Miért mossa sok hívő egybe a hit eltérő fogalmait?
Ha a hit és ateizmus ellentéte előkerül egy kérdés alatt, jó eséllyel el fog hangzani a "de hát az ateisták is hisznek valamiben" mondat, vagy valami egyéb variációja.
Miközben
- hinni valakiben
- hinni valakinek
- elhinni valamit
Három teljesen eltérő fogalom.
Igazad van.
Nos: egyrészt a hívők nem gondolkodók - szeretik ezt kicsit elnagyolni.
Másrészt, ha a nem hívőt átviszik a saját területükre (a hitre), akkor úgy képzelik, hogy könnyebben legyőzhetik.
Egyáltalán nem eltérő fogalmak. Erre utal az is, hogy ugyanazt a szót tartalmazza mindegyik.
Az általad felsorolt 3 dolog már csak azért sem lehet teljesen eltérő, mert egyik sem létezhet a másik kettő nélkül.
#2
Már miért ne létezhetne egyik fogalom a másik nélkül?
1. Hiszek valakiben, akkor is ha semmi bizonyíték rá hogy létezik.
2. Hiszek valakinek, mert alátámasztja, amit mond. Az első fogalomhoz semmi köze, nem kell még pluszban hinnem is az illetőben.
3. Elhiszem hogy a fű zöld, mert minden tapasztalati tény ezt erősíti meg. Se hinnem nem kell senkiben, se elhinnem nem kell ezt senkinek.
Különféle információk érnek bennünket.
Optimális esetben a kevés, illetve gyenge információk birtokában könnyen megváltoztathatjuk véleményünket, ellenkező tartalmúak hatására, a közepes erősségű meggyőződések már csak viták árán, ha pedig valaminek a szakértői lettünk, akkor csak rendkívül súlyos érvek hatására módosítjuk addigi beállítottságunkat. Sajnos nincs ez mindig így, mert néha talán érzelmi befolyásoltság hatására gyenge erősségű információk mellett is képesek egyesek kardoskodni.
Nagyjából ez takarja az 'elhinni' fogalmát, amíg a 'hit' egy feltétel nélküli elfogadás, sokszor a racionalitás figyelmen kívül hagyásával.
A vallásos hit a benne résztvevők számára valamiféle felmagasztosulás, ezt meg is követeli a hitrendszer és megfelelő dicsérettel nyugtázza, pedig valójában betegség, aminek neve:
Religiozus doxazma.
hinni valakiben :
Elfogadni azt a képet amit a másikról kialakítok, feltételezek, a róla szerzett tapasztalataim alapján. Ez a kép a jövőben számomra azonos lesz az illetővel még akkor is ha hamis. Amilyen képességeket fedeztem fel és tettem e kép részévé, a képességeknek megfelelő kihívásokról és feladatokról úgy gondolom, (és elfogadom amit gondolok tehát hiszem) hogy meg tudja oldani.
hinni valakinek :
Elfogadni azt a képet amit a másikról kialakítok, feltételezek, a róla szerzett tapasztalataim alapján. Ez a kép a jövőben számomra azonos lesz az illetővel még akkor is ha hamis. Ha az én elképzeléseimhez hasonló, logikámnak elfogadható kijelentést tesz, elfogadom.
elhinni valamit:
Ezt már megtárgyaltuk. ⤴
Mégsem tárgyaltuk meg.
Elhinni valamit: Elfogadni amit gondolsz. Az esetek 99%-ban mi csapjuk be magunkat és semmi sem az aminek látjuk.
Károli Gáspár - Zsidó levél 11,1. "A hit pedig a reménylett dolgoknak valósága, és a nem látott dolgokról való meggyőződés."
Más szavakkal elfogadni valamit közvetlen bizonyítékok nélkül. Pl. jelen esetben Isten létét vagy nemlétét. Egy ateista hite ebben a tekintetben semmiben nem különbözik a hívőétől.
Jujj, ne!
Ez siralmas kedves Alex Fly.
Nem tudom már hányadszorra próbálkozol ezzel.
Mint már nx elmondtuk, az ateizmus NEM HIT, hiába is próbálod ezt belemagyarázni.
Ostoba próbálkozás újra és újra elkezdened ezt vitatni.
Ateista hihet sok mindenben, de ez független az ateizmustól, mivel az ateizmus (ez is számtalanszor részletesen el lett magyarázva neked) egyszerűen az istenhit hiánya.
Ateista az, aki nem hiszi el, hogy létezik isten/istenek. Ennyi! Ne akarj többet belemagyarázni!
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!