Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Valláskritika » Mi a magyarázatuk az egyes...

Mi a magyarázatuk az egyes felekezeteknek a genezis első és második fejezetében leírt, szemlátomást nem azonos, két teremtéstörténet összemosására?

Figyelt kérdés

Józan előítélet nélkül olvasva a szöveget ugyanis tisztán látható, hogy alapvető vonásaiban tér el a kettő. Az írás szerkesztői szemlátomást szándékosan akarták felhívni a figyelmet két gyökeresen különböző megközelítésre. Az utókor mégis Tartuffe-i módon elérte nálunk, hogy saját szemünknek se higgyünk.

1. Az elsőben sorszámozza a teremtés lépéseit. A másodikban ok-okozati összefüggés határozza meg egyértelműen az egyes teremtési aktusok sorrendjét. A kettő eltér.

2. Az elsőben ALHJM teremt, a másodikban JHVH ALHJM a"teremtő"neve

3. ALHJM a saját hasonlatosságára teremti az embert és megáldja. A másodikban JHVH kiátkozza az "embert" mikor az "hozzájuk" (istenekhez) hasonlatossá válik!



2017. jan. 10. 16:56
1 2 3
 1/25 anonim ***** válasza:

A szöveg tördelése a könyvnyomtatással egy időben keletkezett. A teremtési leírás első része a második fejezet negyedik sorának feléig tart:

4. Ez az égnek és a földnek eredete, a mikor teremtettek.


Majd így folytatódik, most már egy másik történet:

Mikor az Úr Isten a földet és az eget teremté...


Az első rész hét napra bontva leírja a teremtés hét (hat) napját. A második történet a hatodik napot, az éden kertjében történt eseményeket írja le, illetve az ember teremtésének részleteit, és bűnbe esését.

Látható, hogy a mag a földben van, hiszen csak víz kellett a kinövésükhöz, ezért írja, hogy még semmiféle növény nincs a földön, de aztán pára szállott fel...

Majd megteremtette az embert, csinált egy elszeparált részt, az éden kertjét, ahol teremtett mindenféle fát, gyümölcsöt. Majd, mivel az ember egyedül volt, segítő társat keresett neki. Az ember előtt hozta létre az állatokat, hogy válasszon. Ennek komoly teológiai súlya van, az ember, mint a teremtés utolsó fázisa, a saját szemével látta Isten teremtését.


Az elnevezés, Isten, Úristen egy kicsit fogalomzavaros. Az Isten a teremtő Atya, a JHVH nem más, mint maga Jézus, aki sétált a kertben, aki alkudozott Ábrahámmal, aki megjelent Mózes népének.

2017. jan. 10. 17:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/25 anonim ***** válasza:
0%

Mi?


Nem kedves Kérdező.


Az első részben Jehova a fiával beszélget, hogy alkossanak embert. vagy is készült a terv. Az Isten képére hasonlatosságára, azt jelenti, hogy az ember olyan 4 fő tulajdonságokkal lettek felruházva, ami a Teremtőben is megtalálható. (szeretet, hatalom, bölcsesség, igazságosság)


A második részben pedig a megvalósítás. majd az ember, útmutatást feladatot kap, mit kell tennie, és ehhez kap segítőt, kiegészítőt, az asszonyt.


a harmadik részben pedig a lázadásról olvasunk, mely az égben kezdődött, és ez az angyal az embereket is magával rántotta a pusztulásba.

2017. jan. 10. 21:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/25 anonim ***** válasza:
0%
Jehova Pedig nem egyenlő a fiával Jézussal.
2017. jan. 10. 21:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/25 anonim ***** válasza:
Living, a ti Jehovátok nem, de a JHVH igen.
2017. jan. 10. 21:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/25 anonim ***** válasza:

Mózes 5 könyvében keveredik,a papi ,és a népi nézőpont.Ezek nem ellentétesek egymással,csak más perspektívából szemlélik ugyanazt az eseményt.


Ugyanez szemlélhető a vöröstengeri átkeléskor is:

A papok,Mózes mellett szemlélik,amint megérinti a tengert botjával,és az kettéválik,a távol lévő emberek,csak a tengert felszárító szelet tapasztalták.

2017. jan. 11. 05:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/25 A kérdező kommentje:

Kedves Válaszadó!

Köszönöm, hogy megtiszteltetek időtökkel és figyelmetekkel!

Sajnos nem tudom, melyik válasz mely felekezet álláspontját képviseli, és azt sem, mennyire valljátok a megírt "magyarázatokat" elfogadhatónak. Ennek megfelelően akinek nem inge ne vegye magára:

Eddigi összes válasz fegyelmen kívül hagyta eredeti kérdésem alatt részletezett, konkrét pontokat... kívéve a nevek kérdését. Ez utóbbi önmagában engem sem gondolkodtatott volna el, de a másik kettő mellet loggikus kerek egységben erősíti álláspontomat.

I.

a) 11. Azután monda Isten: Hajtson a föld gyenge fűvet,..... 12. Hajta tehát a föld gyenge fűvetés, és gyümölcstermő fát (3.nap)

b) 25. Teremté tehát Isten a szárazföldi vadakat nemök szerint

c) 27. Teremté tehát az Isten az embert az ő képére, Isten képére teremté őt: férfiúvá és asszonynyá teremté őket. (6.nap)


II.

a) 5. Még semmiféle mezei növény sem vala a földön

b) 7. És formálta vala az Úr Isten az embert a földnek porából,

c) 9. És nevele az Úr Isten a földből mindenféle fát

d) 18. És monda az Úr Isten: Nem jó az embernek egyedül lenni; szerzek néki segítő társat, hozzá illőt. 19. És formált vala az Úr Isten a földből mindenféle mezei vadat.20.....de az embernek hozzá illő segítő társat nem talált vala.

e) 21. Bocsáta tehát az Úr Isten mély álmot az emberre.... asszonyember

A két folyamat sorrendisége között az írásban ok-okozatilag alátámasztott eltérés van. Ezeket egy esemény - csupán részletes kifejtésében különböző - eltérő nézőpontú leírásának mondani olyan, mintha reggelizésem történetét valaki úgy mesélné el, hogy először megettem a kiflimet otthon, aztán lementem a pékhez, hogy megvegyem regglihez a kiflimet.

Az elsőben eleve férfinak és nőnek szándékozza teremteni az embert.

A másodikban csak az ember teremtése után jut eszébe, hogy társat adjon Ádámnak. És amikor a "barmok" között nem talál társat, csak akkor gondolja, hogy asszony kellene csinálni!

Két eltérő logika!

2017. jan. 11. 09:39
 7/25 anonim ***** válasza:
Kérdező, az első válasz nem válasz a kérdésedre? Mely pontját nem tartod elfogadhatónak?
2017. jan. 11. 09:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/25 A kérdező kommentje:

Kedves 7-es!


Válaszodban saját szavaiddal elismételted, amit a biblia ír.

Azt én is olvastam. Abból kiindulva fogalmazódott meg bennem a kérdés.

Ezen kívül még tettél kijelentéseket:

1. a második fejezet a hatodik nap kifejtése.

Ez a te önkényes kijelentésed. Arra vagyok kíváncsi mivel támasztod alá. Mert én már kétszer is alátámasztottam az ellenkezőjét.

2. a magok már a földben volta, csak még nem keltek ki.


Igen, erre írtam az előző kommentembe pontokba szedve és bemásolva az eredeti igehelyeket.

Kénytelen vagyok ismételni:

a) 11. Azután monda Isten: Hajtson a föld gyenge fűvet,..... 12. Hajta tehát a föld gyenge fűvetés, és gyümölcstermő fát (3.nap)

Más szóval a 3.napon voltak már fák!


Kéretik figyelmesen olvasni és értelmezni, amit írok!

2017. jan. 11. 15:44
 9/25 A kérdező kommentje:

Kedves 7-es!


Elnézésed kérem! Én is figyelmetlen vagyok.

Valóban az első válasz a szó szoros értelmében pont a kérdésemre válaszol (csak a felekezet nem tisztázott), csupán mint a genezisben leírtak magyarázata nem elfogadható számomra.

2017. jan. 11. 18:48
 10/25 anonim ***** válasza:

"csak a felekezet nem tisztázott"


Az igazság soha nem felekezet függő és nem ember függő, ahogy a hazugság sem.


"csupán mint a genezisben leírtak magyarázata nem elfogadható számomra."


Ezt nem értem, mire gondolsz?

2017. jan. 11. 21:03
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!