Szerintetek azért szűnt meg a több istenben való hit, mert ellenségeskedéshez vezetett?
Utolsó:
ugyanannyi alapja van, mint az egyistenhitnek...
Kérdező:
az ókori Rómát tudnám példaként említeni: ott nem vezetett feszültséghez a sok istenség. Nem arról szólt a dolog, hogy egyik polgár ebben az istenben a másik meg egy másikban hitt. A római hit egységes volt, csak az ábrahámi vallásokkal ellentétben a felsőbbrendű lény nem egyszemélyben jelent meg, hanem többen. Mi ugyanahhoz imádkozunk ha gyermeket szeretnénk, vagy egészséget, vagy egy katona a harc előtt. A rómaiaknak mindenre volt egy istenük, de hittek is az összesben, csak mikor melyikhez imádkoztak.
Nem. Azért alakult ki, mert valakik jobbnak látták így. Rákényszerítették az emberekre, de az egyistenhitnek gazdasági és politikai okai voltak. Jobban tudták vele kontrollálni a lakosságot.
Ma már elvesztette fontosságát így szépen lassan, az utolsó követőivel fogják hagyni megszűnni.
Érdekes meglátás. De nem szűntek meg a több isten imádatok.
Ugyan is ha megszűntek volna, akkor egységesen egyféle módon mindenki egyformán imádná a teremtőt, és béke harmónia uralkodna a földön,Krisztus tanítása szerint.
Ez még várat magára, de már nem sokáig.
Különben érdekes, szinte mindenkinek a kezében van a biblia.
A teremtő bemutatkozott már sokszor, de az emberek nem látnak még sem.
Az Egyiptomiak isten triádokat és több millió istenségeket imádtak, imádnak.
A 10 csapás által a teremtő, bemutatkozott, hogy Ő az igazi, a többi koholmány, mert nem tudták elhárítani a támadásokat az igaz isten részéről.
Fel kellene ismerni, mert még mindig sokan sokféle képen akarják tisztelni a a maguk óhaja szerint.
De ezek nem mindegyike egyezik a teremtő akaratával, Ő hozzá kellene igazodni, nem a magunk akaratához..
Mély tisztelettel.
Nem szűntek meg, a világ számos részén ma is virágoznak (pl.: hindu, shinto, törzsi vallások, é s több régi vallás újjáélesztet változatai). Ellenségeskedés pedig két keresztény egyház között is is kialakulhat.
Azt persze mondhatnánk, hogy egy, egyetlen darab istenséggel számoló világképet könnyebb megérteni az "egyszerűbb" embereknek, mint több száz felső hatalom nevét, szakterületét, és egymáshoz fűtődő viszonyát számon tartani, de a kereszténység elterjedése sokkal inkább politikai és történelmi okokra vezethető vissza.
Mélyen csatlakozom a 7-es válaszadóhoz.
Ha jól belegondolunk, Az utolsó apostol halála után mintegy 2-300 évvel kedves Konstantin császár tette állam vallássá a kialakult elszakadt egyházakat.
Rengeteg anyagi támogatást kaptak, ami tetszett a szakadároknak, ezért is hódoltak be, és tettek engedményeket, hogy a pogányból lett keresztényeknek megengedték, hogy magával hozzák, és beolvasszák a bálvány imádatukat, pogány ünnepeiket, a tiszta Krisztusi tanításba.
Ez mai napig is fenn áll, és annyira megszokták, hogy a történelmi egyház néven inkább hisznek a hazugságnak, mint a tiszta imádatnak.
Egy alkalommal a szolgálatom során azt mondta nem is egy ember:
"Ebbe születtem ebbe akarok meghalni"
szomorú.
A többistenhit éppen hogy a toleranciára tanít, az egyistenhit pedig arra, hogy "csak egy isten és hit" van, mindenki más trágya, kiirtandó, megtérítendő. Lásd az utóbbi 2000 év.
Amikor a rómaiak meghódítottak egy területet, ahol más istenek is voltak, és onnan aztán azok közül beköltöztek Rómába és felállították a saját oltáraikat a saját isteneiknek, senki nem szólt egy rossz szót se. Aztán lehet, hogy később egybeolvadtak istenek és ennyi.
Vajon mikortól hallani olyat, hogy vallásháborúk? Hát mióta egyistenhit van, kezdték a zsidók, folytatták a keresztények, befejezi az iszlám.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!