Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Valláskritika » A Katolikus Egyház a tudományé...

A Katolikus Egyház a tudományért, vagy a tudomány ellen tett inkább?

Figyelt kérdés

A kérdés korántsem olyan egyszerű, mint amilyennek látszik. Általában sok támadás éri a Katolikus Egyházat, mint ami tudomány-ellenes, viszont egy katolikus hitvédelmi oldalon találtam egy elég hosszú listát, ami csak úgy ontja a katolikus tudósokat, és hogy milyen szerepük volt a tudomány fejlődésében. Egy kis minta:


---------------------------


Robert Grosseteste (1175-1253), lincolni püspök. A fényt tanulmányozva – filozófiai és teológiai alapokon – megfogalmazott egy egyszerű ősrobbanás-modellt.


TÁGULÓ UNIVERZUM


Georges Lemaitre (1894-1966), belga pap, fizikus és csillagász. Már 1927-ben kimutatta, hogy az általános relativitáselmélet egyenleteiből következően a világegyetem vagy tágul, vagy szűkül. Ő adta meg elsőként a táguló világegyetem használható matematikai számítását is. Előre megmondta, hogy az űr nem lehet stabil, és ezt Hubble és mások bebizonyították. Az ún. Hubble-törvényt és a Hubble-állandót Edwin Hubble cikke előtt két évvel ő már levezette, és az ősrobbanás-modellt is előterjesztette, amit ő "ősatom hipotézis"-nek nevezett.



ATOMELMÉLET


Ruđer Bošković (1711-1787), horvát jezsuita, fizikus, csillagász, matematikus, filozófus és költő. Azt vallotta, hogy tudományos felfedezéseit a Teremtő ismerete nélkül nem tudta volna véghez vinni. Elsőként foglalta világos, pontosan megfogalmazott rendszerbe az atomelméletet, és ez a műve szolgált alapjául Michael Faraday, William Rowan Hamilton, Lord Kelvin, Saint-Venant, sőt Albert Einstein felfedezéseinek.



SZÍNELMÉLET


Nicholas de Malebranche (1638-1715) Ágoston-rendi pap, a modern színelmélet megalapítója.


TÉRGÖRBÜLET


Nicholas Cusa (1400-1464), német bíboros, aki megjövendölte, hogy a térnek görbülnie kell, ha Isten egyformán van jelen mindenhol. A XX. században erősítették meg ezt az elképzelést.



FÉNYTAN


Roger Bacon (1214-1294), ferences szerzetes. Megsejtette a fény hullámelméletét, és írt a „láthatatlan fénysugarakról”. Felfedezte a távcső és a mikroszkóp elvét, illetve a lemezjátszó ősét is.


Németországi Boldog (Teutonicus) János (Freiburgi János) (1250-1310), dominikánus szerzetes, majd püspök (Magyarországon, Diakóváron is), pápai tanácsadó és gyóntató. Többek között a szivárványt tanulmányozva a fénytörés és a fényszóródás elméletéhez járult hozzá.


Francesco Maria Grimaldi (1618-1663) jezsuita szerzetes felfedezte a fény elhajlását, illetve a fényszóródást.


DINAMIKA


Thomas Bradwardine (1290-1349), Canterbury érseke. Elsőként foglalta szabályba az átlagsebesség elméletét, és ő volt a logaritmikus mozgástörvény első felfedezője, amellyel Galileit előzte meg.


Jean Buridan (1300-1358), katolikus pap, az impetuselmélet megalkotója, ami a Newton-törvények csírája. Munkáival a kopernikuszi forradalom magvait vetette el.


További tudósok itt:


[link]


Hogy is van ez akkor?


2014. szept. 12. 18:58
1 2 3
 21/22 anonim ***** válasza:

Két papot is ismerek, akik amatőr kutatói a fizika ismeretlen területeinek. Nincs az a hatalom, amivel rá lehetne venni őket egy-egy téma racionális, józan ésszel való és tudományos megközelítésének. Folyton Isten akaratát, fizikában nem létező tudománytalan fogalmakat kreálnak. Azzal indokolják, hogy nem akarják hogy a téma közkincs legyen, hanem csak az övék.

Ahogy írtad a példákban, sokan alapozták meg más elismert tudósok munkásságát. Nem véletlen az, hogy nem ők lettek az elismert tudósok. Hanem akik teljesen logikus, tudományos leírását tették közzé az adott témának. A tudományban, például a fizikában nem megengedett a valótlan állítás, mint mondjuk hogy a világot egy felsőbb teremtő szellem irányítja. Ez jól hangzik igehirdetéskor vagy az ezotévé műsorában. De nem a tudományos életben.

2014. okt. 9. 00:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 22/22 anonim ***** válasza:
De nem kell ahhoz egyházi személynek lenni, hogy ne az illető legyen elismert az emberiség számára. Nem azért nem ismerik el őket tudósként, mert katolikusok, vagy mert papok. Hanem a titkolózásuk miatt nem ismerik el őket. De mint írtam, nem kell ahhoz papnak lenni. Példa rá az Edison előtti izzók számtalan feltalálója. Közös jellemzőjük az volt, hogy mindegyik titkolt valamit, nehogy másnak is legyen abból a felbecsülhetetlen ritkaságból, az izzóból. Például hogy nemesgázzal töltik és hogy miért. Aztán színre lépett Edison, aki minden részletet a világ elé tárt, ingyen, bárki számára elérhető az izzó minden titka. Ezért az izzót Edison nevéhez fűzzük, és a kutyát nem érdekli a sok beteges titkolózó hogy kik találták fel előbb. A világot az érdekli hogy ki viszi előbbre az emberiséget.
2014. okt. 9. 00:23
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!