Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Valláskritika » A "bibliai" történetek miért...

A "bibliai" történetek miért hasonlítanak annyira más népek korábbi történeteire?

Figyelt kérdés

Természetesen tudjuk, hogy a kereszténység rengeteg szimbólumot átvett a pogány vallásoktól és kultúrától, de néha már megdöbbentő, hogy egy-egy cselekmény mennyire hasonlít olyanokra, amelyek más népeknél már jóval hamarabb megjelentek.


Már a Teremtéstörténet is ilyen: a babiloni Dilmun-történetben az első ember szintén egy paradicsomi kertben teremti meg az istene, az első nőt az ő bordájából, és bár nincs tiltott gyümölcs, Marduk mégis elűzi őket a kertből, mert nem engedelmeskedtek neki.

Ez a babiloni legenda már évezredekkel ezelőtt létezett, az Ószövetséget azonban minden történelmi, vallási és egyéb idekapcsolódó tudomány alapján csak az i.e. 9. században foglalták írásba.


Ugyanez Noé történetére is igaz, hisz az is szinte egy az egyben megegyezik az i.e 1600-ban keletkezett (noha akkor szájhagyományként már régóta létező) Gilgames-eposszal. Remélem nem kell ecsetelnem Um-napisti történetét az özönvízzel, bárkával, és a többivel.


Aztán ott van még a Bábel tornya, amelyet az emberek az égig akartak magasítani, ezért Isten összezavarta a nyelvüket- ugyanilyen építményről számol be Asszarhadon asszír király (i.e. 681-665 körül) Babilon elfgolalása után,, ugyanis ő építtette újjá a Marduk istennek szentelt tornyot, azonban megmagyarázhatatlan balesetek után félbehagyták az építkezést.


Tehát mint látjuk, eme történetek alapján a Biblia rengeteget vesz át a babiloni mitológiából...mert mi a valószínűbb: hogy a korabeli feljegyzéseknek hitelesebbek, avagy azok, amelyek évszázadokkal később keletkeztek és egy másik vallásnak tulajdonítják ugyanazokat az eseményeket?


2011. jún. 10. 21:10
1 2
 11/13 anonim ***** válasza:

1. Babilonban már tudtak Istenről, Dániel próféta könyve. Dániel próféta említi, hogy Babilon a leghatalmasabb hatalom a Földön, de elbukik.

2. Ez az, hogy a Gilgames-eposz szájhagyomány útján létezett, akkor honnan tudjuk, hogy i.e 1600?

3. [link]


Mivel Isten nem adott magyarázatot ezekre a kérdésekre, gyakran fordultak korábbi magyarázatokért korábbi mondákhoz.

2011. jún. 12. 10:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/13 anonim ***** válasza:

A válasz írója 40%-ban hasznos válaszokat ad.

A válasz megírásának időpontja: 06-11 18:36


Te ragaszkodsz ahhoz a bizonyos személyes névhez, még ha a valós jelentése is a JHVH nak egy titulus, ugye az, ami valójában él, az ÚR, a TEREMTŐ, MINDENHATÓ, az a megnevezése, amiről tudhatják az emberek, hogy CSAK az van, s nyilván egy darab, de ezzel nem elkülönítve azt a többitől, hanem pont, hogy az egységet kijelentve?


üdv

26/F

LastOne.Left

2011. jún. 16. 17:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/13 anonim ***** válasza:
Általános ókori közelkeleti műveltség elemei, nem csoda h megjelentek a Bibliában is.
2011. jún. 16. 21:10
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!