Szerintetek miért hivatkoznak sokan "mesekönyv"-ként a Bibliára?
Szia!
Ez kissé összetett kérdés. Egyrészt azért, mert a benne leírtak több ponton ellenkeznek a modern, tudományos felfogással, másrészt pedig azért, mert szeretnék mesekönyvvé tenni. Hogy érsd miről beszélek:
A ma embere lényegében az evolúció emlőin nő fel, hiszen kisgyerekkorától fogva arra tanítják, hogy az ember az állatvilágból emelkedett ki. A Biblia ezzel szemben azt állítja, hogy az ember nem hosszú folyamat terméke, hanem Isten alkotta a teremtés 6. napján. Ezért képesek a Bibliát a mítoszok birodalmába száműzni.
Másrészt pedig mint említettem, mesekönyvvé akarják tenni. A Biblia ugyanis hordoz magán egy pár ismertetőjegyet, amelyen felfedezhető az isteni ihletettség pecsétje. Az önmagát, illetve a világ egyéb dolgait mértéknek tartó embernek azonban könnyebb abban a tudatban élni, hogy nincs felette senki. Na, pontosan éppen ezért, a tudományos Bibliakritika igenicsak szereti későbbre tologatni a prófétikus könyvek keletkezési idejét, mert lehetetlennek tartják, hogy bizonyos történelmi eseményeket évszázadokkal a beteljesedés előtt le lehet pontosan írni. (Például a perzsa Círusz név szerint említése a születése előtt kb 120 évvel). Hiszen ha ez igaz, akkor a Biblia nemcsak hogy kikerül a mesekönyv kategóriából, hanem többnek minősül egy emberi műnél.
Ilyen téren teljes szabadságot élvezek, nincs szükségem egyetlen egy könyvre, ami majd megmondja a tutit. A szüleimtől és az iskolában is megfelelő nevelést és oktatást kaptam.
Erkölcsi útmutatóként felfogható szinte bármely könyv, vagy film. De persze a legjobb, ha nem hagyjuk, hogy befolyásoljanak minket, jobb, ha a "szívünkre hallgatunk".
"Tehát számodra nincs semmilyen plusz értéke a Bibliának?"
Plusz értéke, mint mi?
Mint egy könyv? Úgy nincs.
"Véleményed szerint aki többnek gondolja mítoszok összességénél (saját meggyőződésből), azt mi motiválja erre?"
Milyen minőségben?
Vallási szempontból, gondolom egyén válogatja. Arra viszont mérget vennék, hogy senkinél nincs racionális oka.
"Erkölcsi útmutatóként felfogható szinte bármely könyv, vagy film."
Ezek közül milyen szempont alapján lehet válogatni? Ki határozza meg, hogy melyik milyen értéket közvetít?
"De persze a legjobb, ha nem hagyjuk, hogy befolyásoljanak minket, jobb, ha a "szívünkre hallgatunk"."
Mi a helyzet akkor, hogyha valakinek "romlott" a szíve?
@gyakorivalasz2: Pontatlanul fogalmaztam. Arra gondoltam, hogy szerinted van-e valamilyen mélyebb tartalma, mondanivalója, üzenete.
Található pozitív irányú nevelési szándék is a Bibliában, egy csekély részében, de a nagy többsége végig azon nyűglődik, hogy Istenben hinni kell, ha még azt is kéri, hogy a saját gyereked megöld, akkor is, ha más népeket le kell öldösnöd, akkor is, hinni, hinni, mégpedig vakon és kételkedés nélkül.
Igazából erről szól a Könyv, a többi mellékes benne.
A vallásos könyveken mindig meglepődök.
Annyira nyilvánvaló,teljesen a józan paraszti ész hatáskörébe tartozó dolgokat ír le,és az emberek egy jelentős része mégis nyálcsorgatva emberi gondolatokon túli ,természetfeletti alkotónak tulajdonítja.
Közben csak olyan kézenfekvő dolgokat ír mint a"az irigység neked és másnak is rossz","a béke jobb mint a harc",meg egyéb nevetségesen egyszerű dolgok.
Ezek körülbelül olyan újdonságok mint hogy a tűz meleg,a kő kemény...
Nem értem a hívőket,hogy ilyen egyszerű felismeréseket miért kell egy hiperösszetett tudatú lénynek tulajdonítani.Ilyen hülyének tartják az emberi fajt (így saját magukat is)?
Ezek a tanítások minden kultúrában,egymástól elszigetelten is kifejlődtek.
Gondolom Jézus nem prédikált az ókori Kínában,de ennek ellenére ugyanazok voltak az alapvető törvények,mint a közel keleten.
Azaz:
-magántulajdon tisztelete
-emberi élet tisztelete
-negatív érzelmek elfojtása
-stb.
Ez tökéletesen bizonyítja hogy az ember maga jegyezte le ezeket törvényeket.
Persze logikus a kérdés hogy ezek a hajlamok honnan származnak,és ezek a kérdések már az evolúcióbiológia hatáskörébe tartoznak.
Akit érdekel az állatvilágban fellelhető emberi viselkedések néhány példája,az nézze szét az etológia területén.
A legtobb vallas konyvei, dogmai, hiedelmei szamos logikatlan vagy a valosagtol elrugaszkodott dolgot tartalmaznak. Aki az adott vallasban nott fol (vagy pedig spiritualisabb beallitasu), az tobbe-kevesbe igaznak fogadja el ezeket a dolgokat. A kivulallo, kulso szemlelo reszere viszont a mese kategoriaba tartozik.
Peldaul: mi, keresztenyek mesekent tekintunk a gorog vallasra, a haiti vudu istensegeire, az afrikai torzsek hokuszpokuszaira, vagy a szcientologia Xenu-mizeriajara, pedig semmivel sem "furcsabbak", mint a keresztenyseg.
A keresztenysegtol idegen embernek hasonlokeppen mese / mitosz jelleguek a kereszteny vallas tanitasai. Persze az mar a trollsag kategoriaba tartozik, hogy az ember ezt a hivok kepebe dorgoli. (En sem mondom, hogy pl a haiti vudu baromsag; nem hiszek benne, de tisztelem azokat, akik igen.)
Mert részben az is.
Az Ószövetség más népek legendáinak, mítoszainak átzsidósított gyűjteménye.
Az Új szövetség már egy újfajta istenről szóló fikció. Természetesen kellet egy szent, egy példakép akit követni kell, akiben megvan a korra jellemző istenek, félistenek, héroszok dicsősége.
Ööö, talán mert mesekönyv?
Vagy hozzád is beszélt az égő csipkebokor? :D Esetleg kettéválasztottad a Balatont?
Mit szívtál?
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!