A szabad akarat Isten rosszindulatú adománya?
Bocs a hosszúságért, de érdemes elolvasni.Nem vagyok hívő, ha ezt olvassák ilyenek ,akkor érdekelne az ő logikájuk, mit mondanak erre.
Megteremti Isten az embert , világot a saját tetszése szerint, úgy, hogy az ő törvényei és kedve szerint történjenek tovább az események. Eddig oké. Jön a szokásos kérdés? Isten miért engedi meg, hogy szörnyűségek történjenek a világban (emberölés, kínzás stb)? Erre jön a szokásos válasz: mert szabad akaratot adott az embernek. De ez a válasz ellemntmond az egész keresztény hitnek.
1. Szerintetek a szabad akarat jó vagy rossz dolog? Hogy szabadságom van valamiben? Szerintem jó dolog és nehéz ennek az ellenkezőjét bizonyítani, hisz ha nem lenne,akkor valaki utasításait követném,nem lenne szabadságom valamiben,ez mindenképpen rossz dolog. Másrészt ha Isten ezt adta nekünk,akkor nem lehet rossz dolog, mert Isten miért adna már nekünk rossz dolgot nem? (persze szerintem rossz ha a valláűs logikáját nézem, de erről majd később, egy keresztény nem mondhatja azt hogy Isten eleve rossz szándékkal adta volna ezt az embernek).
Lényeg, hogy ez jó dolog.
2. Isten megalkotta a világot,amihez különböző "törvényeket" alkotott, megszabta mi tetszik neki, mit üdvözöl stb.. DE! Ugyanakkor megadta nekünk a szabad akaratot, vagyis azt a lehetőséget, hogy az akaratával szembe menjünk. És ezt ő döntötte el, ha úgy tetszik az embernek nem volt szabad akarata abban, hogy legyen szabad akarata,mert Isten így alkotta meg. Úgy alkotott meg minket, hogy szembe mehessünk az ő akaratával. Ez tiszta sor.
3. De hát a szabadság jó dolog, így a szabad akarat is, vagyis Isten akaratával szembemenni jó dolog, hisz ezt jelenti a szabad akarat. Sajnálom, de ezt mondja ki a vallásotok. Ezen az alapon a szabadságot el kéne vetnie a kereszténységnek és egy valaki(Isten) utasításait kellene követniük, mert a másik verzó (szabad akarat) Isten terveivel ellentétes. (de ez is fura, mert ehhez is szabad akarat kell:) hogy ezt megcsinálják).
Vagyis jó dolog-e a szabad akarat vagy nem? Ha igen,akkor ez azt jelenti, hogy Isten akaratával ellenkezőt tenni is jó dolog, ha nem jó dolog a szabad akarat, akkor meg eleve Isten rosszindulatúan alkotott meg minket. De ha nem adott volna szabad akaratot,akkor meg egy diktátor lenne,aki minket érző lényeket gépek módjára beprogramoz mindenféle parancsra,ami neki tetsző. Ez ellen egyébként az egyház is tiltakozik, mert tiltakozik minden olyan ideológia ellen ami az ember akarati szabadságát a fölbe tiporja.
"Szabadon bűn és erény közt választani mily nagy eszme!" - írja Madách Imre is Az ember tragédiájában.
Mindenképp jó dolog a szabad akarat, vagy talán jobb lenne, ha csak egy bábok lennénk Isten kezében, és madzagon rángatna bennünket úgy, ahogy neki tetszik?
Ha az ember szembemegy Isten akaratával, akkor neki lesz csak rossz. Isten attól még ugyanúgy Isten marad. Segítségül adott nekünk törvényeket, melyeknek a nagy része a szívünkbe van írva. Ha eszerint cselekszünk, akkor az nekünk is jó lesz, de szabad akaratunk van, ha úgy tetszik, választhatjuk a rosszat is. Isten ezzel többek között a tapasztalás és a tanulás lehetőségét is megadta nekünk.
Nem, Istennek nincs rosszindulatú adománya. A kérdés egy helytelen elképzelésből származik. Isten nem egy valaki, aki:
„Megteremti az embert, a világot a saját tetszése szerint, úgy, hogy az ő törvényei és kedve szerint történjenek tovább az események.”
Isten nem teremtett semmit, Isten mindenné fejlődött, Isten emberré fejlődött, értelemmel és azzal az ábránddal, hogy szabad akarattal rendelkezik.
Az ember csak akkor rendelkezik tökéletes szabad akarattal, mikor isteni kilétére ébred, addig csak gondolja, hiszi azt, hogy van szabad akarata, és csak azt viszi végbe amit Isten törvénye lehetővé tesz. Mikor az nem ellenkezik saját akaratával, akkor azt gondolja, hogy szabad akarattal rendelkezik.
De kérlek ne érts félre, Isten minden tekintetben felülmúlja a legjobb, a legnagyszerűbb, a legtökéletesebb elképzelésünket. Egy nagyon kezdetleges ábrázolás az, hogy Isten mintha egy jóságos valaki, vagy egy szeszélyes személy lenne, aki a világot megteremtette és azzal játszadozik, abban öröme telik.
Ez a fajta ábrázolás onnan származik, hogy az ember Istent nem tudja elképzelni anélkül, hogy egy valakire, egy személyre gondoljon.
Bár a szabad akarat- Istentől független-- és az élet születésével együtt jár-- DE, valójában a szabad akarat csak ritkán valósulhat meg, hisz az ember és minden élet születésénél fogva, belevetett egy olyan közösségbe, amely nem biztos hogy elfogadja, nem biztos, hogy szabad akaratot engedélyez számára.
Az életben való boldogulást,mindig az adott környezet és az egyén önmaga határozza meg-- az egy más kérdés, hogy maga az ember sok esetben képtelen az önálló döntésekre, mindig mások sugallatait, vagy épp terelgetéseit várja.
Igen mint írtad kérdező a szabadság jó dolog és a szabad akarat is-- csak épp az emberi faj legtöbbje éretlen hozzá, mert ha nem lenne az akkor nem fogalmaztak volna régente és sajnos ma is isteni törvényeket, illetve napjainkban nem lenne rá szintén szükség, csak megtoldva társadalmi törvényekkel.
A szabadság jó, de a korlátlan szabadsággal nem képes élni az emberi faj, mert olyan ostoba, önző és agresszív még mindig, hogy elpusztítaná még önmagát is.
Tehát ha törvényekkel muszáj korlátozni a szabadságot-- akkor viszont nem igaz a szabad akarat létjogosultsága
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!