Miért fáj a híveknek, ha valaki azt mondja, hogy az ember teremtette az Istent, isteneket?
Azért, mert ők abszolút nem érteken ezzel egyet, és úgy érzik, hogy őket sértegeted, mivel azt a hatalmat sérted meg, aki szerintük mindent teremtett.
Amúgy, a vallás pont a villámtól és egyéb természeti jelenségektől való félelem/ismeret hiányából, és a természetes emberi egoizmusból alakult ki. (Egyéni vélemény persze :) )
Miért fáj neked, ha valaki azt mondja, hogy a világot Isten teremtette? A hívők szerint ez a valóság. Ugyanezt a kérdést felteheti bárki.
Ne érts félre, én veled értek egyet, kérdező, de tisztelem a hívők véleményét is. Szerintem nem létezik Isten, az ember találta ki, hogy megmagyarázzon bizonyos (akkor még, meg most is) megmagyarázhatatlan dolgokat.
Igen, én is így gondolom, hogy a kezdetben megmagyarázhatatlan természeti jelenségek okozták az istenek kitalálását. Illetve erről olvastam és tanultam is.
Mivel nem akarok hülyeségeket írni, ezért nem tudom, hogy amit ide fogok írni, mennyire lesz témába vágó, vagy helyes. Semmit sem tudunk - én legalábbis semmit sem tudok - arról, hogy más emberszabású fajok tudnak-e kitalálni történeteket. Mert a tudomány jelenlegi állása szerinte csak az ember képes alkotni. De ha mondjuk a csimpánz képes lenne hasonlóra, akkor az is a saját félelme és vágyai alapján alkotná meg az istenét. (Ez biztos jó nagy baromság, amit írtam.) Én ebből és a fent említett dologból indulok ki.
Jó dolog a hit, és segít a gyenge embereknek. De egy idő után fel kéne ébredni a lila ködből, és észrevenni, hogy talán nem mond hülyeséget az a szerencsétlen, amelyik a tudománnyal példálózik.
Én alapvetően mindent ebből a szemszögből közelítek meg, és soha ilyen mértékű elvakultságot, mint ezen az oldalon, nem tapasztaltam.
Nem fáj, csak ez az oldal arról szól, hogy mindenki elmondja a véleményét, és az övék nem egyezik a tiéddel. Egyébként nem a véleményeddel van a baj hanem az általánosításokkal amiket használsz.
"a hit a gyenge embereknek való" az egyik klasszikus. Lehet hogy sok ember támaszként használja a vallást (jobb támasz mint az alkohol vagy a cigaretta, methink) de ahhoz hogy valaki igazából hívő legyen, bizony nagy lelkierőre és kitartása van szükség. Szerinted Indiában a lepratelepeken csupa gyenge ember dolgozik? Tévedsz.
Az is egy érdekes dolog, hogy a hit számodra "lila köd" amiből fel kéne ébredni, amikor valaki (mondjuk te?) a tudománnyal példálózik. Nos, a tudomány nem tudja sem igazolni, sem cáfolni Isten létezését, ez nem is feladata. A hívőknek pedig egy kisebb része veszi szó szerint a Bibliát, tehát megnyugodhatsz hogy a tudomány és a hit közötti szakadékot mindössze kétféle ember látja: a bigott vallásos és a bigott ateista.
A kitalált mesevilágról meg csak annyit hogy azok a vallások amik az általad említett dolgokon alapultak, mára nagyrészt el is tűntek. Nem érdemes mindent egy kalap alá venni. Azért ajánlom figyelmedbe Jung munkásságát, különösen azt ami az embert és az ő szimbólumait vizsgálja.
Nem a hit a lila köd, félreértettél. Nem a hittel van a gond, hanem azzal, hogy felnőtt, értelmes emberek elhiszik a mesét, hogy az embereket teremtették. Ez az a dolog, amire azt szoktam mondani, hogy nem tudjuk, de a törzsfejlődés reálisabb, mint a semmiből való teremtés. És eleve az "evolucionisták" kifejezés. Mintha az evolúció is egy vallás lenne. Ez olyan, mintha valaki azt állítaná, hogy nem hisz a mágnesességben. (Megint csak hülye példa, de nem tudok mást írni.)
És nem azt írtam, hogy a hit a gyenge embereknek való, hanem, hogy segít a gyenge embereknek. Ez különbség, azt hiszem. És a szavaim kiforgatása.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!