Isten mindenható VAGY halhatatlan?
Igen, ez ugyanaz a kérdés mint hogy "Isten tud-e akkora követ teremteni, amit ő se tud felemelni?" vagy hogy "tud-e teremteni egy két oldalú háromszöget?". Mindegyikre az a válasz hogy nem.
A mindenhatósága nem terjed ki arra hogy ellentmondásokba keveredjen (a te kérdésed esetében önmaga természetével ellentmondásba mármint).
Bibliai versek amikkel ezt alátámasztom: Zsidók 6:18, 2 Timóteus 2:13, Titusz 1:2
Istent nem Marvel szuperhősök mintájára egy baromi nagy emberként kéne elképzelni köpenyben, mert nem az. Az ilyesféle logikai paradoxonok pont abból születnek, hogy Istent végtelenül antropomorfizáljuk, és egy hatalmas bábmestert csinálunk belőle, lerántjuk a mi létezésünk szintjére, és abban próbáljuk értelmezni.
Istenre viszont maximum analóg kijelentéseket lehet tenni, mivel végtelenül meghaladja 35 dkg-os agyunk befogadóképességét.
A "mindenhatóság" vagy épp az "örökkévalóság", "halhatatlanság", pusztán megközelítőérvényű hasonlatok, szimbólumok, költői metaforák Istenre vonatkozólag. Semmi több. Isten nem szorítható fogalmi keretekbe. Az embernek volt mindig is szüksége fogalmakra, hogy az Istent valamilyen módon értékelni és elemezni tudja. Bár vannak negatív teológiai irányzatok is, amelyek szerint minden pozitív kijelentés Istenre hamis.
# 13
"A mindenhatósága nem terjed ki arra hogy ellentmondásokba keveredjen (a te kérdésed esetében önmaga természetével ellentmondásba mármint)."
Miért kellene önmagával ellentmondásba keverednie? Én két külön tulajdonságról beszélek (halhatatlanság és mindenhatóság), amiről te azt állítod, h csak együtt létezhet, én pedig azt, h csak külön-külön, hiszen az egyik tulajdonság kizárja a másikat.
(A köves kérdés teljesen más: azt kéri Istentől, használja a mindenhatóságát, h megcáfolja a saját mindenhatóságát, ami nyilván képtelenség. Egyetlen tulajdonságát állítja szembe ugyanazzal a tulajdonságával, vagyis már a kérdés is anomália.)
Kérdező, én ateista vagyok, de most én is azt mondom, hogy nincs igazad a legutóbbi fejtegetésedben.
A köves példa is tökbe ugyanaz, mint ez a halhatatlan-mindenható kérdés, csak az egyiket más nézőpontból nézed, mint a másikat. Mint ha két tökegyforma kockáról megállapítanád az árnyékuk alapján, hogy ezek bizony nem egyformák, hiszen az egyik négyzetnek, a másik eg hatszögnek látszik.
A kérdésed két sarokpontja (mindenható-halhatatlan) megfeleltethető a köves példa kőteremtő-kőemelő sarokpontjainak. Ezeket te a köves példában egyként próbálod kezelni ("mindenhatóságának használata" címszó alatt) (persze hogy paradoxon), míg a mindenhatós-halhatatlanos példádban a nézőpontodat a két sarok közé helyezted - nyilván, onnan meg két ellentétes iránynak látszik a két sarokpont.
"Ettől még megszűntethetné magát, de ha valaha is megtette volna, soha nem is létezett volna."
Ebből kiindulva: De mivel létezik, így ebből következik nem csak az, hogy soha nem is szüntette meg magát, hanem az is, hogy soha nem is szüntetheti meg magát, hiszen akkor soha nem is létezett volna, így a világot sem teremthette volna meg. Ergo meg van kötve Isten keze, vagy mindenható, vagy halhatatlan, a kettő együtt nem lehet egyszerre. Mint ahogy a köves példában sem tud akkora követ teremteni, amekkorát nem bír felemelni, a kettő együtt nem lehet érvényes.
Természetesen képes elpusztítani magát. Leteszi az életét, aztán újra visszaveszi azt...
Ha jól tévedek, a kereszten is ez történt...
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!