Mik a lényegesebb különbségek a vallástudomány és a teológia között?
Nem feltétlenül van úgy, ahogyan az első mondja.
Az ókorban valóban azt tekintették teológusnak, akinek az élete is összhangban volt a kereszténységgel, ma azonban már nem feltétlenül van így. Bart D. Ehrman professzor úr például kiváló újszövetségi tudós, korábban fundamentalista hívő volt, a felesége ma még ma is keresztény, Ehrman azonban már nem, inkább agnosztikus. A professzor rendszerint azt igyekszik kimutatni, hogy az Újszövetség szövege mennyi változáson ment keresztül az 1. századhoz képest.
Egyébként konkrétan a kérdésre válaszolva:
Nehéz meghúzni a kettő közötti határt. A vallástudománynak - már csak abból adódóan is, hogy a tudománynak egy ága - elfogulatlannak kell lennie, azonban ma már a teológiai képzéseken szinte ez a mentalitás érvényesül. Napjainkban ugyanis a leendő protestáns és katolikus egyházi személyeknek a történet-kritikai bevezetéstudományt oktatják, amely tudományos eszközökkel igyekszik a Szentírást vizsgálni. Ha valaki erre kíváncsi, az olvassa el a Szent István Társulat katolikus Szentírásfordításának a bevezetőit és a jegyzeteit, azok már ebben a szellemiségben íródtak.
Van azonban a teológiának egy klasszikusabb ága, a fundamentalizmus, amely igyekszik mellőzni a tudományos eszközöket, és pusztán hit alapján elfogadni bizonyos dolgokat. Ez utóbbit rendszerint a kis neoprotestáns egyházak favorizálják, illetve megtalálható az álkeresztény irányzatban is.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!