Mivel védekezzen egy ateista, ha ilyen helyzetbe kerül?
Kedves Pombe akkor légy szíves magyarázd el, hogy miért működnek ilyen rendezetten a természeti törvények a Földön és az Univerzumban!
Miért nincs káosz?
Kérdező: "hogy miért működnek ilyen rendezetten a természeti törvények a Földön és az Univerzumban!
Miért nincs káosz?"
Öööö... nem értem a kérdést. A természeti törvény azért nevezendőek természeti törvénynek, mert állandóak (pontosabban az emberi időérzék tükrében állandónak tűnnek, ami nem jelenti azt, hogy tuti állandóak).
Ha látsz valami kaotikusat, az azt jelenti, hogy úgy tűnik számodra, hogy az események gyorsan össze-vissza változnak benne, és ezek számodra kiszámíthatatlan kiemenetelekkel járnak. Ha belemennél ebbe a káoszvilágba, és ott az eseményérzékelésed milliószorosan felgyorsulna, akkor hirtelen egészen más világ tárulna eléd. Egy természeti törvényekkel jól leírható világot látnál (bár feltehetőleg ez nem a végtelenségig lenne igaz, de majd...)
Hogy jobban meg tudjam értetni magam, előbb vegyünk egy valós példát: Ugye tudod, hogy a régi itthoni TV-k képfrissítése 50 Hz-es képfrekvenciával működik, úgy hogy a TV először a páros, majd a páratlan számú képsorokat "rajzolja ki", vagyis emiatt 1 mp alatt az ilyen TV 25 képet jelenít meg egymás után. Az emberi eseményérzékelés "felbontása" korlátozott, és az 1 mp alatt megjelenő 25 fényképet nem fényképmutogatásként érzékeli, hanem összefolynak a szeme előtt az események, és ezért az egészet mozgóképként, vagyis folytonos filmként látja. Tulajdonképpen becsapnak minket ilyenkor.
Ám a legyet nem lehet becsapni, mert az ő agya gyorsabb felfogású (ezért lehetetlen szinte elkapni), és ezért 1 mp alatt több eseményösszetevőt képes felfogni, mint az ember. Mi is következik ebből?
Nos az, hogy a légy nem fogja élvezni a TV műsort, mert ő látni fogja az 50 hz-es képfrissítések közötti "választóvonalat", vagyis a képernyőn egy állandóan lefelé futó széles hullámzást tapasztal majd. Majdnem képes látni, hogy itt valójában sima fényképmutogatás történik.
Ám más is következik ebből. Nos, az ember keze elkezd a falon nyugvó légy felé haladni légylecsapási szándékkal. Ezt látja a légylecsapó ember barátja is.
Mivel a légy sokkal több eseményt regisztrál az agyában egy tized másodperc alatt is, ezért ő a lecsapódó kéz sebességét lényegesen lassabbnak látja, mint a légylecsapó ember barátja. Ő villámgyorsnak látja a mozdulatot, és csodálkozik, hogy a légy mégis elrepült.
A légy viszont azon csodálkozik, hogy a szerencsétlen emberek ezzel a cammogó kézsebességgel komolyan gondolják, hogy őt agyon üthetik? És kényelmesen elreppen.
Hogy mi köze ennek a káoszhoz? Az, hogy káosz nem létezik valójában, és...
De eddig érted a legyes példát?
Szegény kérdező azt hiszi, hogy bármi természeti jelenség megértése azt jelenti, hogy a természeti törvények _eredetét_ ismerjük. Pl csak akkor tudjuk megérteni, hogy miért sárgulnak meg és hullanak le ősszel a falevelek, ha tudjuk, hogy hogyan keletkeztek a fizika alapvető törvényei. Azon túl is, hogy ez nyilvánvaló marhaság, érdemes megjegyezni, hogy a hogyan lettek a természeti törvények című kérdés nem biztos, hogy egyáltalán értelmezhető.
De amúgy mi a fenének válaszoljunk bármit a kérdező újabb kérdéseire, ha ő magasról tesz a neki feltett kérdésekre? A #8-ban neki feltett egyszerű kérdésre azóta sem volt képes válaszolni...
Kérdező: "Amiket itt írsz azok nem természeti törvények, hanem élőlények (munkája)."
Persze. De az érthető, hogy a világ működését annál lassabbnak látjuk, minél gyorsabb az észlelésünk sebessége?
Kérdező.
Egy egyszerű kérdésre kérek választ ideologizálás helyett, hogy lássam, próbálod-e egyáltalán követni azt, amit írok neked (majd káoszozunk is utána, de...)
Az ember a légy életét nagyon rövidnek érzi.
A légy a saját élethosszát a korábban leírtak tükrében ugyanolyan rövidnek tartja, mint az ember, vagy ő lényegesen hosszabbnak érzi?
Légyszi, ha lehet, kímélj meg az olyan direkt értetlenségektől, hogy a légy ilyenen nem gondolkodik...stbstb...
Egyelőre azt feltételezem jóhiszeműen, hogy a konstruktív vita óhaja hajtott ide téged.
Ha a légy ugyanazon idő alatt a lecsapó emberi kezet lassabb mozgásúnak látja, mint a légylecsapó ember barátja, akkor nem lehet jó a válaszod, ugye?
Ha valaki egy eseménysorból csak 5 elemet lát egymás után, más meg ugyanannyi idő alatt 10-et, az azt jelenti, hogy más lesz az időérzékük. Aki ugyanannyi idő alatt 10-et mér, az ugyanazt az időszeletet hosszabbnak fogja látni, mint az, aki ugyanannyi idő alatt csak 5 eseményt képes mérni.
A légy ha ugyanolyan gyorsnak látná az ember lecsapó kezét, akkor képtelen lenne elrepülni, mint ahogy te is képtelen vagy elrántani a kezed, ha a társad hirtelen lecsapna rá. Nem azért, mert nincs meg hozzá a megfelelő izmod, hanem azért, mert túl későn fogod fel, hogy a társad keze már a te kezed fölött nagyon közel van. Ha előbb tudatosulna benned, hogy a társad keze elindult, akkor az izmod segítségével simán el tudnád rántani a kezed.
Minél előbb tudatosul benned az elinduló kéz, és az iránya is, annál gyorsabban tudod eldönteni, hogy a kéz veszélyes irányba halad-e. Ha lassan indulna a lecsapó kéz, akkor van időd kombinálni, szándékot mérlegelni, és kiszámítani a kéz lécsapó erejét megsaccolni.
Ez csak úgy lehetséges, hogy az agyad érzékelése és adatfeldolgozó sebessége a normál emberéhez képest felgyorsul, és ilyenkor te kétszer olyan lassúnak fogod látni a lecsapó kéz sebességét, mint más ember.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!