vagy elpusztíthatatlan, csak azt mondom, hogy az örökkévalóságból ezek nem következnek.
Én pl. a tegnapi napon 24 órán keresztül életben voltam, ebből következik, hogy tegnap nem öltem meg magam. Ennyi erővel állíthatnám magamról, hogy tegnap halhatatlan voltam. Ki tudná bebizonyítani, hogy nem csak éjféltől vagyok halandó?
Írhat ilyet a Biblia, mivel akkoriban amikor íródott az emberek még nem igazán ismerték a kvantummechanikát, így számukra az hogy valaki mindig volt és lesz, bizonyos értelemben halhatatlannak tekinthető. Olyan értelemben is halhatatlan mint a többistenhit világában élő istenségek. Valami ami megkülönbözteti az állandót a változótól. Az ember születik, növekszik, öregszik és meghal, generációk múlnak el, de egy isten mindvégig ugyan az a szigonnyal rohangáló bármire képes valaki marad. Vagyis Isten egy emberi vonatkoztatásban halandó. Azokhoz képest akik az életet úgy definiálják mint egy egyenes szakaszt az időben születéstől a halálig. Aki sosem születik és hal meg, az mindig van. Ettől még nem veszíti el azt a hatalmát, hogy ennek véget vessen. Mondom nézd meg a filmet! És utána válaszolj arra a kérdésre, hogy a főszereplő meg tudna halni vagy sem.
Pedig szerintem semmi baj az ilyen kérdésekkel, én legalábbis ebben nem láttam semmit abból a rosszindulatból amit feltételeztél. Valláskritika témakörben pont ilyen kérdésekkel lehet foglalkozni. Egyébként fogalmi különbségeken alapulnak az ilyen különböző értelmezések, amiket sehogy másképp nem lehet megvitatni, mint hogy beszélünk róla. Ez ahhoz hasonló, mint mikor tudomány témakörben nem lehet vallásokhoz kötődő kérdést feltenni, mert onnan meg elküldenek ide. Ez mindig ilyen volt? Mármint a gyakorikérdések előtt is így működtek az emberek? Lehet majd meg is kérdezem, csak nem tudom melyik kategóriában...
Halhatatlanság. Kérdező szerint ez azt jelenti, hogy valaki képtelen meghalni. Szerintem meg azt, hogyha nem ölik meg, örökké él. Mivel Isten mindenek felett áll, így egyvalaki ölheti meg, az pedig csak saját maga lehetne. Nyilván nem teszi meg, mert ezzel már bűnt követne el, pedig ő bűntelen, vagyis már nem is lenne önmaga, akkor meg nem ő az Isten. De megtehetné, hatalmában állna megtenni, de azzal nem befejeződne, hanem nemlétezővé válna. Nem lenne semmi. Úgy nem lenne, hogy sosem volt. Világ sem, mi sem. És ez azért vicces, mert mi azt sem értjük milyen lenne az, hogy semmi sincs. Mi csak a valamit értjük, meg a tól-igeket, és relatívan érzékelünk.
# 45
Balinhun
Huh, jó sok mindent beleláttál a kérdésembe :) Csak épp magára a kérdésre nem válaszoltál. Szóval szerinted Isten el tudja pusztítani önmagát?
"Az örökléthez halhatatlannak is kell lenni."
Tisztelt kérdező, ez nem feltétlenül van így a Biblia szerint! Itt cáfolnám azt a válaszolót is, aki Jézus váltsághalálában "Isten halálát" látja és ezzel akarta példázni, hogyan lehet Isten egyszerre mindenható és halhatatlan - hiszen feltámasztotta Jézust, aki szerinte "egyenlő" Istennel. :-)) (21-es válasz) Az a baj, hogy ez egy nem bibliai mese.
Tisztázni kéne néhány dolgot. Ezt írtad válaszul arra a kérdésre, hogy "Hol írja így a Biblia, hogy Isten halhatatlan?":
"Az örökléthez halhatatlannak is kell lenni."
Nem, Jézus a földi élete előtt nem volt halhatatlan, csak örök élete volt! Értelemszerűen nem ugyanaz. Ezt honnan tudjuk? A Biblia szerint Jézus Krisztus kapta meg először a halhatatlanság ajándékát. Pál apostol ihletett szavaiból jól látható, hogy Jézus, mielőtt Isten feltámasztotta, nem volt halhatatlan: „Krisztus, most, hogy feltámadt a halottak közül, nem hal meg többé; a halál többé nem úr felette” (Ró 6:9; vö.: Je 1:17, 18).
Tehát a halál előtte úr volt felette, vagyis Ő bizony képes volt meghalni! Szó sincs a Szentírásban arról, hogy "csak a teste halt meg", nem! Jézus Ádám bűnét fedezte el, aki "visszatért földjébe", "porból lett és porrá lesz". A nemlétbe került. Jézusnak ugyanilyen halált kellett halnia, azzal a különbséggel, hogy Isten feltámasztotta.
Idézed a 1Tim 6,16-ot: “Övé egyedül a halhatatlanság, aki megközelíthetetlen világosságban lakik, akit az emberek közül senki sem látott, és nem is láthat: övé a tisztelet és az örökkévaló hatalom. Ámen.” - amit Istenre értesz, mert sokan félre is értik, pedig ez a vers Jézusról szól. Miért?
Mikor az 1Timóteusz 6:15, 16 azt írja róla, hogy ő „a királyként uralkodók Királya és az úrként uralkodók Ura”, úgy különbözteti meg a többi királytól és úrtól, hogy hozzáteszi: „akié egyedül a halhatatlanság”. Az összes többi király és úr halandó, ezért meghalnak, ahogyan Izrael főpapjai is mind meghaltak. Ám a megdicsőített Jézusnak, aki Isten kinevezett Főpapja Melkisédek módja szerint, ’elpusztíthatatlan élete’ van (Héb 7:15–17, 23–25).
Jézust itt emberi uralkodókhoz hasonlítja a szöveg, tehát értelemszerűen hozzájuk képest "egyedül" az övé a halhatatlanság.
Jézus tehát nem volt halhatatlan, de már régen az. Ellenben az Atyjáról, a Mindenható JHVH-ról mit tudunk?
Azt hogy Isten mindenható, az biztos tehát. A „Mindenható” szó a héber Sad·dajʹ és a görög Pan·to·kraʹtór fordítása. Kétségkívül mindkét kifejezés az erő vagy hatalom gondolatát hordozza.
A héber kifejezés: A héber szövegben a Sad·dajʹ hétszer az ʼÉl (Isten) szóval szerepel, a „mindenható Isten”, illetve az ’Isten, a Mindenható’ megjelölésben (1Mó 17:1; 28:3; 35:11; 43:14; 48:3; 2Mó 6:3; Ez 10:5). A többi 41 helyen önmagában áll, éspedig ilyen fordításban: „a Mindenható”. A Sad·dajʹ az ʼAdhó·nájʹ (legfőbb Úr) és az ʼEló·hímʹ (Isten) szóhoz hasonlóan kiválóságot kifejező többes alak (1Mó 49:25; 4Mó 24:4; Zs 68:14).
De mit mondhatunk a "halhatatlanság" kifejezésről?
Érdekes, hogy az Ószövetségben egyszer sem szerepel a szó, bár ennek nem sok jelentősége van, mert egyébként más szavakkal egyértelműen leírja, hogy a Mindenható egyúttal halhatatlan is. Hogyan?
A már idézett Héberek 7:16-os versében Jézussal kapcsolatban a görög a·ka·taʹlü·tosz szót fordítják úgy, hogy „elpusztíthatatlan”, és szó szerint azt jelenti, hogy ’feloldhatatlan’ (Héb 7:16). Ez egy összetett szó, az a fosztóképzőből és a ’feloldás’ értelmű szóból tevődik össze. Ez utóbbi szó például Jézus azon kijelentésében szerepel, hogy lerombolják a jeruzsálemi templom köveit (Mt 24:1, 2), illetve Pál egyik levelében, melyben arról ír, hogy elbomlik a keresztények földi ’sátra’, vagyis véget ér az emberi testben élt földi életük (2Ko 5:1). Tehát Jézus halhatatlan élete, melyet a feltámadása után kapott, nem csupán végtelen hosszúságú, hanem elpusztíthatatlan, vagyis soha nem semmisülhet meg.
Tehát az lehet a válasz a kérdésedre, hogy Isten, mint a legvégső entitás, mindenféle külső és belső erő hatására elpusztíthatatlan és megsemmisíthetetlen, ez a gondolat így az Ő esetében tökéletesen értelmetlen, össze nem illő fogalmak. Teljességgel kizárt, abszolút lehetetlen! Vagyis nem csorbíthatja a mindenhatóságát az, hogy az Ő léte össze sem egyeztethető a halandósággal.
De ha józanul belegondolsz, az ÉLET egy csoda, sőt egy csodálatos dolog ... lenne normális körülmények között, hiszen a Mindenható szeretetből teremtette az embert. Egy érzelmileg egészséges emberben soha fel sem merül, hogy el kell pusztítania magát! Egyszerűen nem lehetőség számára. De az időskori halál ténye is csak nekünk embereknek keserves valóság és csak az ádámi bűn miatt.
Isten a SZERETET és az ÉLET maga! Nem említhető együtt vele a halál, az önpusztítás gondolata. Tehát ez nem korlátja, nem a mindenhatóságának a kudarca.
Szia!
Szerintem te a "mindenható" fogalmat érted félre. A mindenható ugyanis azt jelenti, hogy mindenre hatást tud gyakorolni. :-)
Üdv. Péter
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!