Lehet valaki azért fordul el a vallástól mert logikátlannak találja?
Igen, előfordul (szerintem ez az egyik leggyakoribb).
Gyerekként református nevelést kaptam és elég sokáig hívőnek tartottam magam. Fiatal felnőttként már inkább felekezeten kívüli keresztényként hivatkoztam magamra. De egyre több kérdés merült fel bennem, amire a kereszténység nem adott kimerítő választ, esetenként akár ellentmondásokba is ütközik (ez csak személyes véleményem). Ezért a figyelmem a neopogányság felé kezdett fordulni (Ásatru), de ez még annyira sem volt következetes. Így rájöttem, hogy a mai kaotikus világban a vallás ugyan megnyugvást ad(hat) a látszólagos renddel, de ez nem szükségszerű. Engem például inkább zavart ez a látszólagos nyugalom, így lassan, több lépésben ateista lettem. Ennek ellenére tisztelem azokat, akiknek elég erős a hitük a mai világban és nem bizonygatom nekik, hogy márpedig nekem van igazam. Több vallásos barátom is van (katolikus és protestáns vegyesen), akikkel szívesen beszélgetek, mert egy-egy kérdést vagy problémát teljesen más szemmel néznek, így új nézőpontok kerülnek be a beszélgetésbe
"rengeteg logikátlan dolog van a világon így is, amit kérdés nélkül elfogadnak az emberek."
Például?
Ha szélesebb körben oktatnák a kritikus gondolkozás technikáját (logikát), abból a vallások rosszul jönnének ki.
Szerintem a tudatos ateisták legnagyobb része azért nem hívő, mert logikátlannak és bizonyítatlannak látja a vallások kijelentéseit.
#6 Nem a logika tesz igazzá egy állítást. Lehet valami maximálisan logikus és összefüggő (pl. Harry Potter világa), abból nem következik, hogy igaz. Ha viszont valami logikátlan, akkor nem racionális hinni benne. Lehet tőle igaz, de a bemutatott "bizonyíték" alaptalan, hibás. A keresztény vallás is ilyen, az állításait az eddig prezentált "bizonyítékok" alapján nem lehet racionális alapon elfogadni.
#7 a keresztény vallás van annyira logikus és koherens, mint mondjuk a Harry Potter (illetve annál azért jóval koherensebb). A bizonyítékoknak nincs bizonyító ereje a logikában. Sőt, ilyen alapon például a természettudomány tulajdonképp illogikus volna.
#8-as igazat mondd azzal, hogy a kereszténység alapját nem alapfogalmak és axiómák adják, hanem történetek és hagyomány. A teológia csak egy későbbi származék.
Valójában az emberi élet jelentős részét ma is tradíciók és rítusok vezérlik, még nyugaton is, nem logikus következtetések. Nem is nagyon lehet másképp. Például az, hogy hogyan érintkezelbegy emberrel egy boltban, az utcán, a családban, vagy párválasztásnál, mélyen ritualizált cselekvés, aminek köze nincs a logikus következtetésekhez.
A jogot is nagyrészt tradíciók vezetik. Hogy mit minek ízélünk meg, mi bűncselekmény és mi nem az, leginkább hagyomány kérdése, mintsem logikáé.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!