Tudnátok idézni azt a bibliaverset, ahol azt írják, hogy nem szabad túlságosan műveltnek lenni és szigorúan tilos a tudásunkkal kérkedni, tudálékoskodni, mert azt Isten elítéli?
Mindenféle vallási hovatartozás nélkül azt mondom, hogy nem szeretem, ugyanakkor nem ítélem el a gőgös embereket. Viszont amikor a vallások azt hirdetik hogy ne tanuljunk tovább, mert úgyis nyakunkon a világvége az nekem már sok. Hogy bizonyos irodalmi, zenei, képzőművészeti alkotások üzenetét hogyan dekódoljuk az tőlünk függ? Lehet valaminek romboló hatása ha hagyjuk, hogy romboljon, viszont ki lehet mindenből szűrni azt, ami számunkra fontos, ami görbe tükröt tart elénk, megmutatja mi a rossz a társadalomban és elítéli.
Ha valóban nem jó kérkedni a tudásunkkal akkor miért áll valaki tanárként ki a katedrára, miért vannak szociológusok, irodalmárok, kutatók? Nincs szükség már rájuk, mert más ez a mai világ? Dehogynem. Értékeket vissza lehet, sőt kell is hozni.
Talán erre gondolsz:
" 5. Bizodalmad legyen az Úrban teljes elmédből; a magad értelmére pedig ne támaszkodjál.
6. Minden te útaidban megismered őt; akkor ő igazgatja a te útaidat.
7. Ne légy bölcs a te magad ítélete szerint; féld az Urat, és távozzál el a gonosztól.
8. Egészség lesz ez a te testednek, és megújulás a te csontaidnak."
Példabeszédek 3, 5-8
(Prédikátor 1:18) 18 Hisz ahol bőven van bölcsesség, ott bőven van bosszankodás is, úgyhogy aki gyarapítja az ismeretet, gyarapítja a fájdalmat is.
(Prédikátor 12:12) 12 Mindezeken kívül, fiam, fogadd meg a figyelmeztetést: a sok könyv írásának nincs vége, és ha valaki nagyon belemerül azokba, az fárasztó a testnek.
(Kolosszé 2:8) 8 Vigyázzatok: valaki még netán zsákmányul ejt titeket a filozófia és üres megtévesztés által, ami emberek hagyománya szerint, a világ elemi dolgai szerint, és nem Krisztus szerint való;
nos ezek azok magukért beszélnek-
Kedves Tzolko!
Érdekesen határoztad meg a "lelki szegény" fogalmát, az egyetlen baj ezzel csak az, hogy az Egyház ettől teljesen eltérően értelmezi azt.
Arról az Egyházról beszélek, amelyik az Újszövetség iratait lejegyezte, összeszerkesztette és kanonizálta, beleértve a Nyolc Boldogságot is. Ha valaki tudja, hogy mit kell lelki szegénység alatt érteni, akkor nyilván az a közösség az, amelyik ezt saját szellemi termékeként papírra vetette :)
Ha a Biblia szerint a filozófia csak üres fecsegés, meg a gondolkodás általában káros a hitre, akkor az értelmezésnél miért használnak 2000 éve filozófiai alapfogalmakat, filozófusok műveit, a hermeneutikát...
Ez olyan, mintha megvetném a bűnözést, de az abból eredő pénzt nem.
A "Vizet prédikál, de bort iszik" tipikus esete..
A hermeneutika az értelmezést és megértést vizsgáló filozófiai tudományág, az erre vonatkozó elméletek összessége. A „hermeneutika” (görög) szó az „értelmezés tudományát” jelenti, maga a szó Hermésznek, az antik görög kor egyik istenének a nevéből származik, aki az istenek hírnöke, ugyanígy közvetíti a szövegek jelentését annak írott vagy beszélt alakja is. Legalábbis a görögök ennek az istennek a nevéből származtatták hermeneuein = „kijelent”, „megvilágít” szavukat.
az emberi Filozófia nem egyenlő a Teokratikával kedves kérdező
ezek az elméletek aminz olvashattad, tudjuk honnan ered,
S bár Jehova Tanúja vagyok, nem fognak szétszedni, azért mert olvastam erről... sőt ez által az ismeret által megtusom védeni a Bibliában leirt Istentől származó akarat mások általi félre magyarázássát...
ja és amikor ez a hermeneutika nap világot látott már jóval előtte Jehova más tudást tanitott a népének,
ahogy most is, ami nem jelenti azt hogy aegy Tanú ne legyen tanúlt.
Mindössze óvatosságra intenek....ahogy Isten az Izraelitákat, amikor megtiltotta hpgy más hazug filozófiába belekeveredjenek....
Már szerettem volna túllépni a lelki szegénységen, de ha már ennyire vitatjátok, akkor meg kell jegyeznem, hogy a szegénység az mindenképpen hiányt, fogyatékosságot jelent és régen is azt jelentette.
A lélek fogyatékossága, ami szerintem lehet az ész hiánya, legalább is mai értelemben a köznyelv így használja.
Az meglehet, hogy régen más értelme volt, de akkor a fordításoknál meg kellene keresni azt az értelmet, amit ma az a szókapcsolat jelent, mert a mai bibliakiadások nem az ókoriak számára íródnak.
Amiket ti próbáltok belemagyarázni, az nagyon nyögvenyelősen hangzik, mert szó sincs itt kutatásról, éppen ellenkezőleg, a szentencia azt emeli ki, hogy aki bizonyos fogyatékosságban szenved, az előnyt élvez a hit szempontjából. Csak az a kérdés, hogy pontosan mi is ez a fogyatékosság, mennyire lelki, vagy szellemi, én ez esetben súlyos szellemi fogyatékosságot érzek a szó hangulatából.
Megkockáztatom, hogy ezt nem is Jézus mondta, hanem a papok egy későbbi betoldása, akik a szájába adták utólag, így próbálván elkerülni a vizsgálódást, hogy ne nagyon firtassák a hívek a szentenciák tartalmát, ne elemezzék azokat, hanem fogadják el az egyház magyarázatait.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!