Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Valláskritika » Milyen lenne az ember, az...

Milyen lenne az ember, az emberiség, a világ maga, ha sose lett volna vallás?

Figyelt kérdés

Ha nem lennének vallások, még csak sámánizmus sem, ha nem formálta volna évezredeken át a tudatunkat, akkor milyenek lennénk, milyen lenne az emberiség?


Nagyon összetett az tény, mert tulajdonképpen minden a ma ismert vallásokon alapul, legfőképp a két főhatalmon, a kereszténységen és az iszlámon.


De menjünk vissza az időben, és valahogy próbáljuk meg vegyíteni a dolgokat. A ma embere, az ún. történelem előtti idők úgymond tiszta tudatával, mire lenne képes?


2022. jún. 21. 13:31
1 2 3
 1/30 anonim ***** válasza:
73%
Valószínűleg sokkal hátrébb lennénk a fejlődésben, mivel a vallás nagyon sok évezreden keresztül segítő és előre húzó erő volt, adott körülmények között.
2022. jún. 21. 13:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/30 anonim ***** válasza:
88%
Más. Ennél konkrétabbat nem igazán lehet mondani, tekintve hogy milyen sokáig milyen szerves része volt valamely vallás szinte a teljes emberiség életének.
2022. jún. 21. 13:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/30 A kérdező kommentje:

Véleményem szerint ahhoz nincs sok köze a vallásoknak, hogy feltalálták a kőbaltát a bottal turkálás helyett, illetve később a kereket. Ezt végig lehetne futtatni, bár tény hogy sok dologba beleszólt - és lendítette előre - a vallás a fejlődést.


Ezt az úgymond "tiszta tudatot" hol lehetne keresni? Afrikai törzseket is már "megfertőzte" a "civilizált" világ és persze a vallást tanítók. Már szerintem nincs a világon olyan kis közösség ahol még lehetne ezt vizsgálni.


Mennyire kell visszamenni, mely korba, hogy olvashassak könyvet arról, hogy milyen egy - az általunk ismert világot nem ismerő - viszonylag modern közösség? Úgy értem, 90-es évek? 70-es évek? Régebbre?

2022. jún. 21. 13:42
 4/30 anonim ***** válasza:
37%

Sokkal jobb lett volna a világ, csak az ősember túlságosan gyáva volt ahhoz, hogy elfogadja azt, ami a szeme előtt van: a dolgok spontán módon történnek, az okokat viszont nem ismerjük.


Azt gondolom egyébként, hogy az az első vallási vezetők az első természetkutatók is voltak, akik felismertek bizonyos temészeti törvényszerűségeket, és azt is, hogy a népet mennyire lehet befolyásolni, és ez használtalàk ki.


Valami ilyesmi történhetett, talán: a sámánok megfigyelték, hogy amikor fekete felhők jönnek, esni fog az eső. A népnek viszont azt mondta, hogy az istenek haragszanak, ezért tegyenek ezt-azt, mert égzengés, villámlás fog jönni. Amikor végül nagy vihar lett, a nép látta, hogy a sámán jóslata "beteljesült", és hittek neki. Onnantól a sámán a nép vezetője, tekintélye lett.


Ha pedig kb. ez a vallás keletkezésének a története, akkor a vallásba bele van kódolva a megtévesztés.

2022. jún. 21. 13:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/30 anonim ***** válasza:
100%

A vallás már minimum 70e éves, de valószínűleg sokkal régebbi.

Vallás nélküli emberi csoport csak egy van: az ateisták, és régen ilyen gyakorlatilag nem volt.

2022. jún. 21. 13:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/30 anonim ***** válasza:
76%
nem tudjuk, mert annyira formatívan hatott az ember és a civilizáció fejlődésére, hogy ezt gyakorlatilag lehetetlen megválaszolni. A vallás nem egy konstrukció, hanem az emberi kogníció természetes velejárója, olyan, mintha azt kérdeznéd, milyen volna az emberiség, ha nem léteznének történetek.
2022. jún. 21. 14:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/30 A kérdező kommentje:

#4-est miért pontoztátok le? Ez itt a valláskritika rovat, ha nem tetszik, nem jöttök ide olvasgatni a válaszokat. Direkt nem a vallás rovatva tettem...


#6 na igen, de honnan indult, miért alakult így?


Kérdésem második felére is kérek szépen válaszokat, valamilyen formában ott is jelen van a "vallás", de az valahogy más. Egy modern embernek nincs szüksége a falra rajzolni vadászjeleneteket, és attól várni a jó vadászatot.

2022. jún. 21. 14:40
 8/30 anonim ***** válasza:
0%

A felvetésed ott hibás, hogy az emberek és a társadalmak rossz tulajdonságait a vallásokból erdezteted, és azt képzeled, hogy az ember tudata a vallások nélkül "tiszta" lenne, és a társadalma pedig "fejlettebb".


Ez az elképzelés egyszerre gyerekes és műveletlen. Az ember nem racionális lény, és nem ab ovo "jó" vagy pláne "tiszta". Mindkettő XIX. századi tévhit. (Russeau-ról írták, hogy nála senki nem tett többet azért, hogy az ember újra négykézláb járjon.) A realista-ateista társadalmi kísérletek kudarca és véres diktatúrái amúgy megadják a választ a kérdésedre.


De megnézheted a mai nyugati társadalmakat is, amiket nem tart féken sem erkölcs, sem istenfélelem. Ilyen a vallás nélküli világ. Az emberek ostobák, önzőek és haszonelvűek, kirabolják a jövőjüket, és csak a mának élnek. Az erősebb, okosabb lecsicskítja és kifosztja a gyengébbeket, mert semmi nem köti meg a kezét. Az "józan ész" törvényei jogokká és paragrafusokká silányultak, mert nincs elszámolnivalónk senki felé. "Tégy, amit akarsz, csak ne bukj le!" Nincs isten, ami számonkérne, nincs más hatalom az ember felett.


A templomok turistalátványosságok, az ünnepek vásárlási alkalmak, az ember erőforrás, az élet mennyiségi egység.


Ha úgy véled, vallások nélkül előrébb tartanánk, akkor ebben tartanánk "előrébb".

2022. jún. 21. 15:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/30 Demion ***** válasza:
66%

#8

"De megnézheted a mai nyugati társadalmakat is, amiket nem tart féken sem erkölcs, sem istenfélelem. Ilyen a vallás nélküli világ. Az emberek ostobák, önzőek és haszonelvűek, kirabolják a jövőjüket, és csak a mának élnek. Az erősebb, okosabb lecsicskítja és kifosztja a gyengébbeket, mert semmi nem köti meg a kezét."


Amikor mindenki vallásos volt pont ugyanezt tették az emberek, csak méginkább kontroll nélkül, mert elhitették magukkal, hogy Isten nevében cselekszenek amikor gyilkolnak.

2022. jún. 21. 15:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/30 anonim ***** válasza:
28%

Pedig nem rémlik, hogy a sztálini Szovjetunió vagy Mao Kínája utópiák lettek volna ahol csak úgy megállás nélkül fejlődött a tudomány. Sőt, valamiért Észak-Korea sem egy ilyen utópia. Pedig ebben a háromban ami a közös az (többek között), a vallásüldözés és az hogy állami ateizmust kiáltottak ki.

Meg Európa legrégebben működő egyetemei közül több a középkorban nyílt, és az egyház működtette őket. De valamiért Andalúziáról sem azt tanítják, hogy a vallás vissza húzta volna a muszlim tudósokat.

Azt állítani, hogy a vallás vissza fogja a tudományt történelem hamisítás.

2022. jún. 21. 15:54
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!