Hogy lehet olyanban hinni, ami meghatározhatatlan?
Van olyan felfogás, aminek az a címkéje, megnevezése, hogy panteizmus. Ez azt jelenti, hogy Isten, az isteni erő (vagy nevezd úgy, aminek akarod) a természetben, a környezetünkben, a valóságban nyilvánul meg. És azonos vele.
Gondolhatsz itt az évszakok váltakozására, az esőcseppekre, arra, hogy miért van öt ujjad a kezeden (és másnak miért van hat), az emberek cselekedeteire, alkotásaikra stb.
Én inkább így fogom fel. Vannak a meghatározott jelenségek és mögöttük az a valami, ami meghatározza őket; utóbbira, a "mozgatőerőre" azt mondhatnád, hogy de hát ez a belül lakozó lélek, mégiscsak meghatározhatatlan, láthatatlan. Viszont azt gondolom, és a panteizmus is ezt adja, hogy igazából nincs szó dualitásról, kettősségről, külön-külön fogalmakról: ez egy nagy közös egység, nem is összefonódás, hanem eleve adott egyetlen dolog.
Kedves Kérdező.
A levegő, vagy a mikrohullám sem látható, és még is hiszed hogy van.
Mert vannak jelei...
A levegőt belélegzed ettől élsz, a mikrohullámmal megmelegítheted az ételedet..stb.
A földön levő összes élőlény pedig látható, ezeket pedig Ő teremtette, ezt fizikai világnak nevezzük.
Van szellemi világ, Ők az angyalok.
Mint ahogy van fizikai munka, és van szellemi...
Tisztelettel Katy Weaver
Minek tetted fel a kérdést, ha majdnem 2 oldalon keresztül beszélgetsz kedélyesen ateistákkal és igyekeztek azt megcáfolni amit nem ismertek és meg sem hallgattad a megszólított hívőket? Erre azért válaszolj.
A kérdésre: aki nem ismeri a szerelmet, annak hiába magyarázod, hogy létezik és azt, hogy milyen. A hit is ilyen. Tudáson alapul, mert minden megtért ugyanazt érzi és tudja és tapasztalta. Hinni abban kell, hogy az az Isten, aki szólt hozzánk, annak minden döntése felénk a szereteten alapul. Abban kell hinni, hogy amikor baj ér minket, akkor sem hagy el. Bizalom. Mert mi tudjuk, hogy él és van. De minden nap hinni kell, hogy szeret is. Na ez az, amit ti még nem ismertek és tudás nélkül cáfoljátok meg. Én sem magyarázom meg az asszonynak, hogy hogyan készítse a pogácsát, mert nem értek hozzá és ő sem áll mellém beleszólni az autószerelésbe, mert nem ismeri.
"A levegő, vagy a mikrohullám sem látható, és még is hiszed hogy van.
Mert vannak jelei...
A levegőt belélegzed ettől élsz, a mikrohullámmal megmelegítheted az ételedet..stb. "
Már bocsánat, de ez egy jó nagy hülyeség...
A levegő is csak sima anyag, teljesen ugyan az, mint a széked, vagy a víz. A mikrohullámot pedig rendesen lehet mérni, ezért tudjuk, hogy létezik, nem a mikrohullámú sütők miatt...
Ezt viszont már nem lehet elmondani mindenféle istenségekről...
"És ennek mi értelme?"
Mankó addig, amíg nincs tudásod az adott dologról.
Például: régen az emberek nem tudták megmagyarázni a villámlás jelenségét. Megalkották hát Zeuszt, és azt, hogy az ő haragja szüli. És áldozatokat mutattak be neki, hogy kiengeszteljék.
Ma már ismerjük a villámlás magyarázatát. Nem csak, hogy nincs szükségünk a Zeuszban való hitre, hanem még munkára is tudjuk fogni az elektromosságot.
Régen nem tudták, miért kell fel a Nap. Az aztékok ezért áldozatokat mutattak be, mert féltek, hogy nem kel fel. Ma már nincsenek ilyen téveszméink.
Ma még nem tudjuk pontosan, milyen erő tartja össze a világűrt. Hiszünk a sötét anyagban, de lehet, hogy 100 év múlva semmi szükség nem lesz rá.
A hit és a tudás viszonya olyan, mint a látásé és a vakvezető kutyáé. Nincs szükség vakvezető kutyára, ha egyszer már te is látsz. Csak odáig el kell jutni.
"És olyanban nem lehet hinni, ami mondjuk kézzelfogható?"
Nincs értelme. Hiszel az asztalodban? Hát, éppenséggel választhatod azt, hogy nem hiszel benne, de attól még ott lesz. Hiszel a gravitációban? Megteheted, hogy nem, de attól még pofára esel, ha leugrasz a 3.-ról.
""A levegő, vagy a mikrohullám sem látható, és még is hiszed hogy van.
Mert vannak jelei...
A levegőt belélegzed ettől élsz, a mikrohullámmal megmelegítheted az ételedet..stb. "
Már bocsánat, de ez egy jó nagy hülyeség...
A levegő is csak sima anyag, teljesen ugyan az, mint a széked, vagy a víz. A mikrohullámot pedig rendesen lehet mérni, ezért tudjuk, hogy létezik, nem a mikrohullámú sütők miatt...
Ezt viszont már nem lehet elmondani mindenféle istenségekről..."
Pontosan. A nagyokos antiateisták mindig azzal érvelnek, hogy "te csak abban hiszel, ami látható... na, és akkor a rádióhullámmal mi van?".
Az van, hogy az is látható, ha közbeiktatunk egy sugárzásmérő műszert, aminek látod a mutatója kilengését. Meg kéne már tanulnotok, hogy nem az érdekel minket, hogy mi LÁTHATÓ, hanem, hogy mi M É R H E T Ő.
"17antiateisták" -hehe, ez jó
" Meg kéne már tanulnotok, hogy nem az érdekel minket, hogy mi LÁTHATÓ, hanem, hogy mi M É R H E T Ő."
-Nem. Szó sincs róla, hogy ennek egy embernek szaktudománya területén kívül valami gyakorlati haszna lehetne. Pl. grat. a tudósoknak, hogy mérik mi áll be a halálkor - de a szeretted halálos ágyánál mégis valami másnak van értelme, nem annak, ami "mérhető". És persze a saját halálom pillanatában is.
Az, ami látható de nem a fizikai látásra szűkítve. Az élet nagy pillanataiban a metafizikai látás, ami értelmet ad.
A metafizikai vakság nehezen gyógyítható, vagy egy bizonyos életkor után már talán nem is lehet. A metafizikai látás = tudás -ez archaikus nyelvekben még a szógyökökben nyilvánvaló. (video[l]látás, az indogermán gyök: vid-látás, a-vidya =nem látás, nem tudás, ostobaság)
Nefri
"Tehát a tudomány helyességéről való meggyőződés is épp olyan hiten alapul, mint bármelyik egyház által hirdetett vallás"
tudomány leírja a világunk működését,amit felhasználtunk eszközök készítéséhez. és hogy ez a világ csak egy számítógépes program vagy nem teljesen irreleváns.
Vallás csak fantázia magyarázatokat ad, és olyan kérdésekre válaszol sokszor amelyek valójában irrelevánsak. Pl milyen az élet a halál után? Ennek való világ mátrixában nincs relevanciája, mivel nincs átjárás két világ közt, sőt nem is biztos létezik bármi utána azon kívül hogy elrohadsz és off.
Csak a fantasyban sci-fiben térnek vmi furfangos módon a halálból a szereplők.vallás létrehoz mindenféle lényt és azokkal foglalkozik. Mitológiai fajok száma milliós nagyságrendű. és addig "léteznek" míg ki nem hal a vallás...
És mi valóságunkon kívül van valami azt azért se fogjuk megtudni vagy megérteni, mert annak a rendszernek a részei vagyunk és elég lehetetlen kitekinteni ebből, főleg úgy mindig magunkból indulunk ki. fantáziának is van határa,ötleteket mástól veszünk elő, nehéz egyedit kitalálni. ET is vagy emberszerűek, vagy olyanok mint a rovarok, de sokszor nyáladzanak és csáposak, környezetből veszünk ihletést itt is.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!