Isten létét csupán nagyon is emberi külsőségek miatt tartják hihetőbb dolognak, mint a Télapó, a Húsvéti Nyuszi, a Fogtündér és a Zsákos Ember létét?
Rengeteg gyerek van, aki kis korában hisz a Télapóban, a Húsvéti Nyusziban, a Fogtündérben és a Zsákos Emberben.
A félelem attól, hogy a Télapó nem hoz ajándékot, hogy a Húsvéti Nyuszit véletlenül megriasztják és nem toj csokitojást, hogy a Fogtündér nem hoz pénzt a párna alá, és hogy a Zsákos Ember elviszi őket, megegyezik a vallásos felnőttek pokolfélelmével, csak light-osabb kiadásban.
Mivel a gyereknek 8-9 éves kora körül elmondják, a szülei vagy az osztálytársai, hogy ezek a képzeletbeli lények nem léteznek, és jót röhögnek a dolgon, természetesnek veszi utána a gyerek, hogy ezek nem léteznek.
Ha viszont a gyerek azt látja, hogy Istenről csak nagy tiszteletben beszélnek, hatalmas szép templomokat építenek neki, rászólnak, hogyha Isten nevét rossz szövegkörnyezetben ejti ki, és a papbácsi mekkora felhajtást csap az egészből mise alatt, ezek miatt azt hiszi, hogy Isten létezik, mivel ha nem létezne, minek ez a hajcihő körülötte, amit ráadásul még a felnőttek is elhisznek?
A gond csak ott van, hogy ezek mind emberi külsőségek. A szép templomok, a nagy tiszteletadás, a papbácsi nagy felhajtást csapó rituáléi, az istenség nevének rossz környezetben kiejtésért való bűntetés, az istenség komoly helyzetekben való emlegetése nem többek, mint emberi külsőségek.
Hogyha az "Isten" szót kicserélnénk "Darth Vader"-re "Sztálin"-ra, "Voldemort"-ra, "Szent Kenyérpirító"-ra, "Kula Bácsi"-ra, "A Főboszorkány"-ra "A Gonosz Manó"-ra, és ezen képzeletbeli lények kedvéért csapnánk ekkora rituálékat, amit még a felnőttek is csinálnak, akkor a gyerekben az rögzülne felnőtt korára is, hogy ezek a lények léteznek.
Honna tudod,hogy a Télapó,Húsvéti Nyuszi,...nem létezik,csak mert azt mondták?
Nyilván ha nekik (is) épitenénk templomokat,nagy hajcihőt csapnánk,stb akkor a létezésükbe vetet hit is erősebb volna.A gyermeki léleknek meg kell a mese amiben résztvehet,sokkal rosszabb azt mondani,hogy ha rossz leszel nem adunk ajándékot.Ezzel meg fosztva őt a Télapó létének hitétől.Másrészt egyszerűbb egyszerűbb a Télapóra fogni az ajándék hiányt (haragudjon másra ne a szülőre).
Mondjuk azért jelentős különbség van a kitalált mesebeli szereplők Isten között, és nem csak a külsőségekben, hanem elvont síkon is.
A Télapó, meg a Húsvéti Nyúl mesefigurák, elsősorban az emberek szórakozására alkotta meg őket a képzelet. Nincs mögöttük filozófiai tartalom. Isten viszont elsősorban az embereknek a világ felfogására tett erőfeszítéseiből adódó felismerés, legyen akár valós, akár nem létező, kinek a hite szerint, tehát nem tartozik a mese műfajába, ezért nem hasonlítható a kettő egymáshoz.
Nem attól mese valami, hogy a tartalma nem valós.
Akik pedig meggyőződnek Isten létében, nem a külsőségek és szertartások miatt jutottak erre, ezt bármelyik rendes hívő tanúsítja.
A Télapó mögött van filozófiai tartalom:
Viselkedj jól, vagy nem kapsz ajándékot. A télapó mindent lát, felesleges megpróbálni átverni.
Ez máris filozófiai tartalom, primitív istenkép, és morális iránymutatás együttvéve.
Az Isten meg egy nagyon tág fogalom. Mégha sikerülne is bebizonyítani valahogy, hogy a világunkat intellgens tervezés alkotta meg, akkor sem logikus dolog rögtön a bibliai istenképre gondolni és ezzel a bibliában mindent valósnak gondolni. Miért ne lehetne a világunk megalkotója "az isten" egy nagyon fejlett technikával rendelkező földönkívüli tudós, aki tudományos kísérlet keretében alkotta meg a világunkat?
"De miért kéne bebizonyítani? Megtapasztalni lehet, bebizonyítani nem, mert az egyetlen műszer amivel lehet érzékelni, az az ember lelke."
Akik bizonyítani akarnak dolgokat, azok kicsit máshogy gondolkodnak, mint te. Először is nem hisznek a lélek létezésében, csak az agyműködésben, ami különféle hormonoktól és betanult szociális reflexektől váratlan dolgokat művelhet a tudtunkon kívül. Ti ezt Istentől kapott jelzésnek vagy lelkiismeretnek fogjátok fel, mipedig ugyanolyan tudományos dolognak, mint az atomfizikát, csak még keveset tudunk róla. Azonban ahelyett, hogy az ismeretlen tudáshézagokat metafizikai vagy transzcendens dolgokkal töltenénk be, függőben hagyjuk a magyarázatot, amíg konkrét tudományos bizonyítékot nem találunk rá.
Szóval azt tartod, hogy a lelked csak kémiai reakció, a szerelem hormonműködés, a barátság ösztön, a személyiséged csak kölcsönhatások sorozata, halálod után pedig lebomlasz.
De boldog vagy?
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!