Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Valláskritika » Hogyan lehet úgy hinni a...

Hogyan lehet úgy hinni a bibliában, hogy ezt a részt elhiszem, ezt meg nem? Hiszen a teljes írás Istentől ihletett.

Figyelt kérdés
2010. dec. 1. 14:54
1 2 3
 11/25 anonim ***** válasza:
73%

Kedves Kérdező, szerintem itt nem arról van szó, hogy ezt a részt elhiszem,ezt nem, hanem figyelembe kell venni, hogy olyan könyv hogy Biblia nem létezik.

A Biblia egy gyűjtemény, és ebben a gyűjteményben van metafizika, vannak történelemkönyvek, tanítói és költői könyvek, vannak prófétai iratok, és vannak beszámolók. Mindegyiket másképp olvassuk.


A metafizikus és mitikus történeteket értelmezhetjük átvitt értelemben. A történelmi könyveket is másképp értelmezzük, a történéseket lejegyezték, a győztes csatákat Isten akarataként, a veszteseket büntetésként. A tanítói és költői könyvekre a korszellem egyértelműen rányomta bélyegét. A prófétai könyveket a történelemmel egybevetve értjük meg.


Az Újszövetség lényege pedig, hogy beteljesíti az Ószövetséget. Látszólag ellentmondásos, pedig valójában pontosan azt mutatja meg hogyan is kell értelmezni az Ószövetséget.


Ezért engem például hidegen hagy, hogy valójában létezett-e Jónás és bekerült-e a cethal gyomrába. A történetnek megvan a maga tanulsága, számomra csak ez fontos. Az pedig, hogy a korabeli zsidók hogy értékeltek egy-egy történelmi eseményt, nem azért fontos, mert nekünk is úgy kell értelmezni, hanem hogy megértsük a zsidó gondolkodásmódot, mert csak így értjük meg az ószövetség bizonyos részeit a maga teljességében. (pl. miért háborodott fel a tanítványok nagy része Jézus bizonyos beszólásain, miért nem fogadták el sokan a jelek ellenére sem, hogy Ő Isten fia stb.)


Az, hogy az ószövetség bizonyos részeit nem értelmezzük szó szerint, nem azt jelenti, hogy nem hisszük el, hanem hogy más síkon értelmezzük. És miért vesszük az Újszövetséget annyira komolyan, miért hisszük el az újszövetségi csodákat, míg az ószövetségiekkel nem törődünk annyira, és készek vagyunk metaforikusan értelmezni? Erre a válasz egyszerű. Mert az Újszövetség Jézus Krisztus tetteiről szól, akit mi keresztények Istennek tartunk. Tehát, hogy Jónás esetében mi volt a mítosz és mi volt a valóság, nem tudjuk. De Jézus esetében Isten megmutatkozott, tehát hisszük hogy így akarta, hogy megismerjük.


Freya

2010. dec. 5. 22:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/25 anonim ***** válasza:
48%

12:02 09:43 Válaszaidban mindig a Bibliai újszövetségben olvasható Jézusra hivatkozol:"A Jézusba vetett hit reményt ad" Ez a Jézus,akiben te állításod szerint mélyen hiszel,a keresztény vallás és a Biblia szerint a szeretetre,és türelemre tanította az embereket,nem is akármilyen példamutatással.Megkérlek,írd meg nekem,hogy a gyakorlatban,hogyan sikerült eddig elsajátítanod Jézus szeretetre vonatkozó tanítását.alátámaszthatod Jézus szavaival is pl."ha csak azokat szeretitek,akik titeket szeretnek,mi jutalmatok van?" ez is érdekelne,hogy ezt pl.hogyan valósítottad meg keresztényi pályafutásod alatt.nyugodtan írd meg privátban ezeket a dolgokat,várom válaszod.nevetségesnek és gyermeteg viselkedésnek tartom,azt,hogy ha valaki nem olyan véleményt ír a Bibliáról,vallásról,mint amit te hallani szeretnél,rögtön támadod,rávágod,hogy mocskolódik,pocskondiáz.mindezt azért mert más a véleménye mint neked.ha ennyit nem tudsz elviselni felebarátodtól,akkor,hogy akarod Jézust követni?

"Ha utána nézel a történelmi tanulmányaidban, akkor láthatod, a Nagy Római Birodalomban Keresztyének sokaságát végezték ki a cirkuszi arénákban, mindenki által elismerve, hogy teljesen ártatlanok voltak."

ezt meg nem értem,hogy jön ide? miért gondolod azt,hogy ha fenntartásaim vannak a Biblia és a keresztény egyház hitelességével kapcsolatban,akkor automatikusan lenézem vagy nem szeretem azt aki vallásos keresztény?

2010. dec. 7. 16:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/25 anonim ***** válasza:
51%

KEDVES UTOLSÓ!



Az, hogy szeretet, egy fogalom, nem lehet kitenni az asztalra, hogy tessék ez 1db szeretet. Nagyon sokan, nagyon sok féle képen értelmezik. Szinte biztos, hogy te és én egészen mást értünk szeretet alatt. Felhívnám a figyelmedet arra, hogy az általad is elismerten szeretettel teljes Jézus kötélből ostort készített, és azzal űzte ki az árusokat a templomból, annyira haragudott azért, hogy üzletet csináltak a hitből. Ez is szeretet! Aztán kifejezetten megharagudott a tanítványokra, amikor azok megakarták akadályozni a szülőket, hogy gyermekeiket hozzá vigyék. És még egy alkalommal említi a Biblia Jézus haragra lobbanását, és ezt a farizeusok képmutatása váltotta ki. Tehát a harag és a szeretet még nem zárja ki egymást. A Biblia azt tanítja, ám haragudjatok, de ne vétkezzetek. Aztán nekem az is furcsa, hogy olyan valaki kéri számon a Biblia betartását, aki maga nem hiszi. És ha nem csak ismernéd a Bibliát de értenéd is, akkor tudnád mit jelent Jézusnak az a mondata: "nem az igazakat hívogatni jöttem, hanem a bűnösöket". Tehát Jézus követőjévé egyetlen igaz ember sem lesz. Jézust csupa bűnös ember veszi körül, köztük magam is. Soha sehol nem mondtam, hogy nincsenek hiányosságaim. Gyakorlatilag csak hiányosságaim vannak. Ezért szorulok kegyelemre, mert önmagamtól meg nem állhatnék az Isten előtt. Aztán én azt sem szeretem, mikor össze keverik a hívőt a hülyével. Igen, hívő vagyok! De nem vagyok hülye! Az is tény, hogy egy igen indulatos ember vagyok. Nagyon könnyű engem felhúzni, és ugyan ilyen gyorsan nyugszom is meg, feltéve, hogy nem provokálnak közben. Nem én vagyok a keresztyének legjobb követe, ezen nincs mit vitatni. De én legalább keresztyén vagyok valóságosan, nem csak képmutatásból, meg színből, meg divatból, stb. Én meggyőződésből hiszem és mondom mind azt amit teszek és mondok. Nem születtem hívőnek. Nem is neveltek annak. Nem is akartam soha az lenni. Ma sem értem, Istennek mi szüksége van egy olyan emberre, mint én. De megengedte, hogy meglássam és megtapasztaljam Őt, és örökre hálás leszek neki érte. Az álszent dolgokat pedig nagyon nem szeretem. Én nagyon komolyan bírálom a saját lelkipásztoromat is, mert a kárhozatba simogatja az emberek fejét, a helyett, hogy megmondaná nekik az igazat. Én ebben nem kívánok társa lenni. És ne legyél tudatlan a világban folyó ádáz küzdelemről sem, melyet két szellemi hatalom vív az anyagi világban. Véres harc folyik minden egyes ember lelkéért, egyen-egyenként. A tiédért, az enyémért, és a többiekért. Az állbékesség és az állszeretet senki gondjára, problémájára nem megoldás. És nincs semleges terület, valamelyik oldalon mindenkinek állnia kell. Te sem vagy kivétel. Vagy Isten oldalán állsz, vagy a sátánt támogatod. Ha elfogadod ezt, ha nem. Humanista eszmék nem hatnak meg. A nagy felvilágosodás korában gépesíteni kellett a kivégzést, mert a hóhérok másképp nem győzték a felvilágosodott emberek egymás törvényes legyilkolását. Bocs, de az emberek már csak ilyenek. Én nem az emberben hiszek, hanem a Bibliában, és abban az Istenben aki a Biblia mögött áll, és aki Jézus Krisztusban adott nekem üdvösséget. Ne haragudj, ha most sem tetszett a válaszom, de nem célja az életemnek, hogy az elvárásaidnak megfeleljen.



A Jézusba vetett hit reményt ad.

2010. dec. 7. 21:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/25 anonim ***** válasza:
48%
köszönöm,hogy írtál,tényleg kíváncsi voltam mit fogsz írni! az elvárásaimnak nem kell megfelelned,most is önálló döntésedből kifolyólag írtál vissza.hiszen te az Istennek akarsz megfelelni nem az embereknek.nem kérek tőled számon semmit,mert nem kötelező számot adnod nekem semmiről,ha úgy döntesz,hogy nem adsz számot;attól,hogy te rendületlenül hiszel amiben hiszel és azt nem osztod meg velem,az engem nem fog földhöz vágni,mert nagyon sokszor én is pont ugyanolyan konok,makacs,önző,agresszív kismalac vagyok mint te.bár,ahogy írtad, a harag nem bűn,ha nem fordul át vétekbe,tehát akkor ezzel semmi gond nincs.Nem olvastad el figyelmesen,a kommentemet,ugyanis nem azt írtam,hogy magam egyáltalán nem hiszem az egész Bibliát,hanem azt,hogy vannak benne olyan részek amiket hiteltelennek,nem Istentől valónak tartok.minden jót!
2010. dec. 8. 15:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/25 anonim ***** válasza:
31%

Isten áldása nyugodjon meg életeden!



A Jézusba vetett hit reményt ad.

2010. dec. 8. 20:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/25 A kérdező kommentje:
azonban a hit halott cselekedetek nélkül.
2010. dec. 10. 10:25
 17/25 anonim ***** válasza:
18%
Ó, hát a Bibliában mindenre van egy idézet :) Ha nagyanyám vizeleti problémáját akarnám elemezni, még arra is találnék egyet - viccen kívül.
2010. dec. 13. 19:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 18/25 anonim válasza:
85%

én ezt nemes egyszerűséggel megválaszolnám neked. Ami nincs benne és ami benne van ami Biblia és ami nem az, minden Istentől van. Ö teremtette a 4 dimenziónkat amiben mi a racionalitást keressük. Az Isten nem hiába adott nekünk ilyen világot. Minden tőle van amit mi látunk hallunk érzünk tapasztalunk. Tehát a Biblia össze szava is. Persze más könyvek is. Most akkor felteszed a kérdést, hogy akkor mért pont azt a könyvet olvasd? Hát egyszerű.

ha meg akarod tankolni a kocsid akkor a benzin a legjobb vagy a hígított benzin?:) Aki az igazságot keresi megtalálja. A Bibliába a más más könyvekben. Fontos hogy ne emberi tanokat fogadjunk el, hanem az Isten hatalmasságát lássuk és érezzük ami körül vesz minket.

Így tehát mindent elfogadsz mérlegelsz és kidobod a szemetet. Ez a földi élet lényege. :D Tréning pálya xD

2010. dec. 14. 10:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 19/25 anonim ***** válasza:
24%

Szerintem az első probléma ott van a Bibliával, hogy ha elhisszük, hogy az Isten kinyilatkozása van benne az még oké. De ember(ek) írták le és innentől lehetnek fenntartásaink. A második, hogy hozzánk már a lefordított verzió jutott el, ami megint felveti az emberi tényezőt és magában a fordítás tényében rejlő hibákat.

Az más tészta lenne ha maga Isten jelenne meg és nagy nyilvánosság előtt mondaná tollba a Bibliát, mindenkinek a saját nyelvén. Abba nem lehetne belekötni, de a jelen helyzetben komoly fenntartásokkal kell kezelni.

2010. dec. 14. 14:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 20/25 anonim ***** válasza:
Ja és még azt, hogy a Biblia könyveket jelent. Különböző szerzők különböző nézőpontjait. Főleg az újszövetségben.
2010. dec. 14. 14:21
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!