A kimagaslóan intelligens, bölcs emberek tipikusan hisznek Istenben vagy nem?
Az első probléma amit felvet a kérdés, hogy a bölcs melyik értelmezését használom a válaszhoz.
A bölcs egy olyan szó aminek elég sok értelmezése van.
De azért megpróbálok válaszolni.
Képzeld magad egy ateista helyzetébe. Egy ateista sosem fog bölcsebbnek tartani egy hívő embert, mivel a hívő emberekre az ateisták úgy tekintenek mint egy téveszmékkel rendelkező emberre.(a bölcs szó legáltalánosabb értelmezése az, hogy jól ismeri a világ dolgait, működését, helyes elképzelései vannak a dolgok összefüggéseitől)----> egy téveszmékkel rendelkező ember nem tud valós képet alkotni a valóságról. Tehát az az ember nem bölcs.
A hívő felfogás is körülbelül megegyezik csak a személyek helyére pont az ellenkező fél kerül.
A hívők úgy tekintenek az ateistákra, hogy téveszméig vannak (például mivel nem ismerik el Isten nyilvánvaló létezését stb.)----> téves a világról alkotott elképzelésük.----> Nem bölcsek.
Tehát a kérdésedre válaszolni gyakorlatilag lehetetlen, vita nélkül. És ez nyilvánvalóan vallási jellegű vita lenne.
A vitatkozó felek érvei felsorakoztatásából/szűréséből tudsz úgymond válaszolni magadnak a kérdésedre.
Azt javaslom, hogy fogalmazd át a kérdést és tedd fel ismét, mert hamarosan nem fog több válasz érkezni.
Szerintem a bölcsesség az élettapasztalatból következik, nem a hitből, de nem is az intelligenciából. Senki nem lesz bölcs attól, hogy kívülről fúj és hisz egy könyvet, legyen az akár a biblia, vagy bármi más. Ahogy a bölcsességből sem következik az intelligencia, vagy a hit. Elég nagy arroganciára vallna ezt állítani. Másrészt a bölcsesség nem egy mérhető dolog, megítélése szubjektív, így ezt össze sem lehet vetni a két tábort ilyen szempontból.
A hívő szerint az ateista nem bölcs, az ateista szerint a hívő együgyű.
Az intelligencia más kérdés, mert bár vannak ezzel kapcsolatban is fenntartásaim, sokkal inkább számszerűsíthető és összemérhető tulajdonság, még ha csak egy kultúrán belül is. Az intelligencia és a vallásos hit kapcsolatáról már bőven vannak felmérések, ezzel foglalkozó cikkek.
A Scientific American magazin 1999-es felmérése szerint az amerikai lakosság 90%-a hisz istenben és a túlvilági életben míg a vezető tudósoknál ez mindössze 10%.
A Nature nevű tudományos magazin 1998-as felmérése szerint a NAS 72%-a ateista, 21%-a agnosztikus és mindössze 7%-a hisz valamiféle istenben.
A Skeptic magazin 1998-as felmérése szerint az amerikai lakosságnak több mint 90% hisz valamilyen istenben, a tudósok átlagosan alig 40%-a, részletesebben; a matematikusok 40%-a, a biológusok alig 30%-a, a fizikusoknak ~20%-a.
A Denveri Egyetemen 1951-ben 613 hallgatóval végzett teszt szerint a magukat vallásosnak mondó fiatalok átlagos IQ-ja 100, a magukat nem vallásosnak mondók átlagos IQ-ja 119 pontos volt.
Satoshi Kanazawa 2010 márciusában publikálta, hogy az USA nemzeti adatbázisában szereplő adatok alapján az ateisták 6-11 ponttal magasabb IQ-val rendelkeznek, mint hívő társaik.
A kanadai Mensa (magas intelligenciával rendelkező emberek klubja) tagjain 1990-ben végzett felmérés alapján a tagok 37%-a nem volt hívő. Ez az arány a kanadai lakosság körében 7,3% volt.
Összefoglalva, a bölcsesség megítélése szubjektív, nem mérhető, nem összehasonlítható, de számos felmérés kimutatja, hogy az intelligens emberek kevésbé fogékonyak az istenhitre.
Remélem kielégítő választ adtam.
Bölcs: aki szívével látja a láthatatlant.
Láhatalan: de minden látható forrása. A Középpont.Egy.
Az ősok, a forrás, a "legnagyobb ami elgondolható" , a Törvény, a Tao, Brahman, Tollas Kígyó- Quetzalcoatl Isten, Allah, a Teremtő, az Úr.
És nem gondolja, hogy az ember csakúgy "fejlődött magától"(a nem tudott élet keletkezését elhanyagoló momentumnak tekintve) alacsonyabból, magasabb szintre, makiból Holdra utazóvá, tudata az agy váladéka, stb,stb.
Ilyet nem gondol.
Mert az nem bölcs, mert az nem tud az emberiség őshagyományáról, nincs az eredetről tudomása.
Nincs az ember lényegéről tudomása.
Amiről minden művész tud.
Az isteni fényről az emberi lényegben.
Nem tud erről, nem érdeklik ezek,
azért lehet nagyon,nagyon,nagyon OKOS.
Eredettel, élettel, halállal nem tud a tudományával mit kezdeni. Kedves 78%,ma12:50, nincs kizárva senki.
Pont egy hindu bölcs? egy kínai Lao Ce? egy taoista bölcs?- a legnagyobb bölcsek.
Mózesről mondja az Írás (Zsid.11,27):
erős szívű volt, mintha látta volna a láthatatlant.
az igazán intelligens,bölcs ember egyik ismertető jele,hogy nem kérkedik olyasmivel,hogy "a mi táborunkban vannak az intelligensebbek"
és az igazán bölcs ember nem kategórizálja be tipikusan az Istent,egy népszerű világ vallás,vagy életfelfogás tanaiba,mert sokkal tágabb a látóköre annál,hogy így gondolkozzon.
azt mondanám,igen,a kimagaslóan intelligens,bölcs emberek,hisznek Istenben.
Már az atomfizikusok is eljutnak lassan odáig, hogy anyag sincsen Isten nélkül..
Az lenne a legoptimálisabb megoldás, ha a tudomány és a vallás kölcsönösen elismernék egymást és kéz a kézben kutatnák a végső igazságokat.. Szerintem ez még kicsit várat magára..
Az lenne a legoptimálisabb megoldás, ha a tudomány és a vallás kölcsönösen elismernék egymást és kéz a kézben kutatnák a végső igazságokat.. Szerintem ez még kicsit várat magára.
Mégis melyik vallásra gondoltál amikor azt mondtad, hogy elismerje a tudomány? Az Iszlámra? Az antik vallásokra? A kereszténységre? Melyikre?
Ha összeségében értetted a vallást mint fogalmat akkor ez azt is jelenti, hogy minden vallás kölcsönösen elismeri a másik igazát. Ellentmondásossá válik az egész. Képzeld el, hogy európai keresztény, négy nővel hál és minden nap jógázik meg feláldoz egy kecskét Jupiter tiszteletére.
Eközben persze nem felejti el meglocsolni a Szent Tölgyfát az udvarban, akibe egy pegazus lelke szorult.
Nem tudom, hogy értetted amit írni akartál de, hogy ha szó szerint értelmezem akkor csak annyit tudok mondani, hogy előtte gondolkozz, utána legyél bölcs és világosíts fel minket!
Kedves 63%, ma 10:48! 10:17 vagyok
Majd ha az emberek rádöbbennek, hogy egy Isten létezik, a vallási megosztottság csak színház, amit emberek építettek köré. Majd ha a Vatikán rádöbben, hogy mekkora felelőssége lenne abban, hogy a megosztott vallásokat újra egyesítse. Majd ha te is rádöbbensz arra, hogy 'Allah' tulajdonképpen annyit jelent 'Isten', csak más nyelven..
Talán Bábel tornyánál kavarodtunk el, talán nem, nem tudom. Nem jó ez, ahogy most van. Gyanítom több száz vallási felekezet lehet világszerte, ami eleve megbontja az EGY-et, a Teremtőt, a végső Forrást :(((
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!