Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Valláskritika » Egyáltalán, miért kérdéses...

Egyáltalán, miért kérdéses még bizonyos emberek számára a tőlünk függetlenül létező külső intelligencia valóságossága?

Figyelt kérdés

A modern kvantummechanika leírja, hogy a kvantumos objektumok megfigyelés nélkül egy bizonyos valószínűségű állapothullámban vannak, és a megfigyelés ezt a valószínűségi hullámfüggvényt összeomlasztja. De emberi megfigyelés nem történhetett az Univerzum fiatal korában, márpedig a nukleoszintézis akkor is végbement, a részecskék nem szuperpozícióban voltak.


Továbbá az emberi elmét leíró neurobiológia nagyon progresszívan halad és úgy fest, hogy a tudatosság az agyban található neurális struktúrák teljesen anyagi és reduktív tulajdonsága. A dualizmus felvetése pedig fogalmi problémákat is felvetne, tehát látható, hogy nem az emberi elme okozza a hullámfüggvény összeomlását. De valami okozza, hiszen különben nem létezne Univerzum sem. Így arra lehet következtetni, hogy az objektív idealizmus helytálló elképzelés és tőlünk függetlenül bizony léteznie kell valamiféle tudatos, intelligens megfigyelőnek. Ez persze nem feltétlenül mindenható, sőt, a vallások emberszerű istenképéhez pedig nem feltétlenül van köze. De a léte a modern tudományos eredmények tükrében egyre nyilvánvalóbb.



2014. júl. 4. 18:49
1 2 3 4
 31/35 A kérdező kommentje:
Ja igen, még annyit hogyha akkora hülyeség amit írok, akkor szépen szedd szét, cáfold meg, igazítsd ki, csinálj amit szeretnél, én szívesen tanulok új dolgokat. Ha alátámasztod, hogy hülyeségeket beszélek és helyrerakod a tévedéseimet, akkor elegánsabban és hasznosabban jársz el, mintha egy egész érvelést annyival intéznél el, hogy "zagyvaság".
2014. júl. 6. 20:17
 32/35 anonim ***** válasza:

Szerintem te nem érted, hogy a valóságban nincs szüksége egy részecskének arra, hogy egyszerre két helyen legyen, mert senki nem zárja cipősdobozba és nem osztja ketté, csak az ember vizsgálja ilyen módon, a fent leírtak szerint, mert fingja nincs, hogy hogyan lehet egyszerre hullám is, meg anyagi részecske is.

Nincs tehát szükség megfigyelőre, eleve téves ez a feltételezésed, hogy az anyagot meg kell ahhoz figyelni, hogy létezzen. Az olyan, amilyen, létezik enélkül is, ez direkt kitolás vele szemben, hogy kettévágjuk, amikor igazából azt nem is lehet.

:)

Másrészt pedig nem tetszik nekem az a törekvésed, hogy a lehetőségek szerint minél bonyolultabban akarod magad kifejezni, nekem éppen ellenkező a törekvésem, iparkodom úgy fogalmazni a mondandómat, hogy közérthető legyen, mert nem mindenki végzett itt felső iskolákat.

Fogalmazzál pontosabban kérlek. Miért kellene az Intelligens tervezőnek foglalkoznia a kvantum hullámfüggvénnyel? Hogyan bizonyítja ez a létét?

Mi köze mindennek az Univerzumhoz?

2014. júl. 6. 21:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 33/35 anonim ***** válasza:
A világ megfigyelt és nem megfigyelt részecskékkel is ugyanúgy jól működik, ezáltal teljesen mindegy, hogy van-e vagy nincs megfigyelő.
2014. júl. 7. 09:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 34/35 anonim ***** válasza:
Kedves kérdező! A hullámfüggvény összeomlása egy relatív fogalom és a dekoherencia nevű jelenség okozza, amely a tudatos megfigyelőtől függetlenül megy végbe. Ajánlom figyelmedbe Maximilian Schlosshauer könyvét a témáról (amennyiben tudsz angolul).
2014. júl. 7. 10:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 35/35 anonim ***** válasza:

Megpróbálom még egyszer.

A kvantumhullámok megfigyelése megváltoztatja, vagy megszünteti azokat, hiszen mondjuk egy fotont csak egy másik fotonnal lehet "megnézni", nem csoda, ha komoly befolyással van rá. Ezek azonban nincsenek abban az állapotban, amit a van is, meg nincs is bizonytalanság jellemez. A világ részecskéi a "van" helyzetben leledzenek egyértelműen.

A bizonytalanság csupán a fenti kísérlet során lép fel, amikor megpróbáljuk a lehetetlent, egyetlen részecskét két helyen elhelyezni, mert hullámformában ez lehetséges, ez a feldarabolás, anyagi valóságában viszont nem. Ekkor nem igazán tudható, hogy az elektron, vagy a foton, amit éppen vizsgálunk, egy időben két helyen van e, vagy egyszer itt, egyszer ott, vagy csak eleve az egyik helyen és a másikban csak valamilyen hullámlenyomata, valamilyen nem ismert jelenség szerepel e, ami úgy tűnik, pontosan olyan, mint a párja, de esetleg mégsem pont olyan. Feltételezések vannak, de az érthetetlen részén túl a kísérlet árulkodik a kvantumok sajátosságairól és sokan próbálják az elektromágneses hullámokat a kvantumfizikai megjelenésével összefüggően leírni, ábrázolni, de ez még senkinek sem sikerült. Jelenleg úgy gondolják, mindkét helyen van egy időben, de csak valószínűségi hullámként, vagyis akkor dől el, ha megszűnik az állapot.

Szóval a speciális esetet nem szabad általánosnak képzelni, mert az anyag nincs bizonytalan állapotban az Univerzumban, csak ebben a kísérletben.

2014. júl. 7. 11:19
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3 4

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!