Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Valláskritika » A felnőttek miért hiszik azt,...

A felnőttek miért hiszik azt, hogy az Istenük nekik épít új világot és nem a tiszta lelkű, ártatlan gyermekeknek?

Figyelt kérdés
A vallásos egoizmuson belüli felnőttkori egoizmus érdekes megnyilvánulása, hogy valaki azt hiszi, Isten neki teremtett mindent, az Új Világot számára hozza létre. Ha Isten lennék nem gyarló emberekkel foglalkoznék, akiket már megrontott és térdre kényszerített a társadalom és sajátos elvárásai, hanem gyerekekkel, akiknek a lelkivilága még tiszta,az elméje pedig " tabula rasa ". Ti ezt, hogy látjátok?

2014. ápr. 10. 15:52
1 2 3
 1/25 anonim ***** válasza:
18%

láttál már truccos, mérges dühöngö kisgyermeket, például az üzletben? Amikor anyuci vagy apuci azt mondja, több édességet már NEM!! ma elég volt, hiszen megettél egy zsaku cukrot, a gyermek ordít, földöz veri magát toporzékol, a vásárlók a fejüket csóválják, na micsoda szülök ezek... miért nem veszik meg annak a szegény gyermeknek, amit akar.

Amíg mások azt hallatják, a fenekére csapni, rögtön abbahagyna a cirkuszt.... szegény szülö, most mit csináljon?


Ezt félig-meddig tréfának szántam, de a kisgyermekek igaz, hogy alázatosabbak, még hamar megbocsájtanak, hamar felejtenek.


Mi már magunk döntjük el, hogy milyenek akarunk lenni....


Katy

2014. ápr. 10. 16:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/25 anonim ***** válasza:

"akiknek a lelkivilága még tiszta,az elméje pedig " tabula rasa ".


Mindez hogy fér össze az ún. eredendő bűnnel?

2014. ápr. 10. 16:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/25 anonim ***** válasza:
100%
Javaslom, hogy tölts el egy napot bármelyik óvodában, hogy megismerd közelről a gyermeki tisztasáog és ártatlanságot.
2014. ápr. 10. 16:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/25 A kérdező kommentje:
De jó, hogy mindenki szülő, én is. Tehát azt gondoljátok,a gyermeki " tisztaság " csak kitaláció, idea? Nem azért viselkedik így a gyerek, mert már elsajátított valamit a társadalomból, a szüleitől? Hány ostoba szülő tömi színes cukrokkal a gyerekét, vagy foglalkozás helyett beülteti a tv elé? Ilyen nevelések mellett csoda, ha hisztis és akaratos lesz, mire óvodába kerül? De ez már a társadalom lenyomata.
2014. ápr. 10. 16:52
 5/25 anonim ***** válasza:
100%

"Tehát azt gondoljátok,a gyermeki " tisztaság " csak kitaláció, idea?"


- Igen, egy Rousseau nevű svájci úriember terjesztette el. Pont annyira alaptalan, mint a kereszténység nézete az áteredő bűnről.

A gyerek nem lehet ártatlan, mivel alapvetően nem létezik számára erkölcsiség, azt csak idővel sajátítja el, mint bármi más, illetve a fejlődéslélektan eléggé pontosan leírja pl. az egoizmus leépülésének és az empátia kifejlődésének folyamatát (mely szerves része a morális fejlődésnek).

Érvelésed alapján minden szülő először félreneveli a gyerekét, aztán lesz erkölcsös. Ez szerintem kissé abszurd.

2014. ápr. 10. 16:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/25 anonim ***** válasza:
0%

Dávid király évezredekkel ezelött a Zsoltárok könyvében ezt írta: "Mert vétekben fogantattam, és bünben szült meg engem az anyám"


Ez azt jelenti, hogy sajos mindnyájan tökéletlennek születtünk, mert mindnyájan örököltük a bünre való hajlamot és a halált.


Ezért jött el Jézus, hogy halálával letegye a váltságáldozatot. A Roma 5:18 : "..miképpen egynek bünesete által minden emberre elhatott a kárhozat, azonképpen egynek igazsága által minden emberre elhatott az életnek megigazulása" Károli/


Ha elolvassuk az egész fejezetet, megértjük, hogy mindnyájan Ádámtól örököltük bünt, a hajlamot rá, és minden embernek van lehetösége a megmenekülésre.


Igaz, hogy Jézus maga megmondta a tanítványainak, hogy ha nem lesztek olyanok, mint a kisgyermekek, nem öröklitek Isten országát. Nem azért, hogy tökéletesek lenének, hanem azért mert alázatosak, ök még nem nemzet vagy fajgyülölök


Katy

2014. ápr. 10. 17:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/25 A kérdező kommentje:

Katy!

Ha viszont elmélyedsz a pszichológiában idővel rájössz, hogy nem igaz az eredendő bűn meséje és tökmindegy mit mondott többezer éve Dávid király.

Igen, valóban Rousseau egyik alapgondolata volt. De nem nagyszerűbb dolog tanítani, mint átnevelni? Hiszen senki sincs, aki tudná, mi az Isten, mert bármelyik Bibliában említett tulajdonságára van ugyanott ellenpélda is. Tehát egy felnőtt már gondolatokkal, tapasztalatokkal terhes...

2014. ápr. 10. 17:43
 8/25 anonim válasza:

"A gyermek nem lehet àrtatlan, mivel szàmàra alapvetően nem lètezik erkölcsisèg."


Ez azèrt megèrne egy eszmecserèt. Ugyanis ha igaznak tekintjük ezt a megàllapìtàst, akkor egyszersmind azt is el kell fogadnunk hogy az ember nem több egy àllatnàl ergo "ösztönlènynèl".


pèlda: egy kutyàt is be lehet tanìtani hogy megtegyen (vagy èpp ne tegyen meg) ezt-azt.


Ugyanakkor akàr tanìtjuk neki akàr nem, a törődès automatikusan elfogadàst, ès hüsèget, ragaszkodàst ajàndèkoz a rèszèről.

Pont mint egy gyermeknèl.

Ha pedig ez igaz, akkor legbelül semmi sem különböztet meg bennünket az emlős àllatoktòl.


Bocsànat, de ezzel az eredmènnyel nehezemre esik azonosulni.

2014. ápr. 10. 17:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/25 openyoureye ***** válasza:
10%

Először is köszöntelek filoszmen! Régen nem láttalak, azt hittem elvesztél a kérdéseiddel :)


1-nek:


"szegény szülö, most mit csináljon? "


- Nevelje meg a gyerekét. Az én fiamnak eszébe nem jutna hisztizni. Még soha nem tette és már kinőtt abból a korból, hogy most elkezdje. Úgy látszik ha másban nem is, ebben adhatnék neked tanácsot Katy, mert látom ilyen buta példát is csak te tudsz felhozni.


Filoszmennek nagyon is igaza van abban, hogy a gyermekekkel kellene foglalkozni, mert a begyepesedett felnőttek, már nem igazán fogékonyak az új dolgok megértésére. Élő példa az itt megszámlálhatatlanul szaporodó vallásbeli és hitbeli dolgok megkérdőjelezésének folytonos ismétlése, hisz 100-dik alkalommal sem lépünk előre egyetsem, inkább vissza és ugyan onnan folytatódnak a viták mint mondjuk egy éve. Ha fejlődőképes lenne a felnőtt "intelligens" társadalom, nem itt tartana a vallás sem ;) Az viszont fenkölt örömmel tölt el, hogy ha te nem is, a százalékod folyamatosan változik :) Hamarosan itt az ideje egy újabb regisztrációnak.



3-nak:


"Javaslom, hogy tölts el egy napot bármelyik óvodában, hogy megismerd közelről a gyermeki tisztasáog és ártatlanságot."


- Ha nekem ajánlaná valaki, ezer örömmel, nagyon jól kijövök a gyerekekkel :) Valószínűleg nem lehet gyereked, hisz nem tudod mekkora örömöt is képes okozni egy ilyen csöppség.



" Ilyen nevelések mellett csoda, ha hisztis és akaratos lesz, mire óvodába kerül? De ez már a társadalom lenyomata."


- Így van Filoszmen. A gyermek a szülötől ellesett viselkedési formákat utánozza le. Igaz ami igaz, nagyon is feszegetik a határaikat, viszont ennek kordában tartása a szülő feladata. Honnan tudja a gyerek, hogy valamit nem szabad, vagy nem illik, ha senki nem mondta neki?


5-nek:


"A gyerek nem lehet ártatlan, mivel alapvetően nem létezik számára erkölcsiség, azt csak idővel sajátítja el, mint bármi más, illetve a fejlődéslélektan eléggé pontosan leírja pl. az egoizmus leépülésének és az empátia kifejlődésének folyamatát (mely szerves része a morális fejlődésnek).

Érvelésed alapján minden szülő először félreneveli a gyerekét, aztán lesz erkölcsös. Ez szerintem kissé abszurd."


- Jaa, nem is tudtam, hogy az erkölcs mindenek felett álló kőbe vésett aranyszabály, mely sohasem változik. Vajon erkölcsös volt e 100 évvel ezelőtt akár boka felé érő szoknyát hordania egy asszonynak? Ma már szinte bugyiban járnak a fiatalok és már észre sem vesszük. Divat, legyüntünk rá és máris fordulunk vissza a híradóra ahol gyilkosságokkal tömik az ember fejét, mert ennek van nézettsége. Az erkölcsi normák emberek által kitalált szabályok amik az általánosan elfogadott normatívákat írják le.

Miféle erkölcsről beszélsz te egy gyerekkel kapcsolatban? Az, aki örömmel szalad a papírsárkánnyal a mezőn, vagy vígan dobálja a tűzbe a botokat, esetleg mesztelenül önfeledten pancsol a kerti gyerekmenedncében? Neki akarod megmagyarázni mi az erkölcs és az alapján akarod megítélni őt, hogy vajon úgy viselkedik e társaságban mint ahogy az elvárható? Pontosan ő az akiről példát lehetne venni, hogy áll a dolgokhoz, milyen érdeklődéssel figyeli ha mutatnak neki valamit és milyen hamar el is sajátítja azt. És tudod miért? Nem azért mert valaki megköveteli tőle(mert ez a munkája), hanem azért mert érdekli, ártatlanul szemléli a világot és senkiről sem feltételez semmi rosszat. Tudod mit mondott nekem a fiam mikor véletlenül megütöttem a fejét a könyökömmel? Apa, ezt miért csináltad? Bocs, véletlen volt nem akartam - válaszoltam. Akkor legközelebb jobban figyelj. Ennyi. Meg sem fordult a fejében, hogy direkt volt, nemhogy az, hogy még vissza is adja. Mi az ártetlenság, ha nem ez?


"Érvelésed alapján minden szülő először félreneveli a gyerekét, aztán lesz erkölcsös. Ez szerintem kissé abszurd."


- Pedig sok gyerek miután felnő, magától, vagy a társaitól tanulja el az erkölcsi normákat ami igencsak szomorú tény. Tudod hány olyan emberrel találkozok nap, mint nap akik még az alapvető illemszabályokra sincsenek megtanítva. Ha tüsszentek, vagy ásítok a kezem a szám elé teszem... stb. Oldalakat lehetne írni ezekről. És ezeknek a fiataloknak(gyakran felnőtteknek) vajon nem voltak szüleik? De igen. Akkor nem tanították meg az illemre? Bezony.



6-nak:


"Ez azt jelenti, hogy sajos mindnyájan tökéletlennek születtünk, mert mindnyájan örököltük a bünre való hajlamot és a halált."


- Fuj, ismét ez a butaság. Az emberek félelemben tartásának mondata. De remélem egyben igazatok lesz és hamarosan eljő a vég és kiderül, hogy kinek volt igaza. Már alig várom.

Nem azért, mert biztos vagyok abban, hogy tévedsz, hanem mert bárkinek is lesz igaza, ezeket a bibliai idézeteket soha többé nem fogom olvasni, vagy hallani.


"Igaz, hogy Jézus maga megmondta a tanítványainak, hogy ha nem lesztek olyanok, mint a kisgyermekek, nem öröklitek Isten országát. Nem azért, hogy tökéletesek lenének, hanem azért mert alázatosak, ök még nem nemzet vagy fajgyülölök "


- Na, ezt hogy a pikulába hámoztad ki ebből a mondatból? A bele/félrebeszélés nagymesterei vagytok ti tanuk, de ezt még ti sem gondolhatjátok komolyan. A gyerekek nem nacionalisták és ezért övék a menyek országa? Te beteg vagy. Pontosan, hogy az ő ártatlanságukat kellene, hogy elérjük és megszabadulnunk mindenféle gonosz gondolattól és cselekedettől.



Filoszmen, öszintén csodállak, hogy még mindig van türelmed hozzájuk. Még sose láttalak így kiakadni, mint én most ezen az 5 válaszon. Úgy látszik nekem is van még mit tanulnom. Szép napot ;)

2014. ápr. 10. 18:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/25 anonim ***** válasza:

Csak annyit a gyerekekről, hogy akit nem nevelnek meg, az pl. lerúgja a testvérét az anyjáról (mert ő akar rámászni).

Egészen fiatalon.


Ennyi.

2014. ápr. 10. 18:29
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!