Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Valláskritika » Hogyan működik Isten véletlens...

Hogyan működik Isten véletlenszám generátora?

Figyelt kérdés

1. Mindent Isten teremtett.

2. Adott bizonyos szabadságot, így jöhetett létre a Sátán és az emberi gonoszság is.


Milyen generátort használhatott Isten, ami olyat hozott létre, ami nem azt teszi, amit ő akar?



2014. máj. 17. 09:17
1 2 3
 11/25 Sheral ***** válasza:

Nah végre egy érdekes kérdés a valláskritika topicban.


A kérdésedre egyértelmű, hogy nincsen kielégítő válasz, mivel mindenképpen paradoxonba torkollik bármiféle magyarázat, de azért a véleményemet kifejtem hátha sikerül új gondolatokat ébreszteni.


Véleményem szerint, ha a rendelkezésünkre álló információkból indulunk ki, Isten végtelen hatalommal rendelkezik és minden információ a rendelkezésére áll, tehát nem véletlenek következménye, hogy bármi létre jöjjön, minden kizárólag az ő tudtával és engedélyével jöhet létre és ő annak minden következményével is tisztában van. Ugyanakkor ez felveti a problémát, hogy pl a gonoszság és a Sátán aki egyértelműen halmozza az Isten elleni cselekedeteket miként jöhetett létre, és Isten miért tűri meg a jelenlétét, mikor egy gondolattal véget vethetne a létezésének. Véleményem szerint azonban a sátánt is épp úgy Isten teremtette, mint bármi mást, különben sérülne az ő mindenhatósága, ugyanakkor a sátán csupán egy eszköz Isten kezében, ami éppen úgy őt szolgálja és tisztában van Isten felsőbbrendűségével, mint bármelyik angyala. A sátánra azért van szükség, hogy az embereket próbára lehessen tenni és, hogy legyen lehetőségük a jó és rossz közötti választásra, ami alapján végül, ha jól döntenek jogos jutalomként lehessen őket a Mennybe juttatni. Tehát a kérdés, hogy miért van szükség egyáltalán erre a próba tételre és miért nem automatikusan a mennybe születik minden ember, ahol az örök boldogságban van részünk a kezdetektől és itt már kifullad az emberi logika, mivel minden magyarázat vmi ellentmondásba ütközik, mindenesetre Istennek bizonyosan volt vki oka, hogy így cselekedett, mivel azt tapasztaljuk, hogy nem a Mennyben vagyunk hanem egy szenvedésekkel teli világban.


Azonban ha kicsit visszatekintünk az időben feltűnhet, hogy nem mi vagyunk az elsők, akikben ez a probléma felmerült, ugyanis a reformáció meghatározó tanítása a Predesztinációtana is ennek a kérdéskörnek a feszegetéséből született meg, kikövetkeztetve az embere eleve elrendeltségét. Kálvinban az a gondolat merült fel, hogy az ember szabad akarata vagy Isten mindenhatósága az előbbre való, mivel párhuzamosan nem létezhetnek, mivel kölcsönösen sértik egymást. Azaz ha az embernek valóban szabad az akarata és Isten se látja előre a cselekedeteink következményét, akkor nem mindenható, ha pedig mégis látja előre, hogy mi lesz akkor pedig az embernek nincs szabad akarata. Kálvin egyértelműen Istennek adta az elsőbbséget tehát arra a következtetésre jutott, hogy az ember szabadsága csupán látszólagos és valójában már minden cselekedetünk előre meg van írva. Ugyanakkor szerintem éppen a legfontosabb dologról feledkezett meg az eszmefuttatásában, miszerint Isten mindenható, tehát számára semmiféle problémát nem jelent úgy megteremteni a szabad akaratunkat, hogy tényleg szabad legyen, miközben ő is megőrzi a mindenhatóságát, mivel épp azt jelenti a mindenhatóság, hogy számára minden lehetséges még akkor is ha emberként ezt mi nem vagyunk képesek felfogni.


Ennek fényében véleményem szerint emberként a valósághoz legközelebb álló válasz a kérdező kérdésére, hogy véletlenek nincsenek Isten számára, hogy ez pontosan miként működik azt mi nem tudjuk és nincs is rá lehetősünk, hogy felfogjuk, de amennyiben létezik Isten akkor alapos oka van rá, hogy ilyenre teremtette a világunkat és az embert, továbbá az ember célja nem az, hogy minden kérdésre meglelje a választ a földi élete során, hanem, hogy minél inkább képes legyen helytállni a gonoszsággal szemben, hogy végül megjutalhazhasson minket az örök boldogsággal.


Lehetne még ragozni, de a lényeg talán nagyjából ennyiből is átjön. Illetve ez csak az én egyéni véleményem, simán lehet, hogy tévedek.

2014. máj. 17. 13:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/25 anonim ***** válasza:
Rácsapott a numpadra.
2014. máj. 17. 13:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/25 Pendulum92 ***** válasza:

"Konkrét szabályszerűségek alapján, gravitáció, szél, hasonlók alapján, tehát ki lehetne számítani, de te nem vagy elég felkészült hozzá, így a számodra ismeretlen módon fognak szétszóródni, és attól függően, hogy mennyire tudod jól megmondani, hogy mit fog okozni, lesz annak megfelelő pontosságú a fejedben az a kép, amit a jövőről rajzolsz, hogy hogyan fog kinézni a sok apró földdarabka helyzete."



Érdekes kérdést vetettél fel, amivel kapcsolatban rengeteget lehetne beszélgetni.

Én is gondolkoztam már azon, hogy ha mindent a természet törvényei irányítanak, valójában döntésképesek vagyunk-e, vagy csak úgy érezzük.


Tehát ha én elmegyek a hűtőhöz, és van bennt egy üveg sör, és egy üveg tej, melyiket fogom kivenni? Az agyunk a tudomány szerint a kémia szerint működik. Ebből kiindúlva, minden döntésünk kialakulását a természet törvényei határoznak meg, tehát egy útnak csak egy következménye lehet. Még is azt érzem, hogy van választási lehetőségem.

De mi van, ha csa úgy érzem, és minden előre el van rendelve, mint hogy ha elindítok egy felállítot dominó sorozatot, egymást ledöntve, logikusan haladva, csak egyféleképpen végződhet a dolog. Nem tud közben irány változtatni kedve szerint.



Erre tud valaki nekem mondani valamit, mert nagyon érdekel a téma.

2014. máj. 17. 14:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/25 Sheral ***** válasza:

#13-asnak.


Pl a kvantum fizikában vannak valódi véletlenek, azaz ott elvileg ha pontosan tudunk minden információt a rendszerről, akkor se lehet megmondani 100% ra, hogy mi fog történni csak valószínűségeket társíthatunk az események bekövetkezéséhez. Azért pl a szabad akarat megjósolhatatlansága is alapulhat ezen, különben a newtonféle fizika szerint ha minden információnk meg van egy rendszerről, és megfelelő műveleti kapacitás áll a rendelkezésünkre, akkor tökéletesen megjósolható a jövő, amibe az emberi cselekedetek is beletartoznak, mint komplex, de kiszámítható rendszerek.

2014. máj. 17. 15:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/25 anonim ***** válasza:

„Te is tudsz véletlenszerűt tenni, ha például fogsz egy marék földet és eldobod, a sok apró rész nagyon bonyolult módon szóródik szét.”


Igen. Csakhogy én nem szabom meg néhány könyvben a szétszóródott földdaraboknak, hogy „szabad akaratukból” (vagy puszta „véletlenségből”) mit tehetnek büntetlenül és mit nem... Érzed a különbséget, fiatalúr?

2014. máj. 17. 15:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/25 Pendulum92 ***** válasza:

"Pl a kvantum fizikában vannak valódi véletlenek, azaz ott elvileg ha pontosan tudunk minden információt a rendszerről, akkor se lehet megmondani 100% ra, hogy mi fog történni csak valószínűségeket társíthatunk az események bekövetkezéséhez. Azért pl a szabad akarat megjósolhatatlansága is alapulhat ezen, különben a newtonféle fizika szerint ha minden információnk meg van egy rendszerről, és megfelelő műveleti kapacitás áll a rendelkezésünkre, akkor tökéletesen megjósolható a jövő, amibe az emberi cselekedetek is beletartoznak, mint komplex, de kiszámítható rendszerek."



Igen, tényleg, éppen olvasok egy kozmológiával foglalkozó könyvet, pont erről van szó benne, hogy a kavantumfizika valószínűségekkel számol. Például egy elektron helyzetét sem lehet pontosan megmondani egy időpillanatban.


Ha alapnak vesszük, hogy a kvantumrendszerek állapota nem pontosan deifinálható az idő függvényében, ez jó kiindulópont arra az elméletre nézve, hogy van választási lehetőségünk.

2014. máj. 17. 17:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 17/25 Pendulum92 ***** válasza:

Hogy bekepcsolódjak teljesen a témába én is, próbálom megfogalmazni még érhetőbben a kérdező felvetését:


"Talán így tudom a legegyszerűbben feltenni a számodra a kérdést: Tudja Isten, hogy amikor megteremt valakit, az rosszat vagy jót fog tenni? Ha tudja, akkor nem véletlenszerű, de ha nem tudja, akkor véletlenszerű."



Maradjunk a dominósoros hasonlatomnál, szerintem egyszerű példa.


Ha kirakok egy sor dominót állítva, tudom, hogy hol a kezdete, hol a vége, hogyan fog véghezmenni. Ekkor nincsen véletlen, mert akárhányszor lejátszom, ugyanaz fog történni, mivel én raktam le sorban a dominókat.



Ha viszont a dominó sort kétfelé építem, és az elágazáshoz beszerelek egy olyasmi váltót, mint a vonatsíneknél van, és véletlenszerű állítási módba kapcsolom, tehát megadom számára a "szabad akaratot", már nem tudom 100% ban előre, hogy mi fog történni.

Ha nekem még is természetfeletti képességeim lennének, hogy még így is tudom, a véletlenszerű változások ellenére, hogy merre megy tovább a dominósor, visszatérne az előző eset, ahol nem véletlen, ami bekövetkezik, mivel én már tudom előre, mi fog történni.


Valami ilyesmit akart mondani a kérdező, remélem a hasonlat miatt érthetőbb.

2014. máj. 17. 17:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 18/25 Pendulum92 ***** válasza:
Tehát evidens, hogy eldöntöm az első dominót, és lácnszerűen ledől mindegyik .:D
2014. máj. 17. 17:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 19/25 anonim ***** válasza:
Ezen hiábavaló gondolkodni és fölösleges is. Inkább azon kéne, hogy mi is a célja velünk szemben. Meg kellene Őt ismerni a Biblián keresztül és nem holmi hiábavaló kérdéseken agyalni vele kapcsolatban. Mint írtam előzőleg, ere a kérdésre lehetetlen kielégítő választ kapni az inteligenciai szint külömbsége miatt.
2014. máj. 17. 21:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 20/25 anonim ***** válasza:
Elnézést az esetleges íráshibákért, ilyenkor már elég tompa vagyok.
2014. máj. 17. 21:36
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!