Biblia cáfolás?
"és észhez térítjük vallásos barátainkat."
Ez nem fog menni, kár a fáradságért. A vallásos hit sajátja, hogy nem akar racionális levezetéseket követni, hanem csak hisz. Így követeli meg tőle a Biblia és az egyház. Ha racionális érveléssel támadjuk egy ember hitét, akkor azt az ő hitének megzavarására törekvésként érzékeli, és ellenáll, át sem gondolja az érveket.
A hit egyfajta pszichés igény. Az "észhez térítés" olyan lenne, mint amikor megmondják neked, hogy a karácsonyfát és az ajándékokat nem a Jézuska hozza. Sok ember nem akarja, hogy észhez térítsék, mert nekik jó a mesében hinni.
A vallás téziseinek csak egy kis része kapcsolható természettudományos módon vizsgálható állításokhoz. Ezért a természettudomány felől próbálkozva csak néhány rést üthetnénk a falon, legfeljebb.
A természettudomány, igen szigorú alapossággal megnézve, kissé hasonlít a vallásos hithez. Az impulzusmegmaradás törvényét sem lehet bizonyítani, csak megfigyelni, tökéletlen pontossággal. Az istenhívő ember joggal mondhatná, hogy amit ő Isten művének tart, azt mi a vak véletlen művének tartjuk, és az ő álláspontja még mindig az értelmesebb. Azt is mondhatná, hogy én sem láttam soha az elektromos áramot, csak a hatását figyelhettem meg, és csak hiszek abban, hogy azt az elektronok rohangászása okozza, mert a "papok" nekem ezt mondták. Nem egyszerű dolog ezzel vitába szállni, akkor sem, ha én hiszek az elektronos mesében.
Szóval ne próbálj meg észhez téríteni olyan embert, aki nem jött rá magától, hogy a Biblia meséi csak mesék. Akit erről meggyőzni kell, azzal fölösleges vitatkozni.
"A természettudomány, igen szigorú alapossággal megnézve, kissé hasonlít a vallásos hithez."
Óriási tévedés! Nem tudom, hogy a hívők (vagy bárki) honnan veszik ezt a mindig visszatérő butaságot. A természettudománynak van egy módszertana, amelynek lényege a megismételhető kísérleteken alapuló megfigyelhetőség, és a mindezek hátterét leíró elmélet, amelynek segítségével újabb, korábban még meg nem figyelt jelenségek létére lehet következtetni.
"Az impulzusmegmaradás törvényét sem lehet bizonyítani, csak megfigyelni, tökéletlen pontossággal."
Épp ez a megfigyelhetőség az, amely a tudományt megkülönbözteti az "így van mert csak" típusú hittől. Az impulzus már egy absztrakt, ember kreálta és nem is annyira triviális fogalom, amely a fizikai jelenségek megfigyeléséből levont tanulság, és a valóságnak éppenhogy nem egy szubjektív hit alapú, hanem egy objektív tény alapú leírhatóságára utal.
"Az istenhívő ember joggal mondhatná, hogy amit ő Isten művének tart, azt mi a vak véletlen művének tartjuk, és az ő álláspontja még mindig az értelmesebb. Azt is mondhatná, hogy én sem láttam soha az elektromos áramot, csak a hatását figyelhettem meg, és csak hiszek abban, hogy azt az elektronok rohangászása okozza, mert a >>papok<< nekem ezt mondták. Nem egyszerű dolog ezzel vitába szállni, akkor sem, ha én hiszek az elektronos mesében."
Nagyszerű, ha ugyanis megfigyelted a hatását, akkor kétségkívül létezik. Ráadásul matematikailag leírható, munkába fogható, elektromos gépek létrehozását lehetővé tevő és kontrollálható módon létezik. Istennek a "hatását" még senki nem figyelte meg soha azon kívül hogy emberek egy csoportja mindenre azt mondja, hogy Isten teremtette.
Akinek az a két dolog ugyanaz, az nem érti sem a vallásos hit, sem a tudomány lényegét.
Egyszer volt egy hasonló dilemmám, egy kedves ismerősömet csalta a felesége és nem tudtam, hogy eláruljam e neki, vagy sem.
Ki tudja, mi a jobb, valaki boldog a hazugságban, vagy boldogtalan az igazságban?
Kérdező, most neked tényleg ennyire fáj hogy vannak emberek akik nem abban hisznek amiben te? Mindenki a saját meglátásainak a korlátait gondolja a világ korlátainak. Az teljesen normális, hogy más embereknek mások a korlátai mint neked. Miért lenne jó valakire rákényszeríteni a látásmódod? Tegyük fel, hogy bebizonyosodna, hogy Isten létezik és ezt a világképet kellene egyik pillanatról a másikra elfogadnod. Sikerülne?
Még valami: Isten tökéletesen osztotta el az észt az emberek közt. Tudod miért? Mert mindenki azt hiszi, hogy neki van a legtöbb ;)
Ott lenne érdemes kezdened ahol a Biblia(teremtésnél), ha megcáfolhatatlan érvekkel bebizonyítanád, hogy valami megteremtheti önmagát a semmiből.
„mondasz nekem akárcsak 1 katolicista/egyéb kersztény felekezethez tartozó tudóst is?”
Ha esetleg őket elfogadod tudósokként:
Nicolai Copernicus -a Föld és a többi bolygó kering a Nap, a Hold pedig a Föld körül.
Johannes Kepler -a bolygómozgás törvényei.
Isaac Newton -egyetemes tömegvonzás törvénye.
André Marie Ampère, -elektromosság.
Ernest Rutherford -a radioaktivitás felfedezője.
Arthur Compton, -az elektromosság hullámtermészetének kutatója és a Compton-effektus felfedezője.
Jons Jacob Berzelius, -az atomtömegek meghatározója.
Georges Lemaître pap -ősrobbanás-elmélet.
Jedlik Ányos -elektromotor, dinamó.
Vladimir Vukanovic ’Tudomány és hit’ című könyvében többekről is olvashatsz. Ateizmus és istenhit nem jár kéz a kézben tudományos fokozatokkal.
az a baj ezt nem nagyon lehet összehozni, ahogy már korábban is írták ,a Biblia nem tartalmaz semmi természettudományos dolgot, így igazából cáfolni sem lehet ilyen téren ,a történelemtudomány már eléggé alátámasztotta, persze sokminden mindig is hit kérdés maradt.
Másodszor meg ha te is foglalkozol természettudománnyal, pl ilyesmi szakon fégeztél akkor tudhatod, hogy a természettudományban nincs olyan, hogy "megdönthetetlen", sokminden amit korábban megdönthetetlen, teljesen abszolut biztos dolognak hittek megdőlt, sok-sok világkép cserélte már egymást
Harmadszor, meg a "megdönthetetlen" éppen az a dogmatikus gondolkodás ami sok vallásos ember meglehetősen irritáló tulajdonsága, meg engem kicsit emlékeztet az inkviziciora
szerintem el kell fogadni, hogy nem tudunk végső csapást mérni a bibliára, legalábbis nem most, sőt még igazán erős ütést sem tudunk bevinni, de talán nem is baj, manapság minden amit jóról és rosszról gondolunk a biblia miatt van, ez még a nagyon ateistákra is igaz, kivéve talán hitlert meg az ő nagy ihletőjét nietzsche-t, én inkább élek egy világban ahol vannak keresztények, mint egy olyanban ahol visszatérünk "az erősebbnek van igaza" szintre
Ebben igazad van.
*a jobb érvelőnek mindig igazat kell adni, azután be kell, hogy bizonyítsa állítását. Probléma megoldva.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!