Miért hisz annyi amerikai isten létezésében?
Ennek több oka is van.
Amerika önálló kontinens révén kissé elszigetelődött az elmúlt századokban, nem vett olyan mértékben részt a kulturális fejlődésben, a szellemi áramlatokban, mint Európa, vagy ezen belül éppenséggel Anglia.
A függetlenségi háború előtt is sajátos volt a légköre, el volt foglalva az indiánjaival, de később is csak a saját belső feszültségei, a rabszolgatartás és eltörlése, vagy apró kis konfliktusok érdekelték, spanyolokkal, Mexikóval, Kubával, stb... A bevándorlók igyekeztek azonnal jó amerikaiaknak tűnni, ezért a vallás náluk nagy jelentőséget kapott, példamutató magaviselettel igyekezték bizonyítani, hogy jó, erkölcsös, vallásos emberek és a beilleszkedés egyik kiváló lehetősége volt a vallásos közösséghez tartozás. Ezt felerősítette, hogy az óhazából is általában a mélyen vallásos szegényebb rétegek vándoroltak ki, olaszok, lengyelek, németek, írek és magyarok is, főként a két világháború között.
A mai időkre főképpen az nyomja rá a bélyegét, hogy a hidegháború évei alatt a szovjetellenesség kihozta az ellentétes pólust, a vallásos tézisek nagyon felerősödtek. Egy ateista könnyen kommunista gyanúba keveredhetett és különösen az első évtizedben valóságos boszorkányüldözés folyt a materialista, vagy a baloldali nézeteket vallók ellen.
Az egyházak azóta is hatalmas propagandával tömik a lakosság fejét, valóságos második Hollywood a forgatókönyv, ezért ennyire megzavarodtak az amerikaiak.
Mindenesetre az iskolákból kitiltották az evolúciót tagadó tankönyveket, ez akkor történt, amikor a szovjetek megelőzték őket az űrkutatásban, hiszen a Szputnyik fellövése sokkolta őket és kénytelenek voltak modernizálni az oktatást.
Mindezért kissé tudathasadásos az állapotuk, hiszen a tudományokban megpróbálnak az élen járni, de gyakran ütköznek a vallásos nézetek az elért eredményekkel és ezért egy teljesen másik világ is jellemző rájuk, a tudományos elit, akik a világ minden tájáról érkeznek hozzájuk. Az átlag amerikai gyenge műveltsége is ezzel magyarázható, hiszen sok szempontból megnyugszik a vallása által adott válaszokban. Az egyébként is közismert, hogy az átlagember számára nyújtott oktatás, a közép és alapfokú képzés náluk nem túl magas, de a kiemelt felsőfokú oktatás már igen, ahová a felső rétegek járatják a gyermekeiket. Nekik van rá módjuk, hogy pótolják a gyermekeik képzésében a hiányosságokat, a nagyobb színvonalra felkészítsék őket és egyébként azok az alsó és középiskolák is jobb teljesítményt nyújtanak, ahol a saját gyermekeiket taníttatják.
Mindenesetre ennek a felső vezető rétegnek a vallásossága már lényegesen alacsonyabb átlagot mutat, alig marad el a világ színvonalától, erre a cikk elfelejtett kitérni.
Aki megszólított!
Nem vallásról van szó, hanem arról, hogy hiszel Istenben, vagy sem. És miért volna neked logikus az, hogy ha valaki hisz Istenben az önkényuralmasabb, mint aki nem?
A másik dolog, hogy én nem mernék olyan szavakat kiejteni a számon, hogy Einstein egy csaló kis átlagember volt. Te talán több mindent tettél le az asztalra, mint ő?
Egyébként a másik dolog, hogy zsenik nem léteznek, csak olyan emberek, akik valami oknál fogva szenvedélyesen vonzódnak a tudományokhoz. Semmi természetfeletti, vagy biológiai másságuk nincs, csak szenvedélyeik miatt sokkal jobban értenek a tudományokhoz. Őket nevezik a hétköznapi emberek zseniknek. És hogy tudd Einstein pont ugyanezt állította.
"Nem vagyok különösebben tehetséges, csak szenvedélyesen kíváncsi." Einstein
És szerintem meg kéne tanulnod tisztelni azokat az embereket, akik az emberiség sorsa javításán munkálkodtak, mint például ő!
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!