Valláskritika irodalom?
Szerintetek mik azok a művek,szerzők (ismertek,kevésbé ismertek,),melyeket érdemes elolvasni egy tárgyilagos,tényszerű,objektív szemlélet kialakításához.Filozófiától az alkalmazott tudományokig bármi érdekel.Ha nincs link,elég akár a címszó is,ami által keresni lehet.Tudom rengeteg szatíra van,de az is jöhet.:)
Csakis a nép (és saját magam) okulására...
Tárgyilagos szemléletet úgy tudsz kialakítani, ha vallás és vallástalan műveket olvasol. Ebbe a Biblia is beletartozik, de ha nekiülsz elolvasni A-tól Z-ig, biztosan nem fogod érteni, tehát nem azzal kezdeném. Illetve lehet kapni olyan Bibliát amiben minden pár vers után van magyarázó jegyzet, ami rendkívül sokat segít a megértésben, tekintve hogy az ókori héber és görög nyelvet és logikát nem ismerem...
Egy ilyen témába belemerülni nem kevés idő, de szerintem rendkívül érdekes ez a téma...
re#7 Eliade nagyon jó, és Glasenapp is. Azért érdemes azzal kezdeni, hogy megismerem, amit majd kritizálni szeretnék..
Ha a kezdőkörökön túl vagy, ajánlom a nagyon magas szellemi szintet képviselő, kitűnő művet F. Schuontól [link]
Esetleg:
Robert Wright - Isten Evolúciója
Bevezető olvasmány róla:
Eltűnt istenek nyomában (A vallásosság jövője) - Don Cupitt
Bevezető:
Meg esetleg:
Nem igazán valláskritika de részletesen rávilágít a tudomány(természettudomány) és a vallás(kereszténység) ütközési pontjaira. Szerintem ez is hasznos lehet.
# 12
"Eliade nagyon jó, és Glasenapp is."
Eliade valóban nagyon jó, de Glasenapp sajnos több helyen is tárgyszerűen téved. Egész egyszerűen butaságokat írt helyenként. (Például az állítja, hogy a hindu vallás nem térítő vallás. Mikor pedig az Indonéz szigetvilág jelentős részét is megtérítették. De még a kereszténységgel kapcsolatban is vannak téves állításai.) Szóval Glasenappal csak óvatosan :)
Frithjof Schuonnak másik művét ismerem csak, de a kereszténységgel kapcsolatban ő sincs teljesen képben.
Egyrészt túlértékeli a hellenista filozófia szerepét, másfelől pedig Palamasz Szent Gergely teológiai munkásságát is túlértékeli. (Gergely semmi újat nem fogalmazott meg, csak az ezer évvel korábban élt egyházatyák teológiáját foglalta össze.)
Ezek Schuonnak nem a személyes hibái, sajnos sok 20. századi nyugati gondolkodó pontosan ugyanezekbe a hibákba esik bele. Valaki egyszer kitalálta ezeket, azóta pedig közhelyszerűen átveszi mindenki, anélkül, hogy alaposabban utánajárna :)
Azért nem valláskritikai ,de humorosan módon mutatja be a zsidóságot/zsidó vallást ,azaz a jiddisekájtot:
Aviv Ben Ze'ev - Miért nem bírjuk az izraelieket?
(Szerintem nagyon jó könyv)
Üdv!
18-as vagyok
Azért néha úgymond szatirikusan is ,de van ,hogy elég komoly.
Szerintem érdemes elolvasni ,-már akit érdekel ,vagy érint a téma-.
Üdv megint!
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!