A vallas szerintetek is ellensege az emberek oromenek es joletenek?
Boldogak a szegenyek. Boldogak, akik sirnak. Boldogak, akik szenvednek. Jaj azoknak, akik bosegben elnek es orvendeznek.
Ime, a keresztenyseg ragyogo felfedezesei!
A vallások nem feltétlenül ellenségei az emberek jólétének, bár korlátozzák azt.
Ott az iszlám: nem ehetnek disznóhúst, pedig tudjuk, hogy nem rossz. Nem ihatnak alkoholt, pedig sokan szeretik, és azt mondják, jó (én nem szoktam inni egyébként).
A hindu vallásban ott van a kasztrendszer, amely határozottan akadályozza, hogy jó életük legyen az embereknek. Ráadásul nem ehetnek egy jó hamburgert sem, mert a marha szent állat, nem vágják le!
A kereszténységről meg annyit, hogy rengeteg fölösleges korlátozásuk van. Aki bármilyen szexualitással kapcsolatos dolgot mer csinálni házasság előtt, az biztosan bűnt követ el. Az önkielégítés halálos bűn mindenkor. A homoszexualitás úgyszintén.
A nemi vágyaidat kielégíteni önzőség, csak a másiknak szerezhetsz örömöt.
Ez sok ember számára nehezen elfogadható, mert a mai világ a szexualitás körül forog.
Engem ugyan nem foglalkoztat túlzottan a téma, de most elsősorban mások nevében beszélek.
Azt akarom ezzel a három példával mondani, hogy majdnem minden vallás sok értelmetlen lemondással jár, így a kérdezőnek mindenképpen igaza van, részben.
Másfelől a vallás sok embernek segít a mindennapokat átvészelni, és reményt ad arra, hogy az élet nem fejeződik be a halállal, így sokakat megnyugtat, boldogabbak lesznek tőle.
Az más kérdés, hogy valószínűleg egyik vallás tanításai sem igazak, de van, akinek megfelelnek.
Ákos13 példái jól mutatják, hova vezet a felületes gondolkodás.
Csak két szempont a teljesség igénye nélkül. A (hivatkozott) iszlám eszmerendszer nagyjából 1500 évvel ezelőtt jött létre. Maikor alapvetően mások voltak a lehetőségek, és mások az életkörülmények, különösen azon a vidéken (meglehetősen forró sivatagos táj). A disznó iparszerű tartása fogyasztás céljából akkor és ott egyfelől nem volt egyszerű megfelelő táplálék híján, másfelől a disznó relatíve sok emberbetegséget terjeszt, harmadfelől írástudatlan tömegeknek mindezt úgy kellett előadni, hogy be is tartsák (önmaguk érdekében). Ennek legegyszerűbb módja, ha a vallás megtiltja. A borral hasonló a helyzet. Aki volt már sivatagi és mondjuk nagyon északi környezetben, tudja, hogy előbbi helyen 1-2 deci is gondot okozhat, utóbbin esetleg 1-2 liter se. Az előbbi okból értelemszerű a tiltás. Hogy ma mások a viszonyok, amikor ez kevéssé igaz, így marad a (ma) kevéssé igazolható hagyomány, az nem cáfolja az akkori igazságot.
Ezek egyszerű dolgok. A vallás viszont nagyon bonyolult. Ott még kevéssé felszínes gondolkodással is juthatunk téves következtetésekre. Ne ítélkezzünk tehát olyanban, amit kevéssé ismerünk. Főleg ne fölényesen, mert azzal önmagunkat járatjuk le.
A vallás nem ellensége semminek, de lehet, ha erre használják.
#24:
Az teljesen mindegy, hogy alapvetően praktikussági okokból alakultak ki ezek a szokások, ma már nem lenne rájuk szükség, mégis emberek milliói, milliárdjai tartják őket.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!