Isten, amennyiben mindenható (legalábbis a különböző vallások szerint), miért hagyja a szenvedést, ezt a földi létet?
Amióta eszemet tudom, érdekelnek a különböző vallási nézetek, rendszeresen olvasok is írásokat (korán, biblia, különböző gnosztikus írások, hindu könyvek stb), viszont nem tudtam még rájönni, ha a teremtő mindenható, tehát bármit megtehet, és legfőképpen jóságos és igazságos, miért hagyja a szenvedést, úgy általában a földi létet?
Ha valaki jóságos, az nem nézi karbatett kézzel, se nem okozza, se nem hagyja a szenvedést. Legfőképpen nem "öröklés" útján terjed, mint a banki tartozás. Nekem nagyon úgy néz ki, hogy a különböző vallásokban leírt teremtő gyakorlatilag egy gonosz, pusztító lény vagy erő, akárcsak az ember.
Kíváncsi vagyok különböző hívők válaszaira is, mert valóban szeretném megérteni a miérteket.
Pár általános érv:
- Nem képes megszüntetni -> tehát nem mindenható és nem mindentudó
- A szabad akarat következménye -> figyelmen kívül hagyja az embertől független szenvedést okozó eseményeket mint a földrengés, vírusok, stb.
Ezenfelül a szabad akaratnak nem következménye a rossz. A választási lehetőség magában nem elég ahhoz, hogy rosszul is döntsenek az emberek. Ehhez már egyéb dolgok is kellenek amiket Isten megadott/nem adott meg, hogy az emberek válasszák is a rosszat.
- Az itteni szenvedés Istent nem érdekli/nem lényeges/hasonlók -> nélkülözi a szeretetet.
-...
Összességében Isten nem tenne ilyet -> van tehát Isten nem létezik ahogyan azt a felvetések is feltételezik mert ha úgy próbáljuk megmagyarázni Isten tetteit, hogy letagadjuk a tulajdonságait azzal elismerjük, hogy az a bizonyos Isten nem létezhet maximum neki egy alternatív isten változata.
A "jó" és a "rossz" fogalma emberi találmány. Ha létezik az emberi szinten túli transzcendencia, annak szándékai, módszerei nem feltétlenül összeegyeztethetőek, leírhatóak az általunk használt fogalmakkal, minőségekkel.
A sebész, aki amputál egy végtagot egy életveszélyes állapotban, hogy megmentse a beteget, az jó vagy rossz? Hiszen megcsonkít valakit. Igaz, az illető tovább élhet. Nyomorékként.
Aki segélyeket, élelmiszert, gyógyszereket szállít az éhező afrikaiaknak, az jó vagy rossz? Az így ellátott tömegek soha nem látott mértékű szaporodásba kezdenek, a túlnépesedés aztán további éhínséget, polgárháborúkat és egyéb szenvedésteli élethelyzeteket teremt.
És úgy általában mi számít szenvedésnek? Ezen az oldalon egymást érik a panaszkodók, az elégedetlenek, a síránkozók, pedig 21. századi európaiként az emberiség legjobb körülmények között élő 15%-ába tartoznak.
Ha van intelligens teremtő, azt nem lehet emberi mércével mérni.
#5: ezeket hívják kompromisszumnak.
Egy végtelen isten SOHA nem kényszerül kompromisszumra.
Ha ő vágja le a lábad, azt kizárólag azért teszi, mert kedvét leli ebben.
"Ha van intelligens teremtő, azt nem lehet emberi mércével mérni."
Isten esetén nem is kell. A saját maga által támasztott mércének sem felel meg.
Valóban, gyakorlat a legtöbb vallás azt állítja, a másvilágon minden pozitív és jó.
De ha a teremtő mindenható és jóságos, nem okozhat itt sem szenvedést. Gyakorlatilag akkor megölhet bárki bárkit (és ezt a törvény engedné), ha azt mondja, de utána minden jobb lesz.
Nekem ez még mindíg egy velejéig romlott és gonosz "teremtőt" jelent. Főként a keresztény vallásról gondolom ezt :)
Szeretném máshogy hinni, keresem is hogy mi az igazság, de egyenlőre erre jutottam.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!