Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Valláskritika » Mennyire veszélyes a vallásosság?

Mennyire veszélyes a vallásosság?

Figyelt kérdés
A vallások kialakulása az emberi tudatlanságra vezethető vissza. Sajnos vágyaink és agyunk védekező mechanizmusa kialakította a saját elmúlásunk elfogadásának védekezőmechanizmusát a hiten és a valláson keresztül. Ennek kivetülése a társadalomra az emberiség legnagyobb baklövése és fennmaradásának legkomolyabb fenyegetése a környezetszennyezés mellett.
2011. ápr. 2. 14:30
1 2 3 4 5 6 7
 11/64 anonim ***** válasza:
89%

a hit szerintem fontos.

az egyházak már jóval kevésbé.

mert attól, hogy olvasod a bibliát, még nem fogalmazódik meg benned a gondolat, hogy embereket irts ki miatta.

mindig az egyházak és az ő vakbuzgó szolgáik voltak azok, akik bemocskolták ezt.

2011. ápr. 2. 18:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/64 anonim ***** válasza:
34%

Miért vallásos az ember?


▪ John B. Noss a következőre hívja fel a figyelmet Man’s Religions című könyvében: „Minden vallás ilyen vagy olyan módon azt állítja, hogy az ember nem áll egyedül, és nem is képes egyedül állni. Alapvető kapcsolatban van a természet és a társadalom külső erőivel, sőt függ azoktól. Homályosan vagy világosan, de tudja, hogy ő nem egy független hatalmi központ, amely képes a világtól távol állva létezni.”


Hasonlóképpen vélekedik a World Religions—From Ancient History to the Present című könyv is: „A vallás tanulmányozása feltárja, hogy annak fontos jellemzője az érték utáni vágy, valamint az a hit, miszerint az élet nem véletlenszerű és értelmetlen. Az értelem keresése olyan hatalomba vetett hithez vezet, amely nagyobb az embernél, végül pedig egy egyetemes vagy emberfeletti elméhez, amelynek az a szándéka, hogy biztosítsa az élet legmagasabb értékeit az ember számára.”


Eszerint a vallás az ember egyik alapvető szükségletét elégíti ki éppúgy, ahogy az élelem az éhséget. Tudjuk, hogy a kínzó éhség akkor is elmúlik, ha az ember válogatás nélkül eszik; ez azonban hosszú távon káros az egészségre. Az egészséges élethez egészséges és tápláló élelemre van szükség. Éppígy egészséges szellemi táplálékra van szükség a szellemi egészség fenntartásához. Ezért mondja a Biblia: „Nemcsak kenyérrel él az ember, hanem Jehova szájának minden kijelentésével” (5Mózes 8:3).



Tehát nem MINDEN vallással van a gond, hanem csak a hazug (ezért végső soron káros és pusztító) eszméket hirdető szervezetekkel. Mindenki jól tudja, hogy melyek ezek.



Vallás, szeretet és gyűlölet


▪ „A vallásháborúk különösen dühödtek tudnak lenni. Amikor az emberek egy adott területért harcolnak, mert gazdasági előnyökhöz akarnak jutni, előbb-utóbb elérik azt a pontot, ahol a harc már nem éri meg azt, amibe kerül, és akkor megegyeznek. Amikor az ok vallási, a megegyezés és a megbékélés szinte bűnnek látszik” (Roger Shinn, a szociáletika professzora, Union Theological Seminary, New York).


▪ „Az emberek perbe szállnak a vallásért, írnak az érdekében, harcolnak és meghalnak érte; bármit megtesznek érte, de nem aszerint élnek . . . Ahol az igaz vallás megakadályoz egy bűntettet, a hamis vallások ezerre adnak ürügyet” (Charles Caleb Colton, 1825).


▪ „Éppen elég vallásunk van ahhoz, hogy egymást gyűlöljük, de nincs elég ahhoz, hogy egymást szeressük” (Jonathan Swift, 1667—1745).


▪ „Az ember sohasem képes olyan tökéletesen és boldogan gonoszt cselekedni, mint amikor vallási meggyőződésből teszi azt” (Blaise Pascal, 1623—1662).


Ezzel szemben:


▪ „Egy magasabb rendű vallás igazi célja az, hogy a lehető legtöbb lélek számára kisugározza azokat a szellemi tanácsokat és igazságokat, amelyek a lényegét alkotják, hogy ezzel valamennyiüknek lehetővé tegye az Ember igazi végcéljának elérését. Az Ember igazi végcélja pedig: dicsőíteni Istent és örömet lelni benne örökké” (Arnold Toynbee, történész).

2011. ápr. 2. 21:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/64 anonim ***** válasza:
fontos, hogy higgyünk valamiben. és persze ezt fel lehet használni. de bármit fel lehet használni, ha jól tálalják
2011. ápr. 2. 22:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/64 anonim ***** válasza:
71%

A VALLÁSOSAK KIEGYENSÚLYOZOTTABBAK?


ezt max a "tudatlanság boldogság" kardinális igazságtartalmával tudnám magyarázni :)


amúgy sorhívő ateistaként nem is tudnék kiegyensúlyozottabb életet élni.

2011. ápr. 3. 00:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/64 anonim ***** válasza:
100%
A veszélyességről meg csak annyit, hogy csak a fanatista vallásosság veszélyes, e embere válogatja. Ahány személy annyi interpretáció.
2011. ápr. 3. 00:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/64 anonim ***** válasza:
49%
Emberek egymástól függetlenül arra a következtetésre jutnak, hogy Isten létezik. Mások, szintén egymástól függetlenül, azt állapítják meg, hogy Isten nem létezik. Az egyik "kényszeredett csoportosulás" ezt vallja, a másik azt. Mindkét oldalnak megvannak a maga kis dogmái és mindkét oldalon van hely szenteknek, gyilkosoknak egyaránt.
2011. ápr. 3. 10:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 17/64 anonim ***** válasza:
39%

szerintem nem a vallásosság a "veszélyes"...inkább az ember önző hajlama...lehet vallásos, tudós, művész, bármi...ha önző akkor az bomlasztja az egységet, vagyis valaki "szarul" jár...persze az önzésnek megvan az eredete és kiváltó oka, egy egyszerű tévedés az egész...az emberek azt hiszik tudat alatt, hogy a létezők különállóak, így önmaguk is, mivel saját magukat a fizikai testnek tartják, és ekkor automatikusan saját érdeket vesznek előre mással nem törődve(ez persze nem minden pillanatban, ez hajlam). plusz az elkülönültség érzetéből, amit a tapasztalás miatt élnek meg, holott ez csak "látszólagos", hogy legyen kontraszt, egyedül érzik magunkat, és tudat alatt félnek. a félelem és önzésből burjánzanak el a negatív jellemvonások, érzelmek és igazából ez az ami veszélyes. ennek pedig elejét lehet venni, vannak különböző leírások ehhez. :)


üdv

26/F

LastOne.Left

2011. ápr. 3. 17:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 18/64 anonim ***** válasza:

"...csak a fanatista vallásosság veszélyes..."


De mitől lesz egy ember "fanatista"? A kérdés valójában ez.

Fanatikus pedig a szélsőséges és káros vagyis pusztító ideológiák miatt lesz egy ember! Persze kellhet hozzá egy karizmatikus figura is, ki felturbózza a hülyeséget.

2011. ápr. 3. 20:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 19/64 Tom Benko ***** válasza:
51%
Lásd a fanatikus, fundamentalista neoprotestánsokat az USA-ban. A fanatikus, fundamentalista zsidókat és arabokat, hogy csak a legkirívóbbakat emeljem ki.
2011. ápr. 4. 23:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 20/64 anonim ***** válasza:
25%
A szekták tényleg veszélyesek. A nagy egyházakkal semmi baj.
2011. ápr. 6. 12:07
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3 4 5 6 7

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!