Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Valláskritika » Hogyan működik Isten véletlens...

Hogyan működik Isten véletlenszám generátora?

Figyelt kérdés

1. Mindent Isten teremtett.

2. Adott bizonyos szabadságot, így jöhetett létre a Sátán és az emberi gonoszság is.


Milyen generátort használhatott Isten, ami olyat hozott létre, ami nem azt teszi, amit ő akar?



2014. máj. 17. 09:17
1 2 3
 1/25 anonim ***** válasza:
Majdnem ugyanezt a kérdést már én is feltettem, csak kicsit másképp. Belinkelem: http://www.gyakorikerdesek.hu/kultura-es-kozosseg__vallas__5..
2014. máj. 17. 09:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/25 anonim ***** válasza:
Mi köze a véletlennek a szabadsághoz?
2014. máj. 17. 10:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/25 A kérdező kommentje:

#1 Köszi, elolvastam.


#2 Ha a szolgád valaki, akkor megmondhatod neki, hogy mit tegyen és semmit nem tehet magától. Ha nem a szolgád valaki, az azt jelenti, hogy tőled függetlenül, az engedélyed nélkül is tud tenni dolgokat. Elvileg Isten szabadságot adott az embereknek, hogy szabadon döntsenek.


A véletlen ellentéte a tervezett, szisztematikus, rendszeres. Isten tervezte a világot, ő hozta meg a szabályokat mi hogyan működjön. De Isten meghagyta a szabad akaratot az embereknek, hogy dönthessenek, és vagy úgy döntenek, ahogy Istennek kedves, vagy nem.


Mi az a módszer, amivel Isten létre tudta hozni a szabad akaratot, ami általa előre nem látható végeredménnyel jár?

2014. máj. 17. 10:19
 4/25 A kérdező kommentje:
#2 Valószínű a nehézséget az okozza a számodra, hogy nem úgy gondolsz az emberre, mint egy megtervezett dologra, hanem mint valami szabad dologra. De Isten teremtette, ő adott kezeket, lábakat, és nem uszonyt(a Biblia szerint), tehát szárazföldön alkalmasabb az emberi test, mint vízben. Tehát meg vannak határozva dolgok. Enni kell, inni kell különben meghalsz. Ha elvágják a torkod, meghalsz. Szabályszerűségek vannak. Egy kivétel van, a szabad akarat, amit Isten adott az embernek, hogy szabadon dönthessen, ahogy akar. Ezt hogyan hozta létre Isten, hogyan adta meg a lehetőséget, hogy tőle függetlenül dönthessen az ember, tehát nem Isten szabja meg, hanem az ember magának, és nem azok a dolgok alapján, amit Isten megtervezett, karok, lábak, sérülékenység, hanem, ami szabadon választható.
2014. máj. 17. 10:24
 5/25 anonim ***** válasza:

Kérdező: a szabadság az, hogy valamit azért teszek, mert én akarom, mert én vagyok ura a cselekedetemnek, saját értelmes lényemből következik.

Nem látom be, hol kap itt szerepet a véletlen. Ha véletlen játszik szerepet a cselekedetemben, akkor az is lehet, hogy úgy teszek valamit, hogy nem is akarom, illetve véletlenül jutok el egy tetthez, amit józan ésszel nem akarhatnék.

Ha van valamiféle rendje annak, mit miért teszek, az megnyugtató, úgy érzem, a magam ura vagyok. Ha véletlenek játéka irányítja a cselekedetem, az inkább felszámolja szabadságomat.

2014. máj. 17. 10:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/25 A kérdező kommentje:

"Ha véletlen játszik szerepet a cselekedetemben, akkor az is lehet, hogy úgy teszek valamit, hogy nem is akarom, illetve véletlenül jutok el egy tetthez, amit józan ésszel nem akarhatnék. "

Ezeket hívja a tudomány ösztönnek, reflexeknek. Vannak például ösztönös szexuális vágyai az embernek és testi reakció, amiket nem irányít. Vagy ha megütik a térdkalácsod alatti részt, akkor reflexszerűen összehúzódik a lábad.

Az evés, ivás, halál sem a szabad akarat döntése. Az, hogy az emberi test a Földön marad és nem száll ez, az sem szabad akarat döntése. Ez az ember oldaláról nézve a véletlen, és azért hívjuk annak, mert nem az ember irányítja ezeket, hanem Isten.


Isten oldaláról nézve a véletlen az ember szabad akarata, mert aszt meg nem ő határozza meg, hanem az ember, és csak az ember, nem azért teszi az ember, mert Isten úgy döntött, vagy olyan testet adott neki, hanem mert szabad akaratából valahogy akar dönteni, amit ő dönt el, nem Isten, ezért Isten számára az véletlen, mivel nem tudhatja hogyan fogsz dönteni.

2014. máj. 17. 10:41
 7/25 A kérdező kommentje:
Talán így tudom a legegyszerűbben feltenni a számodra a kérdést: Tudja Isten, hogy amikor megteremt valakit, az rosszat vagy jót fog tenni? Ha tudja, akkor nem véletlenszerű, de ha nem tudja, akkor véletlenszerű.
2014. máj. 17. 10:45
 8/25 A kérdező kommentje:
Tehát tudja-e Isten, hogy akit megteremt, az ölni fog? Ha tudja, miért teremti meg? Ha nem tudja, mert szabad akaratot adott az embernek, aki majd eldönti, hogy ölni akar-e vagy sem, akkor azt hogyan hozza létre Isten? Hogyan lehet velemit úgy létrehozni, hogy nem tudod mi lesz belőle? Szerintem véletlenszerűséggel, ami azt jelenti, hogy úgy, hogy bár ő okozza, de nem érti meg vagy nem teljesen érti meg, hogy mit okoz. Te is tudsz véletlenszerűt tenni, ha például fogsz egy marék földet és eldobod, a sok apró rész nagyon bonyolult módon szóródik szét. Konkrét szabályszerűségek alapján, gravitáció, szél, hasonlók alapján, tehát ki lehetne számítani, de te nem vagy elég felkészült hozzá, így a számodra ismeretlen módon fognak szétszóródni, és attól függően, hogy mennyire tudod jól megmondani, hogy mit fog okozni, lesz annak megfelelő pontosságú a fejedben az a kép, amit a jövőről rajzolsz, hogy hogyan fog kinézni a sok apró földdarabka helyzete.
2014. máj. 17. 10:49
 9/25 anonim ***** válasza:
100%

Üdv!

Kedves kérdező, te a létező legmagasabb rendű lény egyik olyan alkotási módszerét kérded, amit emberi ész nem érteht.


Istenre nem vonatkoznak az általunk ismert világegyetem fizikai és kémiai törvényei, hiszen azokat is Ő alkotta.

Isten örökkévaló, vagyis mindig volt, van és lessz. Az idő csupán miránk vonatkozik.

Ezeket a dolgokat tekintve, értelmetlen azon gondolkodni, hogy "hogyan működik Isten véletlenszám generátora".

Nincs értelme ilyen kérdéseken gondolkodni. De ami biztos az az, hogy nem véletlen. Az Isteni gondolkodás nekünk megfelythetetlen, olyan mintha egy kisegér próbálna rájönni, hogy én hogyan készítem a sajtot amit ő eszik. Lehetetlen az inteligenciai szint külömbség miatt.

2014. máj. 17. 13:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/25 anonim ***** válasza:

Tudja-e Isten, hogy a szabad akarattal mi hogy fogunk rendelkezni?

Tudja.


Akkor miért teremt olyat, aki ölni fog?

Mert ettől függetlenül ő nem akar bábokat, akik csak azért jók, mert Isten úgy akarja. Isten azt szeretné, hogy saját szabad akaratunkból szeressük őt és éljük tanítása szerint és ne azért, mert ő úgy "programoz be". Egy tanár se azért szeretné, hogy a diák tanuljon, mert ő azt parancsolja, hanem azt szeretné, hogy a diák maga lássa be, hogy ez neki így a jó.

Egyébként mivel mindenható, ezért ha akarná, elvehetné a szabad döntés jogát, de nem teszi, mert fontosabb, hogy megmaradjon az ember szabadsága.

2014. máj. 17. 13:40
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!