Szerintetek nem volt jobb, emberibb a görög-római mitológia, mint az újkori keresztény vallások?
Úgy érzem, hogy a szerelem más kategória, mint a harc és Ámot kifejezetten szimpatikus, de a tudás sem hasonlítható más dolgokhoz, minr például szerencse, vagy a halál.
Igaz, hogy kissé túlbonyolították a végére, de szerintem sokkal jobban meg volt közelítve az emberi gondolkodás, az érzelmek és jobb támpontot adott, mint a későbbi vallás.
""Zeusz ember nőkkel szeretkezik" Na és Szűz Máriának hogyan lett gyereke? Khmm.. "
Nem emlékszem olyanra, hogy JHWH állati formát öltve megdugta volna, és ebből egy félig állat félig ember született volna. A bibliai leírás szerint Jézus szexuális kapcsolat nélkül került Mária méhébe.
Nem muszáj elhinni, de könyörgöm, ne legyünk már ennyire felületesek és elfogultak. Hihetőség terén a mitológia messze alulmúlja a Bibliát, ezt objektíven be lehet látni.
Az ősi görögök képszerűen ábrázolták az időszerű eseményeket, hasonlóan, mint az amerikai indiánok. Mind a művészetekben, a költészetben és a vallás történeteiben. Amint az idő múlásával feledésbe merült az eredeti ábrázolás jelentése, újabb értelmezést találtak hozzá, amely kielégítette az akkori érdeklődést.
Ezt a képszerű ábrázolást mítosznak nevezték, de nem volt annyira valótlanság jelentése, mint manapság a mítikusnak, vagy a legendának. A görögök nem találtak ki szándékosan megfoghatatlan dolgokat, jóllehet, megőrizték ezeket a legendákat hagyományos alakjukban, abban a hiszemben, hogy aki helyesen értelmezi őket, annak érthető. Az említett példa is ezt mutatja, egy születéshez szexre volt szükség, még Zeusznak is legalább valamilyen állat képében, de fizikailag is meg kellett jelennie.
Az olümposzi istenek görög papjai minedenkor készen álltak a magyarázatra bizonyos történeti csökevények leleplezésére.
Egyébként egyistenhit számos helyen volt elterjedve már korábban, a pelaszgok matriarchális Holdistennője és a a Görögök patriarchális Villámistene lett kompromisszumként összeházasítva, mint Zeusz és Héra, amikor a két nép kapcsolatba került egymással és az egész mitológiai többistenhit innen származott.
A rómaiak már általában unalmas, betű szerint gondolkozó emberek voltak, a képszerű történeteket nem értették, az zavarba hozta őket és gyakran bosszankodtak a tartalmán.
Horatius maró gúnnyal beszél egyik levelében a kentaurokról "Ugyan ki látott - kérdi - félig ember, félig ló szörnyszülöttet?" Nem fogta fel, hogy a kentaurok, szilénoszok, szatírok és más hasonlók egyszerűen a pelaszgok, akik e képszerű jelzés szerint a lovak, kecskék, vagy más totemállat testvériségéhez tartoztak, vagyis emberek voltak.
Mindenesetre mindenkinek figyelmébe ajánlom, hogy a görögök és más ókori népek is képesek voltak vallási kérdésekben nagyfokú kompromisszumra szükség esetén, ez azt mutatja, hogy egyáltalán nem voltak vakhitűek. Hitük alig volt több, mint manapság egy szerencsejátékosnak, aki a tétje megtevése előtt Fortunához fohászkodik egy kis szerencséért, bár természetesen nem hisz valójában a görög-római mitológia elemeiben, de mégis kissé lehetségesnek tarja a szerencséje pártolását.
Kössönjuk a történelem órát! Időszerűbb és emberibb... persze, persze... btw mikor Krónosz felfalja gyermekeit, ja időszerűűűű. Télleg, az abortusz is ilyesmi lehet.
Na, de félre a mókát: vedd kezedbe Kerényi Görög mitológiáját. Kitűnő könyv, olvasd, egyszerre nem sokat, nagyon jó ismerni.
Majd az EVANGÉLUMOKAT is olvasd.
És magad rájössz: a kettő nem mérhető össze, melyik a jobb/időszerűbb.
De majd a szívedbe sajdul, az evangéliumi tisztaság, igazság.
Olvastam egy csomó mitológiát, nem rettenek meg ilyesmitől.
Kronosz az idő, aki felfalja a gyermekeit, vagyis így tellik el, így működik az idő múlása, a felfalás a pillanattal történik, képi alliteráció, semmi egyéb, már említve lett.
Nem jó példát hoztál fel.
Médea? Három gyermekét elringatja, majd féktelen bosszújában megöli? De mindegy. Hagyjuk is, nem összevethető a két dolog. Az biztos, hogy a mitológia mitológia, az Evangéliumok pedig a szív táplálékai. "Jobb és emberibb" nem volt, nem lesz.
"sokkal jobban meg volt közelítve az emberi gondolkodás, az érzelmek"
Bizony. A mitológiák ebben jók.
Az evangéliumokban pedig a Világ Világosságáról hallasz jó hírt.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!