Mennyire/hogyan nyomják el a keresztény nőket?
Túlzásba vittem, bár az tény, hogy a Biblia ír erről.
Mindez, amiről írtam, a zsidók története, sőt, a babiloni fogságból hazatérve náluk is gyökeres a változás.
Jézus korától ilyesmiről már egyáltalán nem beszélhetünk, de akkor már Judea Róma fennhatósága alatt volt, ahol még a császárnak is csak egy felesége lehetett.
Sajnos a kersztény vallás is eltűrte a nők elnyomását, amely azonban a többi valláshoz viszonyítva minimális volt. Meglehet, a vallásnak is alkalmazkodnia kellett az általános szokásokhoz.
Mára az utolsó megkülönböztetés is jórészt eltűnt. (a feministák véleménye szerint nem)
Teljes egyenlőség nem lehetséges, mert nem vagyunk egyformák.
A nő szüli a gyerekeket, a férfi testalkatánál fogva alkalmasabb bányásznak, katonának, stb...
A régi gesztusok tovább élnek és a nemek közötti különbségek eltűnését a nők sem kívánják teljesen.
Csak kívánhatjuk és példánkkal segíthetjük, hogy a világ más részein is egyenlőség alakuljon ki.
A Bibliában valóban kevesebbszer említik a nőket, mint a férfiakat. De azt a keveset nem lett volna szabad teljesen figyelmen kívül hagyni; ebből adódtak a bajok évszázadokon át.
Tudomásom szerint egyébként pontosan a babiloni fogság után kezdődött el a nők nagymértékű elnyomása Izraelben; ugyanis átvették a babiloni szokásokat és gondolkodásmódot.
Én magam nem vagyok hiper-szuper-feminista, de nem is lennék hajlandó a szőnyeg alatt közlekedni; ezért mindkét szélsőség meg szokott találni. :D
Szerintem létezik egy egészséges középút, és nagyjából egyetértek az utolsó válaszodban írottakkal.
Olvasd el az 5. választ, abban találod a keresztény szempontból optimális helyzetet.
Üdv. :)
Az ateista szemszög alapjaiban abból indul ki, hogy az ősidőkben a férfiak vadászni jártak, a nők a gyerekekkel, öregekkel főként a táborokban tartózkodtak.
Kulturális szokásaik is innen datálódnak, a férfiak halgatagsága, a nők kommunikációs készsége, a dolgokhoz való hozzáállás különbsége.
Időnként matriarchális társadalomszerkezet is megfigyelhető, de a családok kialakulásával a férfidominencia jut előtérbe.
A természeti népek szokásainak tanulmányozása erre mutat.
Túlságosan elítélni ezért nem szükséges, hiszen az idők során a létjogosultságát azzal bizonyította, hogy működött, de manapság a fejlettségi szinvonalunk olyan szintre jutott, hogy a nők is teljes jogú társai lehetnek a férfiaknak.
A kereszténységet okolni a nők hátrányos helyzetéért ezért nem értelmes, mivel ez sokkal régebbi folyamat következménye, ami a Bibliából is tükröződik.
A férfinek is van anyja, lánya - ezért nem csak a feleség szemszögével tekint a nőkre, azok alárendeltségét nem akarhatja.
A hagyományos családszerkezet kialakítása sokkal inkább kulturális tényezők fejlettségéből következik, mint a vallásosságból.
Néha a munkahelyeken még figyelembe veszik, a nők esetleg kevesebb bért kapnak. Sajnos a nők munkába állása azt is magával hozta, hogy egyes szakmák elnőiesedtek.
Nekem hiányzik a tanárbácsik, akik mind a fiúknak, mind a lányoknak példát adhatnak a férfiasság képének formálására, az apákhoz hasonlóan.
Nyilvánvalóan hátrányai is vannak az emancipációnak, ilyen a válások gyakorisága, a családszerkezet gyengülése, de más út nem lehetséges és remélhetőleg a problémákra utódaink megoldást találnak.
Nem vétózom meg a leírtakat, mivel nagyjából egyetértek; különösen a férfi pedagógusok hiányának tekintetében.
Most csak azért írok, hogy - régi jó női szokás szerint - az enyém legyen az utolsó szó. :)))
Naaa, már... Micsoda pipogya alak... :D
Pedig még lett volna néhány kifejezés a tarsolyomban. :)
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!