Tudomány-e a teológia?
Vidiripi
"A harrypottertudomány pedig JK Rowling szavainak tudománya :D"
Így van!
"A matematika NEM tudomány, hanem egy segédeszköz. A matek állításai ugyanis NEM a valóságról szólnak."
Amennyiben a matek nem a valóságról szól akkor miről?
" "A harrypottertudomány pedig JK Rowling szavainak tudománya :D"
Így van!"
A tudományban NEM LEHET SZÓ DOGMÁRÓL. A TUDOMÁNY MINDEN HIPOTÉZISÉT EMPIRIKUSAN LE KELL ELLENŐRIZNI, HOGY IGAZOLT ELMÉLET LEGYEN BELŐLE. Na ezért nem tudomány a harrypottertudomány.
"Amennyiben a matek nem a valóságról szól akkor miről?"
A matematika egy absztrakt logikai rendszer, amiben axiómák vannak. Például az euklideszi geometriában axióma, hogy minden háromszög belső szögeinek összege 180. Más típusú geometriákban (pl. Bolyai) ez nem így van. A matematika azért nem tudomány, mert:
(1) axiómák vannak benne, ÉS
(2) a levezetett tételeit nem ellenőrzik le empirikusan.
Más kérdés, hogy a matematika a tudománynak rendkívül hasznos segédeszköze.
Kár hogy nem a te elképzeléseid jelentik az etalont az emberiség számára. A matematika is tudomány.
Legjobb esetben is annyit mondhatnál hogy vitatott a helyzete. Csak így kijelenteni hogy nem tudomány, egyszerűen ostobaság.
# 53
Akkor légy szíves és számolj be nekem, hogyan ellenőrzi a matematika empirikusan az állításait.
De abban remélem egyetértesz, hogy a teológia nem tudomány. Akkor már a matek sokkal inkább az.
A leíró tudományok is tudományok. A teológia is (ez a része) és a matematika is.
A matematika ráadásul jósolni is tud.
Az más kérdés, hogy a valóságot írja-e le... ez az axiómáktól függ. A teológiában is :-)
"Akkor légy szíves és számolj be nekem, hogyan ellenőrzi a matematika empirikusan az állításait."
Pl euklideszi geometriában a derékszögű háromszög átfogóval szemben lévő szöge mindig 90°. Ellenőrizd ahányszor csak jólesik :)
"De abban remélem egyetértesz, hogy a teológia nem tudomány."
Nem értek egyet. Ha mint teológus (nem vagyok ugyan, de tegyük fel) a Biblia egyes igéit összevetve a Szentírás egészével logikailag levezetem az ige valószínű jelentését, az pont ugyanaz mint amikor egy történész elemzi a fennmaradt írásos emlékeket, vagy amikor egy biológus összeveti egy fehérje aminosavsorrendjét más fehérjékkel.
Attól még hogy mást és más eszközökkel vizsgálunk, a cél, a logika, a módszertan ugyanaz, és egyik sem kevésbé tudomány a másikhoz képest.
"Pl euklideszi geometriában a derékszögű háromszög átfogóval szemben lévő szöge mindig 90°. Ellenőrizd ahányszor csak jólesik :)"
Ez azért nem empirikus ellenőrzés, mert a derékszögű háromszög önmagában absztrakt dolog, NEM empirikus. És ahogy Te is mondtad, ez csak az euklideszi geometriában van így.
"Nem értek egyet. Ha mint teológus (nem vagyok ugyan, de tegyük fel) a Biblia egyes igéit összevetve a Szentírás egészével logikailag levezetem az ige valószínű jelentését, az pont ugyanaz mint amikor egy történész elemzi a fennmaradt írásos emlékeket, vagy amikor egy biológus összeveti egy fehérje aminosavsorrendjét más fehérjékkel.
Attól még hogy mást és más eszközökkel vizsgálunk, a cél, a logika, a módszertan ugyanaz, és egyik sem kevésbé tudomány a másikhoz képest."
1) A teológia nagyon nem csak arról szól, hogy bibliai szövegeket elemzünk, az inkább "vallástudomány". A teológus el is hiszi, amivel foglalkozik.
2) Az, hogy egy könyvből megpróbálod logikai úton kisilabizálni, hogy mit akart(ak) mondani az író(k), az NEM TUDOMÁNY. Nem látom ugyanis, hogy itt elméleteket vetnénk fel, amit predikciók leellenőrzésével próbálunk meg igazolni.
3) Nagyon nehéz levezetni az ige valódi jelentését, csak találgathatunk baromi kevés infó alapján. Az más kérdés, hogy "jelentés" alatt mit értesz. Mert ha valami "isteni" jelentést, akkor az már megint fényévekre van attól, hogy tudomány legyen.
4) A történelem tudomány volta is kétségbevonható. De messze nem olyan egzakt, mint a természettudományok.
5) A teológusnak egyáltalán nem célja, hogy a világot megismerje.
#57
1. Szokott itt válaszolgatni egy Dante nevű figura is, aki teológiát végzett. Jehova Tanúinak tévtanításait pl sokszor szedte már szét logikus érvelésekkel, levezetésekkel a Bibliából. Viszont a válaszai alapján egyértelműen nem hívő.
2. Ez nem ilyen "mire gondolhatott a költő" dolog, hanem egyértelmű tudományos igényű összevetése az emberiség ismereteinek (pl nyelvészet) a Bibliával.
3. Lehet hogy te csak találgatni tudsz, ismeretek hiányában, de ÉPP EZ ADJA A TEOLÓGIA TUDOMÁNYOSSÁGÁT, hogy egy teológus nem találgat, hanem tisztában van az általa vizsgált kultúrával, nyelvvel, történelemmel, stb, és az ismeretei alapján von le következtetéseket.
4. [link]
"Tudomány pl.: a történettudomány, bár a történelem nem megismételhető, de annak megismerése a történeti források alapján igen. Ez lényegében ugyanaz, mint a tudomány esetében általában. A világ nem megismételhető, de annak megismerése igen."
5. A vallások is részei a világunknak.
A matematikáról pedig annyit, hogy ha ennyire mániád hogy kézzelfogható legyen a dolog, akkor fogj néhány vasrudat, építs belőlük egy derékszögű háromszöget, aztán úgy méregesd! A lényeg ugyanaz.
Kérdező!
Elmagyaráznád, hogy mivel foglalkozik a hittudomány?
Elég csak a keresztény, buddhista és a hindu hittudományt bemutatnod. Nem akarlak túlterhelni.
Köszi!
# 59
A "hittudomány" azzal foglalkozik, hogy kinyilatkoztatásokat tegyen.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!