Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Valláskritika » Mi a pszichológiai alapja az...

Mi a pszichológiai alapja az istenhitnek?

Figyelt kérdés

Előre leszögezem bibliai idézetek,teológiai,filozófiai eszmefuttatások nem érdekelnek.Lehetőleg szakemberek válaszát várom.

Mindössze próbálok megérteni egy pár körülöttem élőt és néha-néha bekopogtatót.


2011. júl. 1. 19:18
1 2 3 4 5
 1/41 anonim ***** válasza:
62%

Én vallásos ember vagyok, de mivel kérted ezt a részét félreteszem. Ami azt illeti azok az orvos professzorok, akik az agy működését kutatják rájöttek arra, hogy az agyban vagy egy úgynevezett istenközpont/istenközpontúság, pont úgy mint a mozgásnak,amelynek nem lehet pontosan meghatározni az anatómiai helyét, viszont tudjuk hogy melyik részen van jelen. Azok viszont akik ténylegesen és értelmesen hisznek Istenben azok ész érvek alapján teszik viszont sajnos sok olyan ember van(és most gondolok azokra akikre azt hiszem, hogy te is gondolsz), hogy naívan hisznek Istenben és alaptalanul.

Visszatérve, az igazi istenhitnek úgy gondolom az értelmesség az igazi pszichológiai alapja.


Bár nem vagyok szakértő de remélem, hogy segítettem:).

2011. júl. 1. 19:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/41 anonim ***** válasza:

Az, hogy mindenkinek kell valamiben hinnie!

Én most azt hiszem, hogy iszok egy sört!

:)

2011. júl. 1. 19:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/41 A kérdező kommentje:

Pont az agy eme központja miatt tettem fel a kérdést.

Kiskoromban láttam sok furcsa dolgot,amit most nem,mégse valószínű,hogy tényleg valósak lehettek.Szerintem mással is így volt ez.Az agy nagyon furcsa "gépezet".

Köszi a választ.

2011. júl. 1. 19:57
 4/41 anonim ***** válasza:
71%

Nos a legtöbb embernek muszáj hinnie valamiben, valami hatalmasabb erőben mint ők maguk. Hogy miért? Mert az emberek nem szeretnek arra gondolni hogy valójában ők maguk irányítják a saját életüket, hogy életükben minden rosszat ők maguk okoztak önmaguknak (pl. ők maguk is tehetnek a házasságuk megromlásáról vagy hogy súlyos esetleg halálos betegek lettek: ha én pl. láncdohányosként rákos leszek sokkal egyszerűbb azt mondanom hogy "Isten így akarta" ahelyett hogy magamba szállnék és beismerném hogy erről én tehetek nem Isten). Ilyenkor jólesik nekik azt mondani hogy "Isten így akarta", vagyis átruházni a felelősséget egy talán létező talán nem létező felsőbb erőre.


A másik ok amiért sokan hisznek egy (vagy akár több) Istenben az az hogy nem tudni mi van a halál után. Az ember azt látja hogy szép lassan mindenki meghal, minden rokon és barát és nehéz elfogadni a tényt hogy valójában senki se tudja hogy aki most ott fekszik a koporsóban az most hol van, van e egyáltalán valahol illetve ha én fogok egy ilyen koporsóban feküdni akkor vajon én hol leszek ha leszek egyáltalán? Ha esetleg nem leszek akkor most miért vagyok? Ezekre a kérdésekre a vallások választ adnak (az más kérdés hogy nem tudni mennyire igazak ezek a válaszok).

2011. júl. 1. 20:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/41 anonim ***** válasza:
Keress rá googleban Szendi Gábor: Isten az agyban című könyvére. Ő, ha jól emlékszem azt írja, hogy létezik mindenkiben egyfajta "hitmodul", egy emberi igény a hit, hitrendszer iránt. Mindegy, hogy univerzumnak, Istennek, Allahnak vagy akárminek is nevezzük, alapvető igény, hogy az emberek hihessenek egy magasabb rendű, irányító vezérelvben.
2011. júl. 1. 20:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/41 A kérdező kommentje:
Olvastam Szendit.Nem rossz.Eljátszottam a gondolattal,hogy én miért hinnék Istenben.Tényleg a lehető leg objektívebb indokot próbáltam kitalálni és a halálfélelmet találtam végső válasznak.Egyszer lejár a mandátum és kész.Kicsit ilyesztő,de előttem már milliárdokkal ez megtörtént.Pont emiatt ilyen természetes ez.Úgy néz ki nem mindenkinek.Emiatt nem menekülnék egy álomvilágba.
2011. júl. 1. 20:18
 7/41 anonim ***** válasza:
2011. júl. 1. 20:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/41 anonim ***** válasza:
6%

"professzorok, akik az agy működését kutatják rájöttek arra, hogy az agyban vagy egy úgynevezett istenközpont/istenközpontúság"


Ne haragudj, de akkorát röhögtem, majd le estem a székről.

És mégis, hogyan találták meg az agyban az Istenközpontot?Miről ismerhető fel?És aki ateista, azzal mi van?Hibás az agya, vagy neki Isten központ helyett ateista központ van az agyában? Eszméletlen, hogy az unatkozó tudósok mennyi baromságot tudnak összehordani.

2011. júl. 1. 20:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/41 anonim ***** válasza:
45%

Sokszor amúgy az ateizmus is egy fajta hit.


Ahogy van olyan aki tudatosan hisz, értelmiségi létére, úgy ateistában is van tudatos értelmiségi.

Ugyan akkor mint ateistában és vallásosban is van elvakult személy.


Hogy mi a különbség?

Ha emlékeztek rá, néhány éve egy anglia értelmiség ateista csoport kiírta reklámként a londoni buszok oldalára, hogy "valószínűleg nincs Isten".

[link]

Ez az értelmiségi verzió.


Egy hívő ateista azt írta volna "Nincs Isten.".


Lássuk be ha értelmiségi emberként közelítjük meg a kérdést nem jelenthetjük ki, hogy ez vagy az nem létezik, mert később ki tudja lehet, hogy bizonyított lesz, de most még nincs rá bizonyíték a tudomány jelenlegi állása szerint.


Ezzel szemben aki konokul, akaratosan és sokszor agresszívan kijelenti, hogy "DE NINCS!!!" az semmi se választja el "DE VAN!!!"-tól.

2011. júl. 1. 20:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/41 anonim ***** válasza:
100%

Remélem, Jung azért elfogadható pszichológiai szaktekintély számodra, nem tudom, mennyire ismered:


[link]

2011. júl. 1. 20:40
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3 4 5

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!