Szerintetek mióta nem vallásosak a magyar emberek többsége? És mi lehet ennek az oka?
Egyébként jó volna ha szétválasztanánk a vallásosságot és a kereszténységet, mert a kereszténység az a vallásosságnak csak egy részhalmaza.
A kereszténység elég szennyes múlttal rendelkezik, korábban abból állt a vallásgyakorlás, hogy beterelték a parasztokat a templomba és latinul olvasták fel a Bibliát. Ha azt merted mondani, hogy nem hiszel, vagy valami világi dolog nem úgy van, mint ahogy mondják, akkor a legkegyetlenebb kínzóeszközökkel estek neked. Ez még nem jelentené azt, hogy a Biblia eredendően rossz, de amióta az emberek nagy része tud olvasni (felvilágosodás), rájöttek arra, hogy a Biblia még sem olyan szép, mint gondolták. Egyrészt tele van mindenféle gyilkosságokkal, megerőszakolásokkal, melyeket részben Isten támogatott, másrészt állandóan azt tukmálja rád, hogy eredendően bűnös vagy és egész életedben a bűneidet kell megbánnod, ami nonszensz. Tele van ellentmondásokkal, mindenki úgy értelmezi ahogy akarja, nem véletlen van kismillió keresztény irányzat. Nem vagyok materialista, félreértés ne essék, nem azzal van a bajom, hogy hinni kell a szétválasztott Vörös tengerben vagy az égő csipkebokorban vagy Lázár feltámasztásában, hanem azzal hogy egy olyan könyvről próbálják meg megmagyarázni, hogy a szeretetről szól, amit én lefóliázva tartanék a könyvesboltokban és 18 éven aluliaknak nem adnám a kezébe.
Igazából a 20. század második felétől csökken rohamtempóban a vallásosok száma.
Ebben nagy szerepe volt eleinte a marxista-leninista ideológia vallásellenességének. A rendszerváltás óta pedig a szekuláris liberalizmus tekinti ősellenségének a vallásokat, különösen a történelmi keresztény egyházakat. (Ez nem csak magyar jelenség, hanem össz-európai.)
Természetesen ez csak az egyik oka a dolognak a több ok közül, de egyáltalán nem mellékes oka.
Szeretnék ellenvéleményt formálni néhány ellőttem szólóval szemben.
Az európai (és ezzel együtt a magyarországi) vallásosság eltűnésének nem az olvasás terjedésében vagy a felvilágosodásban keresendő. Ha így lenne, akkor az USA-ban is olyan kevés lenne a keresztény, mint itt, de ez nem így van, ott az emberek nagyobb része még mindig hívőnek vallja magát. Ennek bárki utánanézhet az internetes statisztikában, ha nem hisztek nekem. A felvilágosodás nem számolt le Istennel. A legtöbb felvilágosult gondolkodó nem tagadta meg a hitet, inkább csak az Egyháztól távolodott el, illetve újabb formáit vette fel (mint pl. a deizmus). A felvilágosodás után még nagyon sokáig, évszázadokig nem csökkent a vallásos emberek száma, viszont a vallásból magánügyet csinált. Addig nem magánügy, hanem a legnagyobb közügy volt a hit, és ezzel ugyan segített a kereszténység eltűnésében, de nem okolható direkt módon érte.
A kérdező válaszára reflektálva azt kell mondjam, hogy Magyarország és Európa vallásosságának a két világháború, illetve a nekünk különösen a kommunista diktatúra évtizedei ártottak a legtöbbet. Az amerikaiak is részt vettek ezekben a háborúkban, de nekik idegen földön kellett harcolni és győztek. De itt az embereket koncentrációs táborokba hurcolták, a saját otthonaikat kellett megvédeniük (sikertelenül). Ez sokkal inkább megrengette az általános hitet Istenben, hiszen ilyen szörnyűségek után ki tudna még hinni benne?
a történelemtudomány jelenlegi állása szerint a kommunista/szocialista évek formálták át ilyen szempontból (is) a magyar társadalmat
mióta ezt tudom amúgy kicsit jobban összeállnak bizonyos dolgok, mert még az előző rendszerben nem élt fiataloknak is hasonló képe van a vallásosságról mint amit a kommunista média igyekezett vetíteni, valószínűleg a szüleik generációjától örökölték
rácsodálkoztam pl ,hogy amég nem ismertem meg több vallásos embert is azt hittem, ez már max 1-2 elvont fiatal szokása amúgy csupa öregasszony, nekik ez még fontos mert így nevelték őket, de itt Európában 1-2 generáción belül ki fog halni(max az ilyen nagyon aktív de kicsi szekták maradnak), és kb mindenkinek ez a véleménye körülöttem. Amire rácsodálkoztam, hogy ugyan ezt közvetítették a 70-es és 80-as években is az embereknek ,de azóta már eltelt 30 illetve 40 év, logkus lenne, hogy akkor azok "az a néhány öreg aki még megmaradt ebben" meghalt volna azóta, és esetleg mondjukPesten még 5-6 templom működjön összesen, de ugye nem így van :D
A vallás csökkenése nem egyenletes folyamat, hanem hullámzó.
Erősen csökken - aztán valamelyest növekszik.
Aztán ez ismétlődik.
Részben annak köszönhető, amit már írtak: az ember felnő.
A felnőtt már nem hisz a Télapóban - CSAK akkor, ha gyerekkorában nagyon erősen beleverték, és körülötte is sokan hisznek.
A vallás viszont látszólagos segítséget és vigaszt ad sok olyan esetben, amikor a tudomány nem - ezért tud terjedni akkor, ha csökken pl. az iskolázottság.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!