Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Valláskritika » Háborúban embert ölni nem bűn?

Granulátum kérdése:

Háborúban embert ölni nem bűn?

Figyelt kérdés

A nemrég megölt amerikai mesterlövész nyilatkozta:

"Ha majd Isten színe elé kerülök, sok dolgot számon kérhet rajtam, de az biztos, hogy nem lesz közte egyetlenegy általam megölt ember ügye sem."


Noha én is már többmilliószor követtem el istenkáromlást, azért a következő engem is fel tud hergelni:

"Isten fújta azt a golyót, és eltalálta."


Ja, még egy:

"A puskával viszont hamar megtanult bánni, a PAPként dolgozó apja már nyolcéves korában fegyvert vett neki,"


(Az idézetek az origóról vannak.)



A kérdésemet nem a Politika témában írtam, tehát nem az érdekel hogy az amerikaiak vagy az irakiak a jók/rosszak. Inkább csak az, hogy háborúban Isten hova áll, és mennyire nézi el a dolgokat.



2013. febr. 6. 08:35
1 2 3
 1/25 anonim ***** válasza:
12%

A válaszom, határozottan:

IGEN


ennek több oka is van.

Egyrészt a Teremtő és Jézus nem tanított nacionalista szellemet, sőt testvéri szeretetben kellene élni,

más részt a szeresd a felebarátodat, mint önmagadat, parancs ellenkezik ezzel.

harmad sorban Jézus kijelentette ÉS MAGA IS TETTE:

SZERESD ELLENSÉGEDET, ÉS IMÁDKOZZ AZOKÉRT AKIK TÉGED BÁNTANAK.


Jehova így gondolkodik, nincs mentség semmire, ugyan is az igaz keresztények nem része a világnak, mint ahogy Jézus kijelentette Pilátusnak:

AZ ÉN KIRÁLYSÁGOM NEM RÉSZE A VILÁGNAK, HA RÉSZE VOLNA A KÖVETŐIM IS HARCOLNÁNAK, DE AZ ÉN KIRÁLYSÁGOM NEM INNEN VALÓ


Aki nem így vélekedik az nem keresztény, és nem Istenhez tartozó ember.

2013. febr. 6. 09:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/25 anonim ***** válasza:
100%

1. Azt, hogy mit fog Isten számon kérni, nem mi döntjük el.

2. Isten nem "fúj" golyót. Ez egy emberi megmagyarázás a lelkiismeret megnyugtatására.

3.Kérdés, mi célból vett neki fegyvert, bár egy paptól elvárható lenne, hogy még a lehetőségét se adja meg, hogy életet kioltó eszközzel tudjon bánni. Föl vet még egy kérdést. Milyen pap volt az apa, mert a katolikusoknál van pap (ha nem számítjuk bele a szektás papokat), de nekik nem lehet családjuk. Ha a megfogalmazás rossz, akkor nem pap, hanem lelkész. Bár ez nem ment föl semmi alól.Ebből is látszik, hogy ők is emberek.


Isten nem áll sehová a háborúban! Ellenzi!

2013. febr. 6. 09:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/25 anonim ***** válasza:

"Ja, még egy:

"A puskával viszont hamar megtanult bánni, a PAPként dolgozó apja már nyolcéves korában fegyvert vett neki,"


Na, nálam itt bukott meg az egész hitelessége..

Papnak csak a katolikusok hívják az egyházi elöljáróikat (utánanéztem, mivel Amerikáról van szó, hogy a metodistáknál is nem pap van-e esetleg, de nem, ott is lelkész), tehát nem lehet családjuk. Így vagy egy "ex-katolikus papról" van szó, vagy az origós cikk írója ennyire tájékozatlan.

Az emberölés csak egy esetben nem bűn: ha önvédelemről van szó. Ehhez nem kell háború, viszont háborúban sokszor akaratukon kívül viszik el az embereket katonának, és kint a fronton az van, hogy vagy te lősz, vagy téged lőnek. Ez azért enyhítő körülmény a gyilkosságra. Szerintem a háborúban az emberáldozatok száma nem a kiskatonák felelőssége, hanem a vezetőké.

2013. febr. 6. 09:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/25 anonim ***** válasza:
100%

Figyelj, csak nézzük Isten törvényeit:

4Mózes 35-30

30

Ha valaki megöl valakit, tanúk szavára gyilkolják meg a gyilkost; de egy tanú nem lehet elég tanú senki ellen, hogy meghaljon.



3Mózes 8-18

8

És tartsátok meg az én rendeléseimet, és cselekedjétek azokat. Én vagyok az Úr, a ti megszentelőtök.

9

Mert valaki szidalmazza az ő atyját vagy anyját, halállal lakoljon; atyját és anyját szidalmazta; vére rajta.

10

Ha valaki más ember feleségével paráználkodik, mivelhogy az ő felebarátjának feleségével paráználkodik: halállal lakoljon a parázna férfi és a parázna nő.

11

Ha valaki az ő atyjának feleségével hál, az ő atyjának szemérmét fedi fel: halállal lakoljanak mindketten; vérök rajtok.

12

Ha valaki az ő menyével hál, halállal lakoljanak mindketten, fertelmességet követtek el; vérök rajtok.

13

És ha valaki férfival hál, úgy amint asszonynyal hálnak: útálatosságot követtek el mindketten, halállal lakoljanak; vérök rajtok.

14

És ha valaki feleségül vesz valamely asszonyt annak anyjával egybe: fajtalankodás ez; tűzzel égessék meg azt és azokat, hogy ne legyen köztetek fajtalankodás.

15

Ha pedig valaki barommal közösül, halállal lakoljon, és a barmot is öljétek meg.

16

Ha valamely asszony akármely baromhoz járul, hogy az meghágja őt: öld meg mind az asszonyt, mind a barmot, halállal lakoljanak; vérök rajtok.

17

És ha valaki feleségül veszi az ő leánytestvérét, atyjának leányát, vagy anyjának leányát, és meglátja annak szemérmét, és az is meglátja az ő szemérmét: gyalázatosság ez; azért irtassanak ki népök fiainak láttára, az ő leánytestvérének szemérmét fedte fel: viselje gonoszságának terhét.

18

És ha valaki havi bajos asszonynyal hál, és felfedi annak szemérmét, és forrását feltakarja, és az asszony is felfedi az ő vérének forrását: mindketten irtassanak ki az ő népökből.



2Mózes 22. 18-20

18

Varázsló asszonyt ne hagyj életben.

19

Aki barommal közösül, halállal lakoljon.

20

Aki isteneknek áldozik, nem csupán az Úrnak, megölettessék.



2Mózes 21

14

Ha pedig valaki szándékosan tör felebarátja ellen, hogy azt orvúl megölje, oltáromtól is elvidd azt a halálra.

15

Aki megveri az ő atyját vagy anyját, halállal lakoljon.

16

Aki embert lop, és eladja azt, vagy kezében kapják, halállal lakoljon.

17

Aki szidalmazza az ő atyját vagy anyját, halállal lakoljon.


2Mózes 31

14

Megtartsátok azért a szombatot; mert szent az ti néktek. Aki azt megrontja, halállal lakoljon. Mert valaki munkát végez azon, annak lelke írtassék ki az ő népe közül.

15

Hat napon munkálkodjanak, a hetedik nap pedig a nyugodalomnak szombatja az Úrnak szentelt nap: valaki szombatnapon munkálkodik, megölettessék.

2

Hat napon át munkálkodjatok; a hetedik nap pedig szent legyen előttetek, az Úr nyugodalmának szombatja. Valaki azon munkálkodik, megölettessék.



5Mózes 22

21

Akkor vigyék ki a leányt az ő atyjának háza elé, és az ő városának emberei kövezzék meg kővel, hogy meghaljon; mert gyalázatosságot cselekedett Izráelben, paráználkodván az az ő atyjának házánál. Így tisztítsd ki közüled a gonoszt.

22

Ha rajtakapnak valamely férfit, hogy férjes asszonynyal hál, ők mindketten is meghaljanak: a férfi, aki az asszonynyal hált, és az asszony is. Így tisztítsd ki a gonoszt Izráelből.

23

Ha szűz leány van jegyben egy férfiúval, és megtalálja azt valaki a városban, és vele hál:

24

Vigyétek ki mindkettőjöket annak a városnak kapuja elé, és kövezzétek meg őket kővel, hogy meghaljanak. A leányt azért, hogy nem kiáltott a városban, a férfit pedig azért, hogy meggyalázta az ő felebarátjának feleségét. Így tisztítsd ki a gonoszt Izráelből.

25

De hogyha mezőn találja a férfi a jegyben járó leányt, és erőszakoskodik rajta a férfi és vele hál: csak maga a férfi haljon meg, aki azzal hált;



De még jó sok helyen buzdítva vannak a gyilkosságra.

2013. febr. 6. 10:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/25 anonim ***** válasza:
43%

A bibliában a meggyilkolni, megölni szó, nem feltétlenül jelenti az emberi élet kioltását fizikailag. Jelentheti azt is, hogy azt az énjét megtéréssel ki kell irtani,tehát "haljon" meg saját magában és "éledjen" újra, vagy hogy olyan megbocsájthatatlan a bűn, hogy az örök életre nem való, tehát nem megy a mennybe fizikai halála után.

Valami ilyesmit tudok elképzelni még az értelmezésre.

2013. febr. 6. 11:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/25 anonim ***** válasza:

Háborúban isten sehol sem áll, de te képzelheted bárhová hozzáállásod szerint.

Ezen túl az emberölés lehet morális és jogi kategória. A kettő többnyire egybeesik, néha azonban előfordul, hogy szétválik. Utóbbi akkor következik be, ha rendkívül összetett, nem egyértelmű esetről van szó, ahol a bizonyítás objektív okokból nem nagyon lehetséges.

Például háborúban golyózápor gyakori jelenség, sokan meghalnak, aki a golyót kilőtte (megállapíthatatlan), nem gyilkos és sok ok miatt nem. De ha ugyanitt meglepsz és elkapsz egy ellenséget, lelövöd, mielőtt bármit tehetne, vagy leteszi a fegyvert, mégis lelövöd, egyértelműen gyilkos vagy.

2013. febr. 6. 11:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/25 anonim ***** válasza:

Nekem ez a kedvencem :D


Mózes 20

1

Szóla ismét az Úr Mózesnek, mondván:

2

Izráel fiainak pedig mondd meg: Valaki Izráel fiai közül és az Izráelben tartózkodó jövevények közül odaadja az ő magzatát a Moloknak, halállal lakoljon, a földnek népe kövezze agyon kővel.

3

Én is kiontom haragomat az ilyen emberre, és kiirtom azt az ő népe közül, mivelhogy adott az ő magzatából a Moloknak, hogy megfertőztesse az én szentségemet, és megszentségtelenítse az én szent nevemet.

4

Ha pedig a föld népe behúnyja szemeit az ilyen ember előtt, amikor az oda adja az ő magzatát a Moloknak, és azt meg nem öli:

5

Akkor én ontom ki haragomat arra az emberre és annak házanépére, és kiirtom azt és mindazokat, akik ő utána paráználkodnak, hogy a Molokkal paráználkodjanak, az ő népök közül.

6

Amely ember pedig az ígézőkhöz és a jövendőmondókhoz fordul, hogy azok után paráználkodjék, arra is kiontom haragomat, és kiirtom azt az ő népe közül.

7

Szenteljétek meg azért magatokat, és szentek legyetek, mert én, az Úr, vagyok a ti Istenetek.

2013. febr. 6. 11:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/25 anonim ***** válasza:
100%

Nemrég bérmálkoztam, ezért a katolikus egyház álláspontját tudom itt leírni (amivel én is egyetértek, de nem ez a legfontosabb)

Szóval: a Ne ölj parancs az ártatlan életek kioltását tiltja. Ha valaki az én életemre tör, akkor megvédhetem magam (ezzel ő "kivonja" magát a parancs alól, mert már nem ártatlan, sőt az én életemre tör, ő akar ölni). Tehát a jogos önvédelem nem bűn. A háborút sose támogatja Isten. Mi most békében élünk, de képzeld el (remélem nem lesz rá alkalom, de páár évtizeddel előtt volt), hogy idegen katonák a családodat, a házadat, a hazádat támadják. Természetes, hogy megvéded magadat, ez (szerintem) nem lehet bűn. Nagyon nehéz megítélni, egy háború igazságos-e vagy sem. Énszerintem ha egy magyar katona magyarországon kívül harcol, azt nagyon nehéz igazságosnak mondani, de ha a saját városomat, falumat védem idegen hatalomtól, akkor szinte biztosan jogosan járok el.

És most saját vélemény: Isten azt szeretné, hogy szeretetben, békében éljünk egymással. Ez ott kezdődik, hogy a szomszéddal, vagy az utastársammal igyekszem kedvesen, udvarisan, emberiesn viselkedni, a nézeteltéréseket a lehető legkeveseb agresszióval, szerettel intézni. Nem mert ettől leszünk jófejek, hanem mert erre születtünk, és ha szeretet helyett gyúlölet van az emberekben, az halálhoz, háborúhoz vezet...

kicsit off lett a vége, bocs

2013. febr. 6. 12:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/25 anonim ***** válasza:

Ezékiel 9. fejezet:

4

És monda az Úr néki: Menj át a város közepén, Jeruzsálem közepén, és jegyezz egy jegyet a férfiak homlokára, akik sóhajtanak és nyögnek mindazokért az útálatosságokért, amelyeket cselekedtek annak közepében.

5

És amazoknak mondá az én hallásomra: Menjetek át a városon ő utána, és vágjátok; ne kedvezzen a ti szemetek, és ne szánakozzatok:

6

Vénet, ifjat, szűzet, gyermeket és asszonyokat öljetek meg mind egy lábig, de azokhoz a férfiakhoz, akiken a jegy van, ne közelítsetek, és az én templomomon kezdjétek el. Elkezdék azért a vén férfiakon, akik a ház előtt valának.

7

És mondá nékik: Fertőztessétek meg a házat, és töltsétek meg a pitvarokat megölettekkel. Menjetek ki. És kimenének és öldöklének a városban.

2013. febr. 6. 13:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/25 anonim ***** válasza:

Jeremiás 50. fejezet

20

Azokban a napokban és abban az időben, azt mondja az Úr, kerestetik az Izráel bűne, de nem lesz; a Júda vétkei, de nem találtatnak: mert kegyelmes leszek azokhoz, akiket meghagyok.

21

A kétszer pártütők földére menj fel, és a meglátogattatás lakóit irtsd ki, öljed és irtsad őket, azt mondja az Úr, és mind aszerint cselekedjél, amint parancsoltam néked.

2013. febr. 6. 13:10
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!