A vallásos emberek honnan vennék az erkölcsi értékeket ha nem lenne könyv ami leírja nekik?
A dolog nem úgy kezdődik, hogy vallásos emberként rájövök: kellene valami erkölcsi értékrend.
Hanem mindenki nevelkedik egy családban, közben valamilyen értékrendet megtanul. Olyan neveltetést kap (otthon, vagy a környezetétől), amely a vallás felé tereli, ott olvas ezt azt, és részben magára nézve kötelezőnek tartja, részben kiolvas számára új erkölcsi értékeket. Bigott vallásossá válása esetén, már csak kizárólag azt tartja értéknek.
De olyan nincs, hogy vannak vallásos emberek, biblia (valamilyen szentnek tekintett írás) pedig nem létezik.
Honnan veszik az erkölcsi értékeket azok akik nem vallásosak, hiszen azok sem erkölcstelenebbek mint a vallásos emberek?
Létezik egy ismérv amit mindenki alkalmaz(hat) akár tudatosan, akár anélkül, hogy tudná. Ezt úgy lehetne körülírni, hogy az igaz, a helyes a méltányos hangja mindig a magabiztos 'Krisztus hangja' bennünk, míg az igaz, a helyes, a méltányos árnyékának 'hangja' mindig valami tévedést, veszteséget, szenvedést vagy halált tartogat a háttérben. Ez az ismérv az isteni bölcsesség forrásának kiáradása, ami a Krisztus által tudatunkat megilleti.
Ennek ismeretéhez nincs szükség szent könyvekre mert érezhetjük a dolgok igazságát, helyességét, méltányosságát vagy e minőségek hiányát. Arra sincs szükség, hogy valaki vallásos legyen, a Krisztus ugyanis minden emberben jelen van emberi kiléte révén, függetlenül attól hogy ő vagy vallásos vagy sem.
De van!
Mert az egy igaz Isten, ki teremtett mindeneket, kinyilatkoztatta szándékát és üdvtervét prófétáin, angyalain és apostolain keresztűl nekünk, hogy a balgák értsék, a bölcsek megszégyenüljenek, mert így volt kedves neki és csodálatos ez a mi szemeink előtt.
Na, minden jót:)))
Üdv: L
Szia!
Én úgy gondolom, hogy az erkölcsi értékek felismerése nem feltétlenül a Biblia alapján történik a keresztények életében sem. Erre ott van a lelkiismeret és a tapasztalat is. Ahogyan Pál apostol is kifejti a rómabeliekhez írt levelében, hogy pl. a pogányok, akiknek nincsen törvényük, mégis természetes módon a törvény dolgait cselekszik, mint akik megmutatják, hogy a törvény cselekvése be van írva az ő szívükbe.
Természetes dolog, ha az ember a rosszal szembesül ráébred, hogy rosszul cselekedett és annak meg van a következménye. Éppen ezért kegyelmes az Isten, aki így tanítja az embert. Ma éppen erről beszélgettünk a tizenévesekkel, milyen csodálatos az Isten türelme, hogy hagyja az embert, hogy a bűnének a következménye szembesítse a bűnnel, de nem hagy felettébb kisérteni, mint ahogyan azt elhordozhatnánk. A Szentírás nem más mint emberi sorsok gyűjteménye, ami segít a természetes tapasztalatok megerősítésében, hogy más hibáiból tudjunk tanulni. Az Isten törvénye ezért a szeretet törvénye, mert a krisztusi megváltásra vezeti el az embert. Ezért értékesebb a lelkiismeret és a tapasztalatok nyújtotta
erkölcsi értékeknél, mert nem csak azt mutatja meg mi lenne jó, de a valódi szabadulás kulcsát is a kezedbe adja. Kívánom neked is ennek a kulcsnak a megtalálását.
Üdv. Péter
ui. A technika kicsit megviccelt, ezért ment kétfelé a hozzászólás, bocsi.
Az erkölcsi értékeket a családtól kapod és a társadalomtól is, mondjuk a közösségi élet (iskola stb ) által. Hozzá jönnek a személyes tapasztalatok, a lelkiismeret stb. A biblia az Istent kereső ember erkölcsi törvényeit foglalja össze. Ez nem minden esetben egyezik a társadalom által kialakított erkölcsi normával, és itt kezd érdekessé válni a dolog.
Pl. A ne ölj örök erkölcsi törvény, és ezért az abortusz egy hívő ember számára tilos mert gyilkosság. A társadalom nem minden országban tiltja. Kérdés: akkor az abortusz bűn vagy sem? Válasz: jogilag talán nem az, de a biblia szempontjából az. Nem kell elfogadni, nem kell betartani, szabadság van. De aki vallásilag erkölcsös életet akar élni, az nem tesz ilyet.
Ilyen és ehhez hasonló kérdésekben érdekes a Biblia, mert míg a társadalmi törvények változnak, a bibliai értékek örök értékek.
A "könyv" igazából nem kell. Az erkölcs evolúciós és univerzális. A könyveket is épp azért magyarázzák különböző korokban máshogy. Valójában az erkölcsi értékek azok, amik adottak és azokra alapulva írtak olyan könyvet, amilyet. Bármelyiket is nézzük.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!