Azoktól kérdezem, akik újra és újra behozzák azt a laikus véleményt, hogy a Biblia egy mesekönyv, mire alapozzátok véleményeteket?
Van valami profi tudományos alapja állításaitoknak, vagy pedig a masszív tudatlanságból kialakult laikus véleményetek ez?
Másrészről, hogy tárgyilagos legyek mit szóltok a bibliai régészetről, mely évről évre bizonyít egy-egy részletet a bibliai versekből?
Az óperzsa birodalmat II. Kürosz alapította és természetes, hogy ismert volt az ókorban, rengeteg várost, országot elfoglaltak, az akkori emberiség cirka fele a birodalmukban élt és az alatt a röpke kétszáz év alatt,amíg fenn állt, államszervezésből, hadviselésből olyan mintát adtak a világnak, amit még a rómaiak is csak követni tudtak.
Az Világos, hogy semmi nehézséget nem okozott nekik Jeruzsálem bevétele, de az semmi esetre sem úgy történt, ahogy a Bibliában írva vagyon, mert pompásan értettek a városok ostromához, az a bibliai mese a naívságával megmosolyogtató és szórakoztató is egyben.
A kumrani tekercsek nagy részét el sem lehet olvasni, mivel bélyeg nagyságú darabokra töredeztek, gyakorlatilag az idők során megfeketedett száraz töredékké változtak, amelyen imitt, amott néhol írásjelek töredéke észlelhető, senki nem tudja, mi van rajtuk.
Állítólag van néhány jobb állapotban lévő darab is, amelyet a zsidók senkinek nem mutatnak meg, csak a látványterveket állítják ki egy múzeumban, hogy szerintük hogyan nézett ki és mi volt rájuk írva, de a valóságban csak pár centinként valami ákombákom kis részlete látható nagy nehezen, még komplett betű, vagy jel sem nagyon van rajtuk, így aztán másra nem is jó az egész, csak a hamisítók bizniszére, mert több darabkát eladtak már szerteszét a világon, mint amennyi valójában valaha is létezett belőlük
21es mindent lehet homályositani, 100 év múlva kételkedni fogok benned hogy egyáltalán te éltél-e?
Ilyen hitetlenséggel bizalom hiánnyal nem lehet érvelni.
A kumráni tekercsek említésénél kibontakozott a totális tájékozatlanságod, több darabja megtekinthető online.
A kumráni tekercsekről még annyit, hogy talán mai napig megy a puzzle, ugyanis az arabok darabokra szakították a tekercset, legalábbis némelyiket, feltehetően azért, hogy minél több darabbal tudjank kereskedni. Nem mindegyik van tehát olyan jó állapotban.
A hitelességgel kapcsolatban itt van ez a cikk is:
"Az újonnan felfedezett töredékek szövegének összehasonlítása a többi létező változat szövegével SZÁMOS KÜLÖNBSÉGET MUTAT. Rávilágítanak a bibliai szöveg szóhagyományára a Bar Kokhba-felkelésig, dokumentálva az idővel bekövetkezett változásokat a jelenlegi verzióig."
Forrás: [link]
#20 voltam.
"szövegek értelme változatlan maradt kétezer éve."
>Jellemző, hogy amikor a keresztények már nem tudnak arra hivatkozni, hogy a Biblia hibátlanul maradt fent, akkor jönnek azzal, hogy a "lényegi mondanivaló", vagy jelen esetben "értelme" változatlan maradt. A helyzet az, hogy egy isteni könyv esetében szerintem elvárható lenne, hogy hibátlanul maradjon fent, már csak azért is, mert elvileg ez az egyetlen kijelentés, amit az isten adott magáról. Ezzel szemben a Biblia több ezer másolatából nincs két szöveg, amely teljesen egyforma lenne. Vajon kis töredékek is eltérnek egymástól? De javíts ki, ha tévedek.
Felhívnám a figyelmed Bart D. Ehrman professzor meglátásaira, aki valaha maga is keresztény volt, és mint szakember kutatta a Bibliát, de ma már agnosztikus ateista. Ehrman újszövetségi bibliatudós, egyetemi tanár, bár ma inkább talán vallástudósnak-történésznek mondható. Magyarországon is több könyve megjelent.
Ezen a linken Ehrman egyik előadásának az összefoglalója található:
Bart Ehrman: “Írnokok, akik megváltoztatták az Írást és olvasók, akik erről nem tudnak"
Link: [link]
Amint látod, súlyosabb dolgok is vannak ott mint a kis helyesírás hibák. Ehrman kritikája egyébként az Újszövetséget érinti.
#26
Isten még meg is fogadta, hogy fenn fogja tartani és megőrzi változatlanul szavát.
Szóval azt hiszem ez ennyi.
#27
Hát ha elolvastad volna a linket, akkor rajöhettél volna, hogy a Biblia NEM változatlan.
Mondjuk erre már akkor is rajöhetsz, ha a kezedbe veszel egy tudományosabb bibliakiadást, mint pl. a Magyar Bibliatársulat új protestáns fordításai, vagy a Pannonhalmi apátság katolikus újszövetségi fordítása, ugyanis azok szövegkritikai megjegyzéseket is tartalmaznak. De nem lepődök meg rajtad, mert az átlag keresztény teológia ismeretei eléggé hiányosak.
Az elmondottakból 3 dolog következik:
1. Isten nem tartotta meg a szavát.
2. Isten szavait félreértelmeztétek, és nem volt szándékában betűre pontosan megtartani a Bibliát - tekintve, hogy az eredeti kereszténység az apostoli hagyományon alapul, aminek a Biblia csak része, így érthető is.
3. A Biblia nem Isten szava, csak egy vallásos könyv, a bibliai isten nem létezik.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!