Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Valláskritika » Tudomany- vallas Milyen...

Tudomany- vallas Milyen mertekben mond ellent? Vagy egyaltalan ellent mond- e?

Figyelt kérdés
2009. júl. 5. 18:39
1 2
 1/14 anonim ***** válasza:
87%
Nem ellentmondásos!Sok neves tudós nyilatkozta,hogy kutatásait semmilyen mértékben nem befolyásolja,vallásossága.Tudományban csak a tényeket és az eredményeket veszi figyelembe,de ettől még lehet vallásos.Ezt jellemző módon csak a szocializmusban választották mereven szét!Élő példa az MSZPnek is van vallásos tagozata!
2009. júl. 5. 18:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/14 anonim ***** válasza:
35%
Ez a nagy baj, hogy a tudományt szembeállítják a vallással. Szerintem az egyházak rontották el a dolgot. Úgy lenne igaz, hogy egyház kontra tudomány. A vallás, vagyis az isteni tényekbe vetett hit minél igazabb, annál jobban összetalálkozik a tudománnyal. Frjithof Capra, Héjjas István, Egely György, én úgy godnolom, ők járnak a helyes úton.
2009. júl. 5. 22:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/14 anonim ***** válasza:
81%
Szerintem nem mond ellent, inkább kiegészítik egymást, illetve másképp mondják el ugyanazt.
2009. júl. 5. 22:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/14 anonim ***** válasza:
63%
Egy további ok, amiért megbízhatunk a Bibliában, az az, hogy ennek az ősi könyvnek a kijelentései tudományos szempontból is helytállóak. Például, amikor a legtöbb ember abban hitt, hogy a föld lapos, a Biblia ’a föld kerekségéről’, vagyis gömb alakjáról beszélt (Ézsaiás 40:22). És több mint 3000 évvel azelőtt, hogy Sir Isaac Newton, a híres tudós felfedezte, hogy a bolygókat a gravitáció tartja az üres világűrben, a Biblia költőien megfogalmazta, hogy ’a föld a semmire van függesztve’ (Jób 26:7). Figyeld meg a föld vízkörforgásának a leírását, mely körülbelül 3000 évvel ezelőtt lett lejegyezve: „Minden téli patak a tengerbe folyik, ám a tenger mégsem telik meg. Ahonnan kiindulnak a téli patakok, oda is térnek vissza” (Prédikátor 1:7). Igen, a világegyetem Teremtője a Biblia Szerzője is egyben!
2009. júl. 5. 23:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/14 anonim ***** válasza:
0%
Teljesen másról szólnak, így nem mondhatnak ellent és nem is érthetnek egyet, mert nincs miben.
2009. júl. 6. 23:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/14 anonim ***** válasza:
38%

Igen, a Biblia tudományos mű, hiszen a néhány száz oldalnyi szövegben sikerült találni három mondatot, amit addig lehet csavargatni, amíg rá nem illik a természettudományos világkép egy-egy szeletére.



A tudományok és a vallások alapvetően más megközelítést alkalmaznak, alapvetően más a céljuk. A tudomány illetve a vallás egyszerűen nem mondanak egymásnak ellent, mert nem ugyanarról tesznek állításokat. Ha kijelented, hogy "Magyarország fővárosa Budapest." és hogy "Tegnap bablevest ebédeltem.", ez a két állítás sem mond egymásnak ellent, viszont sok közös pontjuk sincs, az egyiket a másikkal szembeállítani fölösleges.


http://www.gyakorikerdesek.hu/tudomanyok__termeszettudomanyo..

2009. júl. 10. 20:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/14 anonim ***** válasza:

Lényegében a hit és hitetlenség azon dől el, hogy foglalkozol-e a dologgal vagy nem.


Attól ugyanis hogy nem hiszel Istenben még nem mondhatod, hogy a racionálisabbat választottad, hiszen az anyag mindenek fölöttiségét, és örök létét ugyanúgy nem lehet bizonyítani egzakt módon, mint Istenét. Magyarul a materializmus is irracionális, és egyfajta hit. Nem hihetetlenebb mint a katolicizmus.


A különbség annyi, hogy mivel Istent személynek mondjuk, és a világban is vannak személyek, bizonyos szempontból egy fokkal racionálisabb, hogy az ős-forrás is személy legyen, nem pedig az egyszerű anyag evolválódott, valamiért...

2009. júl. 11. 21:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/14 anonim ***** válasza:
35%

Minden vallás könyve olyan korokban született, amikor az emberiség tudományban nem állt olyan szinten, mint most (a nagy civilizációkat most nem vettem ide, de azokat folyamatosan kutatják). Az emberek "egyszerűbbek" voltak. Viszont ők is keresték a dolgokra a magyarázatokat, és olyan formában kellett számukra érthetővé tenni, amilyen formában ők megértették. Ők ezekben a formákban értették meg a dolgokat. Ezek a könyvek többszáz-többezer éves írások. Nem a mai modern kor nyelvén születtek, ezért nem szabad szó szerint venni. Vannak bennük tudományos magyarázatok éppúgy, mint erkölcsi írások.


Nem beszélve arról, hogy ezek a könyvek irodalmi és történelmi értékűek, nem szabad őket semmibe venni, mert tudomást szerezhetünk általuk arról, hogyan éltek és gondolkodtak az akkori emberek. A tudomány ezeket az írásokat is vizsgálja, amikor 1-1 régi kultúrát vizsgál.


A vallásokat és a tudományt hiba elválasztani, mert sok tudomány által vizsgált kérdésre a vallások adnak választ, és ha nem maradtak volna fenn dolgok, akkor a tudomány számára sok üres folt lenne régi korokról.

2009. júl. 11. 22:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/14 anonim ***** válasza:
65%

Teljesen ellentmond.

De miután a vallásosak rájöttek arra, hogy állításaik a tudomány tükrében tarthatatlanok, össze próbálják mosni a vallást a tudománnyal.

Az egészet leöntik egy pacifista mázzal, hogy békülékenységet, egymás elfogadását kiegyezést sugaljanak.

Holott egy teljesen elfogadhatatlan szkizofrén helyzetről van szó, mert a tudomány lassan rácáfolt a Biblia minden állítására. Ha a vallást tudományos elemzésnek vetjük alá nem marad belőle semmi.

Ha valamit tudományosan bizonyítunk akkor annak már nem a hithez van köze,hanem a tudományos bizonyossághoz.

Úgyhogy a vallásos hit és a tudományos bizonyítás inkompatibilisek.

2009. júl. 12. 19:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/14 anonim ***** válasza:
37%

Einstein a vallásról


Ami csak Istentől és jóságból a világegyetemben megadatott, meg kell valósuljon és ki kell fejeződjön rajtunk keresztül. Nem ülhetünk ölbe tett kézzel és hagyjuk, hogy Isten tegye meg. - Egy Algernon Blackkel felvett beszélgetésből (1940 ősze); Einstein Archívum 54-834


A vallásos ember őszinte abban az értelemben, hogy nem kételkedik az olyan emberfeletti tárgyak és célok létében és jelentőségében, amelyek nem feltételeznek ésszerű alapokat, de nem is alkalmasak rá. - Nature 146(1940), 605. o.


(A vallás szféráiba) tartozik a lehetőségben való hit, hogy a létező világra érvényes szabályok ésszerűek, és fel is foghatóak. Ilyen mély hit nélküli tudóst nem tudok elképzelni. - A �Science and Religion" (Tudomány és vallás) c. közleményből, amit egy New Yorkban tartott szimpóziumra írt, amin a tudomány, filozófia és vallás részéről az amerikai demokrácia ügyéhez járultak hozzá (1941); Einstein Archívum 28-523; Ideas and Opinions, 41-49. o.


A tudomány vallás nélkül béna, a vallás tudomány nélkül vak. - Ugyanott, 46. oldal (Lehet egy szójátéka Einsteinnek Kant, a �Szándék intuíció nélkül üres, az intuíció szándék nélkül vak" mondására.)

2009. júl. 12. 20:26
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!