Tényleg csak azért találták ki Istent és az egész kereszténységet/hitt vallásokat, hogy csökkentség a bűnözők számát, valamint, hogy legyen mibe kapaszkodniuk azoknak az embereknek, akiknek nincs semmilyen céljuk az életben?
Kedves Kérdező!
Alapjában véve a vallás, az istenhit származását tekintve több (valószínű) összetevőből származik, melyek még az emberiség primitív, őskori szintjére nyúlnak vissza.
Az akkori ember (mint előttem már leírták) nem értette meg az őt körbevevő világ igen sok elemét, ezek számára megmagyarázhatatlanok voltak. Az emberi/ősemberi gondolkodás a legegyszerűbben analógiákkal próbál operálni:
összeütök két követ csattan és szerencsés esetben szikra pattan ki belőle, analógia: nyilván a villámot valami sokkal nagyobb (nagyobb hatalmú) lény hozza létre. Megszületik az istenhit, létezőnek tételez fel az ősember egy láthatatlan, ám hatásaiban megnyilvánuló entitást/entitásokat.
Ehhez társul az álom szerepe, mely a már elhunytakat képes valóságosnak láttatni. Könnyen adódik a feltételezés, az álombeli találkozás az elhunyttal egy másik világban, a másvilágon történik, és ebből (mivel a testtől már elkülönült részről beszélhetünk csak, hiszen a fizikai test már megsemmisült) az is következik, hogy létezik egy a testtől elkülöníthető rész, nevezzük ezt léleknek, mely a halál után is fennmarad.
Harmadrészt ismét az analógiák keresése, amíg nem teszek odébb egy követ, az ott marad (általában), tehát a világ eseményei mögött is ott kell lennie egy mozgatónak. Így a létező világnak is kell, hogy legyen egy alkotója. Teremtéstörténetek: magyarázatok a világ kialakulására, az akkori ismereti szintnek megfelelően.
Így mindehhez hozzátéve az abbéli késztetést, hogy az ember hatáskörét meghaladó erők (ragadozó állatok támadása, vihar, áradás, betegség, stb...) mégiscsak valamilyen közvetett módon irányíthatók legyenek, kialakulnak a vallási rituálék, melyek során az ember isteni visszahatás révén mégiscsak kedvezőbb irányba kívánja terelni a dolgokat. Áldozat bemutatás, böjtölés, imádkozás, ...
Ehhez járul még a vallás jó néhány további eleme, mint például a vigasznyújtási funkció (elhunytak miatti szomorúság enyhítése, -Isten jobban tudja, van túlvilág, ott jó lesz neki, stb....),l valamint a közösségteremtő funkció (a nyáj és a pásztor, együttes tevékenység öröme, hasonló gondolkodásúakkal való együttlét, ...)
Csakhogy sajnos itt kezdenek megnyilvánulni az árnyoldalak is:
Ne legyenek renitens gondolataid, amit megmondtak, azt ne akard logikailag vizsgálni, dogmatikus kijelentések, boldogok a ....
Irányítás: a nyáj terelgetése, a földi élet csak egy előkészítő fázis, majd a túlvilágon ..., nem baj ha itt nincs semmid, mások meg gazdagok, mert könnyebb a .... stb. Érdekes, az egyházi vagyon azért gyarapszik :(
Mindemellett persze meg kell említeni a vallási parancsolatokat is, amik a kezdeti időkben, amikor még nem volt stabil, kialakult állami apparátus, a mindennapi életben az emberi együttélést szabályozták. Ezek fontossága, szerintem, az állami irányítás és törvénykezés kialakulásával egyre inkább veszített fontosságából. Az erkölcsi nevelés sem elképzelhetetlen a vallási parancsolatok nélkül, mivel például könnyen belátható, hogy ami nekem rosszul esne azt én se tegyem másnak.
Végül a tolerancia hiánya, szerintem az egyik legsúlyosabb probléma, amíg egy vallás egyedül igaznak nyilvánítja magát (és melyik nem teszi -tisztelet a kivételnek-), addig nyilvánvalóan az összes többit hamisnak nevezi és megpróbál velük szemben fellépni, az embereket meggyőzni a maga igazáról, melyben szentül hisz. Az intoleranciára sajnos számtalan példa hozható, a római keresztény üldözésektől, az inkvizíción keresztül a mai terrortámadásokig, de akár a JT és más felekezetek sokszor erőszakos térítési megnyilvánulásaiig.
A kérdés nem jó, ugyan is Isten hozta létre az életet, ennél fogva nem kitaláció az élet forrásának létezése.
A Teremtőnek pedig joga van erkölcsi törvényeket létre hozni, hogy az emberek, a teremtményei, úgy éljenek, hogy az mindenkinek a javára váljon.
#25. Mert benne van a Bibliában. Ès honnan tudjuk hogy a Biblia igazat mond? Mert a Biblia Isten szava. Ès honnan tudjuk, hogy Isten szava? Mert benne van a Bibliában. Ès honnan tudjuk, hogy a Biblia igazat mond...... etc. etc. stb. stb.
Èrted már? Nem? Megèrtelek. :)
Csak egy könyv, egy kitalált hit, ami való igaz az akkori kőbuta embereket jól irányította és összetartotta, de ugyanannyi problémát is szült mellé a mai napig.
Nincs természetfeletti lény aki megalkotta a világot, a könyv pedig nagyon jó megfogalmazott, de pusztán az alapvető emberi viselkedésre, gondolkodásra, pszichikai dolgokra alapoz, azért tud ennyi idő után is hihető lenni, mert úgy lett megírva, hogy rácsavarható mindenre.
És ez egyáltalán nem kereszténygyűlölet, az összes vallás egy baromság, nincs semmi bizonyíték rá évezredek óta a népmeséken kívül, ugyan hagyjuk már...
100 éve még ebben hittek sokan ténylegesen, ma már nagyon kevesen, 100 év múlva úgy fogja mindenki telibe szarni az egészet, hogy hihetetlen, csak a történelemkönyvekben lesz említés róla.
Felesleges privátokat írogatni, mert az első sor után töröltem mikor megláttam miről szól.
Engem nem fogsz tudni megtéríteni, meg úgy az emberek 90%-át se.
Egyébként ha lenne egy kis update azon a könyvön így kétezer év után, lehet kicsit jobban érdekelné az embereket.
"A vallás mindig is az elnyomás eszköze volt."
Öröm a szívemnek ezt olvasni. Tudtam mindig is, hogy Lenin nem csak élt, hanem él és élni fog! :))
"#25. Mert benne van a Bibliában. Ès honnan tudjuk hogy a Biblia igazat mond? Mert a Biblia Isten szava. Ès honnan tudjuk, hogy Isten szava? Mert benne van a Bibliában. Ès honnan tudjuk, hogy a Biblia igazat mond...... etc. etc. stb. stb.
Èrted már? Nem? Megèrtelek. :)"
Honnan tudjuk, hogy mennyi idősek a fosszíliák? A kőzetek korából, amiben találták. És honnan tudjuk a kőzetek korát? Hát a bennük található fosszíliákból.
Amúgy a Biblia igazságát máshogyan ellenőriztük mi hívők, de hidd azt, amit írtál, és maradj is meg ebben a hitben. Nem mondom meg, hogy hogyan;)
Ne is fáraszd magad kulturált válasszal, csapj bele a gyalázásba:)
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!