Ellentmondás az, hogy a kereszténység szerint a világ hanyatlik, ezzel szemben viszont az emberiség tudása, technológiája és lehetőségei kezdetben voltak a legrosszabbak, és ez egyre bővül és javul?
A tudás és a technológia ismerete pont, hogy arányos az intelligenciával. Ne keverd össze a gyenge jellemmel, gyenge akarattal. Nem az intelligencia felelős a rosszért, hanem emberek könnyebb útra, gyengeségre való hajlama, jellem gyengeség, ami annyira középponti téma volt az antik filozófiában...
Az együttélés nehézségeinek következményeként születtek meg az etikai művek...
Az emberek ma nem rosszabbak, mint 2000 éve. " Óh idők, óh erkölcsök." Ez már akkor is benne volt a köztudatban, hogy mindig régiek az igazak, ez már egy erkölcstelen világ... Ez a szöveg megy már 2000 éve.. Vakítás, semmi több. Régen hallottak a rosszról, most megnézik a híradóban...
Ha a keresztényeken múlana még mindig a középkorban lennénk. Széleskörűen elfogadott válasz az élet értelmére, hogy az ember azért van, hogy fejlődjön. Namármost, akik évszázadokon keresztül bebörtönözték azokat, akik a tudomány segítségével próbáltak javítani a világon, vagy netán ki is végezték őket, azok szembe mennek az élet értelmével. Ez nem csak 500 éve volt így, a mai napig tart. A technológia a szervátültetésre már megvolt a '30-as években, de az egyház istentelennek tartotta, hogy egy ember egy másik szerveivel éljen. Az első repülőket is szentségtelen gépeknek tartották, hisz szerintük Isten a földre, nem a levegőbe teremtette az embert, sőt az első in-vitro eljárással "elkészült" gyerekeket magának a Sátán fattyainak tartották.
Ostoba az összes, aki hátráltatni próbálja a fejlődést, rettegnek attól, hogy a képzeletbeli barátjuk megharagszik, mert ember életeket mentenek meg úgy, ahogy neki az nem tetszik. Egy ima talán ad pár perc lelki békét, de egy szakképzett orvos adhat mondjuk 20 év élhető életet.
> A tudás és a technológia fejlődése nem feltétlen arányos az intelligenciával.Amíg hatalomszerzésre,egymás pusztítására,ellehetetlenítésére használjuk ezeket az eszközöket,addig miben vagyunk előrébb?
A tudásban és a technológiában.
És mit ér ez a halottaknak? Az elpusztítottaknak.
Vagy mit ér az olyan tudás ahol totálisan kiszolgáltatott vagy. Csak 1 hétre maradjon ki az áram valamilyen okból -ugye nem lehetetlen? Mi a túlélési esélye ebben az esetben a városi embernek. 3 nap után szomjan hal. Vagy a saját sz.rába és vizeletébe fullad bele. Technika ide, tudás oda.
Mit jelent az, hogy "az ember célja a fejlődés"? Ez egy akkora hazugság, hogy nem igaz. Nincs olyan, hogy "cél a fejlődés", olyan sincs, hogy "fenntartható fejlődés". Eleve a tudomány azt állítja, hogy a semmiből lett a világ és a semmi felé tart. Akkor mégis mihez képest fejlődünk? Semmihez? És ha semmi felé tart a világ, akkor mi értelme a fejlődésnek? Semmi.
Nincs olyan, hogy az ember fejlődése a cél. Az ember nem fejlődik sehova. Ti összekapcsoljátok azt, hogy az ember technológiai ÁTALAKULÁS (és nem fejlődése) az egyben az ember fejlődését is jelenti. Ez nem igaz, ez hazugság. Az ember nem fejlődött sehonnan sehova.
Attól, hogy van egy szuperszámítógéped, amit tudsz "irányítani", és az neked kiszámol olyan dolgokat, amiket te nem tudnál, rendszerez a saját kényed kedved szerint olyan dolgokat, amiket te nem tudnál, vagy csak nagyon hosszú idő alatt, attól még nem te lettél okosabb.
Ez egy nagyon egoista pökhendi kijelentés, és ráadásul súlyosan téves is. Igaz, ha egy régi embert ideállítanánk melléd, akkor te szörnyen okosnak érezhetnéd magadat, mert van mobilod, van autód, van számítógéped és te mindezt irányítani tudod. Ugyanakkor állj már oda egy napra a parasztbácsi mellé. Mosd le a lovat, etesd meg, szereld fel a kantárt és a nyerget, vagy kösd be a szekér elé, menj és szántsd fel a földet, menj és vesd el a magokat, menj és szereld meg a ház körüli hibákat...
De mondok ennél egy sokkal egyszerűbb dolgot. Menj és építs magadnak egy házat. Tudod a régi parasztbácsi nem hívta fel az építési hatóságot és kért engedélyt építésre, aztán pedig kihívatott egy építési szakembert, aki megmondta, hogy hogyan kell felépíteni a házat. Hanem nekifogott és felépítette magának. Egy vályogház 200-300 évig is elállt. Vannak olyan templomok, amik már jóval 700 év felett járnak és vályogból építették. A tégla házak nem bírják ilyen sokáig.
Nem volt okosabb, sem butább. A tudása volt más. Mellette bizony barátom te szörnyen butának éreznéd magadat, mint aki semmit sem tud a világról.
De nem is ez a szörnyű benne. Hanem mire megtanulnád az ő tudását rájönnél, hogy a te tudásod mértéktelenül felesleges és haszontalan.
---
Aztán ez a fejlődés kérdése. Nincs olyan sem, hogy fenntartható fejlődés. Kérem szépen a mai korban csak probléma fenntartó probléma megoldások léteznek. Ez azt jelenti, hogy kitalálunk valamit, ami létrehoz egy problémát. Aztán kitalálunk valamit, amivel a tüneteket kezeljük, de a probléma nem szűnt meg, csak áttoltuk a szomszéd orra alá.
Ilyen a WC kérdése. Eleinte az emberek az utcára öntötték a mocskukat. Ebből ugye egy igen komoly gond keletkezett. Ekkor kitaláltuk a csatornát, ami semmi mást nem csinál, minthogy arrébb tolja a mocskot. A gond nem lett megoldva, csak elvitték. Aztán mára már kitalálták a Water Cleaninget. Ez röviden és tömören csak annyit jelent: Beleszarsz a saját ivóvizedbe.
Ennyire egyszerű a képlet. Aztán azt lehúzod és már el is van felejtve a gond. Már nem a te problémád többet. Csakhogy a probléma továbbra is fennáll. A sok mocsok egy hatalmas szennyvíz telepre kerül, ahol ugye, hogy valamit kezdeni tudjanak vele muszáj kavargatni, hogy levegőhöz jusson, tehát magyarul a szart kavarjuk csak. Aztán amikor ezt megunták egy ülepítőbe kerül az egész, ahol a leülepedett szennyet "elválasztják" a víztől. Ezt a vizet visszaengedik a mocskot pedig mint veszélyes hulladék egy veszélyes hulladék lerakóba szállítják. Mert nem lehet vele semmit se kezdeni!
Jah és persze ami vizet visszaengedünk a folyóvízbe az nem tiszta. Én egyszer jártam egy ilyen telepen és a csávó a kiengedő csatornából merített egy pohár vizet és mutatta, hogy milyen tiszta lett. Kérdeztem, hogy meg lehet e inni. Azt mondta, hogy semmiképpen. Olyan sok antibiotikum, vegyszer, fogamzásgátló és egyéb gyógyszermaradványok vannak benne, hogyha meginnám pár percen belül meghalnék. A folyó folyási irányában 1000 méterig folyamatos méréseket végeznek a koncentrációt illetőleg, ezen a szakaszon pl. be is van tiltva mindenféle használata a folyónak. El is van kerítve, hogy minél kevesebb állat férjen hozzá a víz ezen részéhez. A folyó további részében keveredik ez a mérgező lé annyira a "tiszta" vízzel, hogy a határérték alá kerüljön.
Amikor kérdeztem, hogy mennyi a határérték, akkor nem tudta. Azt mondta, hogy ő ott dolgozik 15 éve lassan, azóta 80 szorosára emelték a határértéket, de mivel ez már ő előtte is így volt, azt mondta, szerinte már jóval 1000 felett járhat a határérték emelése, úgyhogy ő véleménye szerint a folyó vize közvetlenül fogyaszthatatlan.
És ezeket az anyagokat semmivel, SEMMIVEL nem lehet kitakarítani a vízből. Nem egy orvosi tanulmány született arról, hogy a folyóvizek ilyenfajta mérgezése hogyan hat a lakosság egészségére. Rák, allergia, szuper baktériumok / vírusok stb.
És azért ezt hoztam példának, mert minden amit ma te mint "fejlődés" jelölsz meg itt koncentrálódik. Minden megtalálható a szennyes vízben. A nehéz fémektől kezdve a műanyagokig, a különböző mérgeken át. Semmi nem marad ki belőle. Ezek egy igen jelentős részét képesek kiszűrni és kémiai eljárásokkal megszüntetni. De a csúcs, amiket fentebb is említettem, azokat semmivel.
Tehát akkor a kérdés az: Hova fejlődtünk? Mi értelme volt a fejlődésnek?
A válasz: Nem fejlődtünk sehova. Nem volt semmi értelme a technológiai fejlődésünknek.
Anonymus
Imádom, amikor az emberek azt vizionálják a jövőről, hogy az valami pokoli antiutópia lesz. A fejlődés során bizony át kell menni kellemetlen szakaszokon is, persze te ezt kizárólag a technikai fejlődésre korlátoztad, holott én a szellemire és gondoltam, ezek szerint ez neked nem fontos, bár így érthető, hogy miért írtál egy halom rizsát. Szóval fejlődés. London 250 éve olyan mocskos és sötét volt, hála a 24 órán keresztüli széntüzelésű gyáraknak és kohóknak, hogy a gyerek nem jutottak elég napfényhez, így a D vitamin nem épült be a csontokba, ebből következett az ún. angolkór, így talán ismerős. És most? Azóta túlléptek ezen és normalizálódik a helyzet.
A fejlődést látom te nagyon okos módon szó szerint értetted. Akkor mondom így: az ember célja, hogy több legyen, jobb legyen, persze ez így elég hektikus lehet, eddig így jár el az ember. Ehhez még hozzá kell kapcsolni az "élni és élni hagyni" elvet és az ember onnantól kezdve egy olyan úton járhatna, amin csak egyenesen kell menni. De ez úgy nem megy, hogy az ember még mindig saját magát korlátozza mindenféle babonákkal, amik már megvannak több ezer évesek is. Tehát összefoglalva a kedvedért: az élet értelme, hogy fejlődjünk, de ezt ne a környezetünk rovására.
De, ha annyira okos lennél, akkor kérlek áruld el az élet értelmét, had égjen a hülye pofám, hogy mekkorát bakiztam. Tudod, a vita nem csak abból áll, hogy a másik felet mocskolom, fel szokás vázolni az ellenpéldát és a saját álláspontot. Lehet az én szememmel van a baj, de én ilyet nem láttam a részedről.
"az élet értelme, hogy fejlődjünk, de ezt ne a környezetünk rovására."
Ez egy nagyon szép gondolat, és első hallásra nagyon jól hangzik. Ugyanakkor te valamit nagyon félreértettél. Régen is volt fejlődés, de az mindig az élet támogatására jött létre vagy az azzal összhangban volt. Nem mi "babonások" voltunk azok, akik lemondtunk erről, hanem azok az emberek, akiket te most védeni próbálsz. A "fejlődés" pártiak.
---
Mezőgazdaság:
Tudod a fejlődés pártiak kitalálták a műtrágyát mondván, sokkal kevesebb erőfeszítésbe kerül, hogyha műtrágyával pótoljuk a 3 legfontosabb tápanyagot amelyek a növények növekedéséhez szükségesek a 12-ből. A mű trágya az elején még igaz, hogy 3-4 szeres hozamot produkált, mára viszont az eredeti, egészséges táptalajok terméshozama alatt vannak. És akármennyi műtrágyát belenyomsz a földbe, akkor sem lesz nagyobb.
Mi a gond ezzel?
Az, hogy a visszaállás iszonyatosan nehéz lesz. Ezzel úgy tönkretették a talajt, hogy 3 év kellene a regenerálódáshoz. És az nem kevés. Én elsősorban a fejlődés pártiaktól vonnám meg a fejadagot, napi egy tál forró vízre egy fél szelet kenyérrel.
---
Vízgazdálkodás:
Nem csak az a probléma, hogy a vizeinket mérgezzük. A természetnek vannak trükkjei és biológiai funkciói, amivel a mérgeket hosszabb rövidebb távon kiszűrné. A probléma az, hogy kiírtjuk az erdőinket és így nincs semmi, ami megfogja a talajt. Ez a mezőgazdaság problémáit növelik, vagyis a talaj iszonyatos erővel pusztul. Gyorsabban mint ahogy mi azt visszapótolni képesek lennénk. Ezen problémák helyreállítása viszont nem években, hanem évtizedekben mérhető. Erről később majd az erdőknél.
Mi a gond ezzel?
Az, hogy az erdők nem csak a talajt fogták meg, hanem a vizet is. A kárpát medencébe nem jut el a tengertől a víz, a kárpát medencének saját belső klímája volt. A vizek folyómederbe kényszerítésével a kárpátmedence elkezdett sivatagosodni.
Más egyéb gond?
Igen van. Mégpedig az, hogy a folyómederbe való kényszerítéssel az élővilág igen jelentős részét nem hagyjuk szaporodni. Az ártéri mezőgazdaság volt a kárpát medence kiemelkedő gabona hozamainak a kulcsa. Ezen kívül az ártér területén iszonyatosan sok élőlény élt, nem beszélve a halakról. Az ártéri gazdálkodás nem csak a földművelésben hanem a halászatban is kiemelkedővé tette Magyarországot. Ezen kívül a folyó medre folyamatosan feltöltekezik, amelyet az áradások során szétterített. Ez az iszapos talaj, amelyet kiterített a folyó iszonyatos magas tápértékű és ásványi anyag tartalmú volt, amelyekkel a nélkül táplálták a földet, hogy az ember megmozdította volna a kisujját.
Miért baj, hogy a folyót gátakkal szabályozzuk?
Azon kívül, hogy így az ártéri mezőgazdaság megszűnt, a vízháztartása felborult a kárpátmedencének, a folyó medre iszonyat gyorsan növekszik. Ez azt jelenti, hogy évről évre egyre magasabb lesz az árvízállás. Vagyis az árvíz veszélyes területek egyre magasabb kockázatot jelentenek. A folyó vízállása évről évre egyre magasabb és iszonyatos pénzeket emészt fel az árvíz elleni védekezés és az árvíz károsultak kártérítése.
Összefoglalva ez mit jelent? Milliárdokat dobunk ki az ablakon feleslegesen, miközben a megmaradt pénzbeli erőforrásainkat égetjük, bedaráljuk és megsemmisítjük.
Eredmény?
A kárpátmedence az elsivatagosodás útjára lépett...
---
Erdők:
Nem csak Magyarországon, hanem az egész világon gondot jelent az erdők irtása. Az erdők ma már tudjuk, hogy a Föld hőháztartásában jelentős szerepet játszanak. Ezen kívül pedig a globális időjárás szabályozásában is. A legtöbb országban egyre nagyobb gondot jelent, hogy hiába esik eső a víz nem marad meg, hanem elszivárog és gyorsan a tengerekbe ömlik. Ami nem csak az aszály jelenségét veti fel, hanem a talajpusztulás rohamos növekedését is. Ma már tudjuk, hogy az erdők iszonyatos mértékű vizet voltak képesek megtartani, nem beszélve a talaj megtartó képességükről. Az erdők irtásával mindkettőt elvesztettük. De nem baj, legalább van szép új bútorunk. Ugye a fejlődés ismérve, hogy szép és kényelmes.
Az erdők újratelepítése sem olyan egyszerű mint azt a "fejlődés" pártiak hiszik. Az erdők újra kialakulásához évtizedek kellenek.
Egyébként ehhez ajánlom nézd meg a következő filmet:
https://www.youtube.com/watch?v=1C8sh7y7RDM
Az ember aki fákat ültetett. Nagyon tanulságos. Tudod, van is benne egy nagyon jó jelent, ahol a pökhendi "fejlődés" pártiak megjelennek. De tudod a bácsi, az egy babonás ember volt.
---
Szeméttermelés:
Amikor szemétről kezdünk el beszélni, akkor mindig felkiáltanak a "fejlődés" pártiak, hogy álljunk meg. Azért itt mégiscsak fejlődést mutatunk ki, hiszen egyre több a természet barát szemét.
Ez nem igaz. A helyzet az, hogy attól, hogy keletkezik 1000 kilogramm szerves hulladék, amelyet a természet lebont nem lettünk zöldek. Ugyanis az 1000 kiló szerves hulladékot is a természet csak 1-2 év alatt bontja le, ha nem hosszabb. Ugyanakkor nekünk nem 1-2 évente termelődik 1000 kiló szerves hulladékunk, hanem naponta 1000 TONNA. A természet ezt már képtelen feldolgozni, tehát innentől kezdve a "természet barát" hulladék csak egy önámítás.
Ezen kívül a szemét keletkezésével nem az emberek környezetében van probléma, hanem a "fejlett" gyárakban. Vagyis amíg én 1 zsák szemetet kiviszek, addig arra az egy zsákra 80 zsák szemét jut a gyárakban. Ezt persze mi emberek nem látjuk így nem is érzékeljük milyen nagy a probléma. A te házadban vagy a te kukádban elférne 80 zsák szemét naponta? Aligha hiszem.
És ezen az sem segít, hogy a lakosság szelektíven gyűjti a hulladékot, ugyanis ez a keletkezett hulladék alig 1%-a. De legalább is az 1/80-ad része. És ez folyamatosan növekszik és nem csökken.
Persze akkor még nem is beszéltünk a gyártás során keletkezett veszélyes hulladékokról, azokról amelyek nem lebomlóak, vagy amelyek nem újrafelhasználhatók.
---
Tehát most csak négy olyan területet említettem, amely a "fejlődés" hatásában komoly szerepet játszik. Földművelés, Vízháztartás, Erdők és szemétkeletkezés. Ez a négy terület mind a "fejlődés" áldozatává vált.
Babonásak vagyunk? Lehet, de mi a babonáinkkal együtt az életet védtük és óvtuk, illetve azt segítettük, legalább is az őseim. Ehhez az életformához iszonyatos kínok és szenvedések, éhezés útján lehet visszatérni. De erre mit mond egy "fejlődés" párti? "Mindegy, folytassuk, majd lesz jobb". De ez hazugság. Nincs jobb, nincs fejlettebb úgy, hogy rombolom a természetet.
Tessék megkaptad az érveimet, próbáld őket megcáfolni, de ezek akkor is komoly gondok. És nem nem a füstről van itt szó, nem is arról, hogy belepisilsz a folyóba, ennél mérföldekkel nagyobb problémák vannak a világban. Amit tudod, csak "babonával" lehet megoldani...
Anonymus
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!