Modern politikai pártnak nem lehet törekvésként vállalni, a vallásosság, téveszmés gondolkodássá nyilvánítását?
Mi nálad az, hogy "amennyire tudni lehet"? Nemrég volt itt a gyk-n arról vita, hogy Magyarország mennyire vallásos. A válasz, "amennyire tudni lehet", itt van összefoglalva:
Attól függően, hogy mit értünk vallásosság alatt, 13 és 75 százalék között van Magyarországon a vallásosak aránya. (Ráadásul ha hozzászámítjuk az egyházhoz nem tartozó istenhívőket, "maguk módján vallásosakat", akkor az arány minden forrás szerint 50% feletti.)
Ekkora tömeg elvesztését egyik párt sem engedheti meg magának, különösen, hogy az intézkedés csak elvi jelentőségű lenne, közvetlen (anyagi) haszonnal nem is járna. Egy politikus sem olyan hülye, hogy a nagy semmiért felvállaljon egy olyan balhét, amivel milliókat haragít magára.
* Ráadásul nemzetközi porondon is elásnánk magukat, mert az EU-nak is az egyik legfontosabb alapelve a vallásszabadság, úgyhogy egy ilyen törvény után az egyházak sorra nyernék a pereket Strasbourgban és Brüsszelben. Nem is beszélve a "vallásállamok" (Vatikán és Izrael) máig jelentős politikai befolyásáról.
Szóval van elég bajunk ilyen konfliktusok nélkül is.
Ebben a valóban elvallástalanodott országban az elvallástalanodott emberek nagy része is szereti egyházi iskolába íratni a gyermekét, "majd a papok megnevelik!" jeligével.
Az is érdekes tény, hogy nem egyházi iskolában a nem vallásos szülök jó része is inkáb valamilyen hittanra iratja be a gyermekét és nem a felekezet-semleges erkölcstanra.
Bármennyire is érthetetlen és bármennyire nem tűnik logikusnak, de a nem vallásos adófizető/szavazó polgárok is igénylik a hitoktatást.
Nem érthetetlen és logikus. A vallás nem azonos az ő egyházával. Az egyházak vezetői mindig minden korban szerettek a hatommal élni. Az idők során egyes helyeken különféle okokból többé, vagy kevésbé kiszorultak ebből, de mindig céljuk a hatalom visszaszerzése. Ez ma nálunk néhány gerinctelen senkiházi segítségével sikerült. Ezért kerül töméntelen intézmény egyházi kézbe ha kell, ha nem. Persze ilyen nagy rendszert, mint egy egész ország, nehéz irányítani, nem mindig minden úgy történik, ahogy szeretnék. De nagyjából igen. 50 (inkább 60) évvel ezelőtt legalábbis gyanakodva nézték, aki nem ment templomba. Gondoltak róla mindenfélét, aminek a töredéke se volt igaz. Ezért titokban járt párttitkár templomba. Ma fordítva van. Arra néznek gyanakodva, aki nem megy. Tehát aki ettől fél, megy. Nagyon szép koreográfiája van ennek. És van egy rásegítés. Ami nem egyházi, azt államilag tönkreteszik. Ravasz módon, sokféleképp.
Az erkölcs fontos dolog, olyan esetekben is, amikor nem is gondolná a földi halandó. És elég sokan tudják, hogy a sallang (egyházi ceremóniák, mellébeszélések és más nem odavalók) az idők során lekopnak. A hittan sok zagyvaság és sanda cél mellett nagyon fontos erkölcsi értékeket is ad át. Ez elvehetetlen erénye. Az állami erkölcstant annyira ocsmánnyá (elnézést, de ez is enyhe kifejezés a helyzet jellemzésére) tették, hogy oda, akinek fontos ez (és meg tudja ítélni), nem megy.
A vallásosság ma pontosan annyira megjátszott dolog, mint korábban az "ateizmus". A zöme hirdette, de azt se tudta, mi az. Van még egy fontos ok. A megélhetés ma Magyarországon egyre nagyobb tömegek számára egyre nehezebb. Az emberi elme a legnehezebben a bizonytalanságot viseli. Szélsőséges esetekben az őrültségbe menekül előle (úgy nem érzékeli). A bizonytalanság csökkentése ősidők óta a vallás. Ha van egy isten, aki vigyáz ránk, akkor is könnyebb, ha nem teszi. Mert ezt hihetjük, és ettől könnyebb a lelkünk. Még akkor is, ha valahol sejtjük, hogy nem igaz. De ez nem számít. És ugyanilyen bizonytalanságot okoz a felgyorsult és egyre bonyolultabb világ, amelyben eligazodni egyre nehezebb. Ezért éli reneszánszát mindenütt a vallás. Amire sok hitvány haszonleső alaposan rá is játszik.
@5
"És elég sokan tudják, hogy a sallang (egyházi ceremóniák, mellébeszélések és más nem odavalók) az idők során lekopnak."
Akkor elég rosszul tudják :)
Vannak még egyházak, ahol az apostolok korából származó ókeresztény liturgiát végzik, kétezer éve változatlanul, és nyoma sincs annak, hogy az idők során valaha is le fog kopni. :)))
@8
Úgy 300-350 millióan vannak. Az összes keleti egyházban végzik a legkorábbi keresztény szertartásokat.
"Ebben a valóban elvallástalanodott országban az elvallástalanodott emberek nagy része is szereti egyházi iskolába íratni a gyermekét, "majd a papok megnevelik!" jeligével. "
Mind a két lányok katolikus iskolába járt. Most már csak az egyik, de az sem sokáig, ugyanis az állami iskolákban lényegesen nagyobb a fegyelem. Ráadásul a hittanórákon hihetetlen agymosást tartanak, amiből sem a szülők, de pláne a gyerekek nem kérnek.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!