Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Valláskritika » Magyarországon mennyi ateista...

Magyarországon mennyi ateista van?

Figyelt kérdés

2012. ápr. 15. 23:34
1 2 3
 11/25 Salx Narval ***** válasza:
20%
Én az vagyok, ezt könyvelheted.:D
2012. ápr. 16. 15:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/25 anonim ***** válasza:
62%

Volt a kétezres évek elején egy nemzetközi felmérés, ahol meg lehetett jelölni:

- hisz istenben,

- hisz valamilyen természeti/felsőbb erőben,

- nem hisz semmilyen természetfelettiben.

Nem pontosan ezek voltak, de hasonlóak. Akkor az arány az első esetében 40-50% körül volt, 30% körüli a második és végül 20-30% körüli a harmadik opció. Azóta csak romlott az arány az ateisták javára. Gondolom ezért is nem meri nyilvánosságra hozni Orbán a népszavazás eredményét, mert kiderülni, hogy nem is vagyunk "keresztény" nemzet, amire úgy veri a mellét.

2012. ápr. 16. 18:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/25 anonim ***** válasza:
84%
Olyan sajnos nem túl sok van, aki tudja magáról, hogy ateista. A zemberek ezzel a kérdéssel tapasztalataim szerint még annyira sem foglalkoznak, hogy el tudják dönteni a választ. A többség meg van keresztelve és templomban is esküszik, de leginkább tradicionális és romantikus okból, nem világnézetileg. De az hogy nem nagyon gyakorolják a vallást, nem jelenti, hogy ateisták. A leggyakoribb vélemény Mo.-on sztem. hogy "azé' valaminek kő lenni odafönt, mer' ki teremtette vóna a világot-e". De most majd lesz válaszunk, hiszen a népszámláláskor az "ateista"-t bejelölőket lehet annak venni. Én 20%-nál kevesebbre tippelek.
2012. ápr. 18. 16:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/25 anonim ***** válasza:
52%
Ahogy elnézem Magyarország mostani "kormányzását" egyre kevesebb lesz, mert már csak az Isteni gondviselésben lehet hinni, hogy életben maradjunk.
2012. ápr. 18. 21:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/25 anonim ***** válasza:
74%

jó lenne különbséget tenni a fogalmak között, emberek:

ateista az, aki nem hisz Istenben, illetve valamilyen isteni jellegű lényben; sőt még tagadja is, hogy létez(het)ne.

agnosztikus pedig az, aki

a) azt állítja, hogy Isten léte nem bizonyítható és nem cáfolható ÉS/VAGY

b) a róla való tudás vagy nem tudás irreleváns a földi élet szempontjából ÉS/VAGY

c) nincs értelme ezzel a kérdéssel foglalkozni.


Na, mármost kategorikus ateistából valószínűleg nem túl sok van a világon sem, nem hogy Magyarországon; ugyanis ehhez az állásponthoz komoly szellemi munka szükséges, komoly érvek, és megalapozott, korrekt világkép. Az Isten nemlétébe vetett hit alig különbözik az Isten létébe vetettől.


Sokkal több van viszont agnosztikusból, annak is a c) típusából. Közülük is a legtöbb egyszerűen lusta foglalkozni a kérdéssel. NEM HINNI Istenben, és TAGADNI a létét, egészen más!

2012. ápr. 18. 23:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/25 Tom Benko ***** válasza:
57%
@ptlklszl És úgy mégis, miért kellene hinni valaminek a nemlétében?
2012. ápr. 20. 00:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 17/25 anonim ***** válasza:
100%
@Tom Benko: Hinni nem KELL semmiben, de mivel olyan világosan, mint a Pitagoarsz-tételt, nem lehet bizonyítani sem Isten létét, sem a nem-létét; valahol hit kérdése mind a kettő. A kritikus terület az a szelete a világnak és az életnek/halálnak, amit a term.tudományok ma még nem fednek le, ezeket a dolgokat ugyanis egyesek Istennel magyarázzák, mások (Isten létét tagadva) valamilyen természeti törvényszerűséggel, amit esetleg még nem értünk. Mind a két elköteleződéshez hit kell.
2012. ápr. 20. 15:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 18/25 Tom Benko ***** válasza:
57%

@ptklszl:

A nemlétben hinni kissé önellentmondás. Ahhoz, hogy ne fogadjam el valaminek a létét, nem kell hit. Gondolj bele - nem fogadod el mondjuk a Nagy Zöld Trüsszentő létét. Kell hozzá hit?

2012. ápr. 21. 09:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 19/25 anonim ***** válasza:
100%
Csak, hogy tovább bonyolítsam a kérdést, apám pl. egyáltalán nem jár templomba, de hisz Istenben, tehát még ilyen is van. Én pedig azt gondolom, hogy a vallást egy olyan ember/csoport találta ki anno, aki így kívánt hatalomhoz jutni és sikerült is neki. A ma ismert nagy vallások, pedig annyiban különböznek pl. egy szektától, hogy világszerte elterjedtek és valamivel kevésbé szélsőségesek. Mondjuk nagyon sokkal nem, lásd keresztes hadjáratok. Mindebből az is kiderül, hogy én is ateista vagyok. De ez a népszámlálás dolog tényleg érdekes, mert még én is elgondolkoztam vagy 5 másodpercig mielőtt válaszoltam az ide vonatkozó kérdésre, úgy, hogy határozott véleményem van a dologról. Valamiért ez mintha nem lenne elfogadott vagy mi...
2012. ápr. 21. 20:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 20/25 anonim ***** válasza:
100%

@Tom Benko: A hit az, amikor valaki bizonyít(hat)atlan kijelentés(eke)t fogad el igaznak.

(vö.: "A hit a remélt dolgok biztosítéka, a nem látható dolgok bizonyítéka." /Zsid. 11,1/ ill.

"A hit egyik, ismeretelméleti értelmében kijelentések, elméletek olyan elfogadását (vagy tagadását) jelenti, melyek közvetlen és azonnali igazolása semmilyen módon – sem érzékileg, ill. tágabb értelemben tapasztalatilag, sem logikailag – nem lehetséges" /Webster's Dictionary via Wikipedia/)

Ennélfogva a Nagy Zöld Trüsszentő létének tagadásához is hit kell. Mert egzakt módon nem bizonyítható. (Apropó, te ateistának vallod magad? Ha igen, miért?)


Kedves utolsó, nálad viszont én vélek némi önellentmondást, vagy képzavart felfedezni:

Az, hogy valaki templomba nem jár, de Istenben hisz, valóban a hívőknek egy sajátságos csoportja. Ezekre mondják, hogy nem vallásosak. Egyúttal persze az egyházak (a katolikus legalábbis) támadják is őket, hogy valószínűleg nem is igazi hívők, mert szerintük a kettő elválaszthatatlan egymástól, amivel pedig mindenki egyéni érzése szerint egyetért vagy nem ért egyet.


Ellenben amit magadról állítasz, az már kacifántosabb:

a vallással és az Egyházzal szembeni kifogásaidból vezeted le a saját ateista véleményedet, ami, úgy vélem, logikailag már kevéssé állja meg a helyét. Engedj meg egy példát: Isten nem-létét állítani az Egyház hibáira és bűneire alapozva olyan, mintha azt mondanád a cégben ahol (tegyük fel) dolgozol, hogy a vezérigazgató nincs is, mert a hülye osztályvezető-helyettes rossz parancsot adott ki...

Tehát a te állításaidból logikusan azt a következtetést lehet levonni, hogy az Egyház hibái hiteltelenné tették azt a szemedben, ezért antiklerikális (egyházellenes) vagy, amiből az is következtethető, hogy nem vagy vallásos. (Megjegyzem, így zárójelben, hogy én még a kettő között is tennék egy halvány különbséget, de az már egész biztosan nem egyeztethető össze az Egyház álláspontjával, így a magam nézőpontjának részletes kifejtését meghagyom annak, akit ez külön érdekel.)

De, visszatérve a fő gondolatmenethez, az, hogy nem vagy vallásos (pont az apád példáját véve) nem egyenlő azzal, hogy ateista vagy. Ettől persze lehetsz ateista, de azt ezekkel az érvekkel egyáltalán nem támasztottad alá.

2012. ápr. 22. 02:01
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!