Ateisták, erre mi a válasz?
Ugyan olvasd már el Szent Margit legendáját. Érdemes, mert az aszkétikus életmód része volt az állandó böjtölés, nem mosakodás, tetvesség, rossz, kopott, rongyos szerzetesi ruha viselése, cselédmunka, nehéz vizesvödrök cipelése stb. királylányként. Hogy mi váltotta ki a szerzetesség gyors terjedését, ennek lelki és anyagi háttere van.
A mai szerzetesség messze van már ettől, a túlzásokat tiltják.
"A keleti ember szemlélődő típus, szeret magába zárkózni. A testet minden rossz fészkének tartja. Hogy megtisztuljon, ki kell ragadni a világból és misztikus szemlélődés által alkalmassá kell tenni az üdvösség titkainak érzékelésére".
"Ávilai Szent Teréz szintén hosszú éveken át élt oly módon, hogy alig vett ételt és vizet magához. A szent gyakran gallyakkal és olajfaágakkal hánytatta meg magát. Viselkedése alapján az orvosok manapság feltehetően bulimiát diagnosztizálnának nála".
A bűntudat miatt, amit akkor éreznénk, ha hagynánk megtörténni a másikkal a rosszat.
A bűntudat pedig abból ered, hogy félünk mások véleményétől, hogy elítélnek minket a tetteink miatt.
Ennyi.
# 11
"Ugyan olvasd már el Szent Margit legendáját."
Több száz aszkéta életét olvastam :)
"az aszkétikus életmód része volt az állandó böjtölés"
Igen, ez magától értetődő, ma is így van.
"nem mosakodás"
Ez egyáltalán nem igaz. Volt ilyenre is példa nem is kevés, de ezt a hozzáállást nagyon sokan ellenezték is az aszkéták közül. Mellesleg évszázadokon át a királyi és főnemesi udvarokban sem volt szokásban a rendszeres tisztálkodás. Egy középkori aszkéta nem tisztálkodott kevesebbet egy átlagos középkori embernél, mint ahogy egy mai aszkéta sem tisztálkodik kevesebbet egy átlagos mai embernél.
"tetvesség"
Előfordult, mint ahogy a királyi udvarokban is. De sosem volt célja az aszkézisnek.
"rossz, kopott, rongyos szerzetesi ruha viselése"
A dísztelen egyszerű ruha is magától értetődő. Mint ahogy az is, hogy ez megkopott a használatban.
"cselédmunka, nehéz vizesvödrök cipelése stb."
Igen az önellátás és önfenntartás magától értetődő feladata egy aszkétának, nem élősködhet mások nyakán. Sőt, lehetősége szerint neki kell másokat szolgálni.
Kérdésem továbbra is az, hogy honnan veszed azt, hogy aki tetves volt, az szentnek számított?
De tudom: a marxista-leninista esti egyetemen így tanították. :)
Olvastam róla, hogy létezett "Foxi-Maxi", de én 1986-ban születtem és oda kisgyereket nem vettek fel.
Az összes vallás, ahol az a cél, hogy sanyargassa magát az egyén, mert akkor lesz "szent", hülyeség. Ha indiai, ha keresztény, egyforma.
"Az evolúció szerint megtagadni az evést teljes hülyeség. Az anorexiások mégis ezt teszik. Sok ilyen példa van, és mindre egy a válasz; az emberi agy"
Az anorexiának meglepően erős genetikai meghatározottsága van, azaz bizonyos eltérések a genomban nagymértékben hajlamosíthatnak anorexiára. Viszont az nem igaz, hogy az egész csupán a társadalmi elfogadottságról szól. Az anorexiások életvitel szerűen alacsony kalória bevitelen élnek, ami miatt teljesen más a metabolizmusuk, így az éhezéssel járó időszakokat esetleg jobban át tudják vészelni, mint azok akik normálisan étkeznek, még akkor is, ha nekik esetleg több tartalékuk van. Az szintén egy hibás nézet, miszerint az anorexia valami új, civilizációs betegség lenne. Nem, anorexiás viselkedésmintát fel lehet fedezni középkori és ókor iratoban történetekben. Hogy mennyire az emberi agyban van-e a probléma gyökere az még ma is vita tárgya... sokan azt valószínűsítik, hogy ez egy olyan kondíció, ami a bélflóra és az immunrendszer kapcsolatát bolygatja meg, ami miatt rosszul esik az étkezés, és az étekzések kihagyása pozitv megerősítést kap. (ezt még persze a társadalmi közeg tovább is erősítheti.) Az anorexia egy nagyon rejtélyes szindróma, sokan kutatják.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!