Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Valláskritika » A mindenhatósági ellentmondáso...

A mindenhatósági ellentmondásoknak most végülis mi a magyarázata?

Figyelt kérdés

Lehet már sokszor előkerült a téma, de úgy igazán még nem találtam rá választ....

(Tud akkora követ teremteni Isten, amit nem tud felemelni, ha Isten akarná tudna e öngyilkos lenni stb.)


2021. máj. 16. 21:42
1 2
 11/20 A kérdező kommentje:
10. Nem az emelés a lényeg, akkor mondjuk úgy hogy megsemmisíteni.. tehát tud e olyan megsemmisíthetetlen követ teremteni amit meg tud semmisíteni?
2021. máj. 17. 10:44
 12/20 anonim ***** válasza:
Ott hasonló a helyzet: számára nem létezik megsemmisíthetetlen dolog.
2021. máj. 17. 10:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/20 Mansour ***** válasza:
90%

"tehát tud e olyan megsemmisíthetetlen követ teremteni amit meg tud semmisíteni?"

De hát éppen ez zárná ki Isten abszolútum voltát! Ha van valami, amit nem tud megsemmisíteni, az azt jelenti, hogy van valami felette álló erő, vagy bármilyen jelenség, aminek ő is alá van vetve.

2021. máj. 17. 10:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/20 anonim ***** válasza:
41%

"Akkor végülis Isten nem mindenható?"

Szerintem engedd el ezt a kérdést. Ha szerinted attól, hogy nem tud logikai paradoxonokat csinálni, nem mindenható, akkor egy dolgunk van hátra: imádkozni érted, hogy idővel megtanulj gondolkodni és megtérj.


""ha Isten akarná tudna e öngyilkos lenni"

Ez nem paradoxon, mert tudna."

Isten az abszolút lét. A halál a lét, azaz Isten hiánya. Isten nem tud a saját hiánya lenni, ez logikai paradoxon, tehát nem hogy nem tud öngyilkos lenni, hanem a kérdésre a válasz: error. Mint a nullával való osztás. ÉS ez miért paradoxon? Isten minden tulajdonsága abszolút. Ha tudna nemlétezni, akkor egyszerre lenne örök létező és örök nemlétező. Ezért nem lehet gonosz sem, mert akkor egyszerre kellene abszolút jónak és abszolút gonosznak lenni, ez is paradoxon. TEhát ISten hiánya a nemlét, a bűn, a rossz, stb. NA ateisták, lehet megtérni

2021. máj. 17. 11:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/20 anonim ***** válasza:

"De hát éppen ez zárná ki Isten abszolútum voltát! Ha van valami, amit nem tud megsemmisíteni, az azt jelenti, hogy van valami felette álló erő, vagy bármilyen jelenség, aminek ő is alá van vetve."

Amnéziás vagy? Pont arra válaszoltál, azt idézted, hogy előtte Isten tette megsemmisíthetetlenné, tehát felette áll. Isten saját mindenhatóságát szembeállítani saját mindenhatóságával szintén logikai paradoxon

2021. máj. 17. 11:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/20 pelgrim ***** válasza:

Igen, a téma már nagyon sokszor előkerült. Megtalálhatnád a választ ha a valóságtól nem annyira idegen, egy realisztikusabb elképzelést alkotnál Istenről. A Jóságos, néha szeszélyes középkori földesúrhoz hasonló Isten elképzelése, aki a sorsunkat irányítja, aki az egyik embert megjutalmazza, a másikat megdorgálja mert valami nagyon rosszat tett, ma tarthatatlan. Ilyen isten nincs, Isten nem egy valaki, nem egy személy és nem teremtett semmit, de mindenné fejlődött.

Közelebb állunk a valósághoz, ha Isten úgy képzeljük el mintha egy önfejlesztő ihlet lenne, az Eredeti Ihlet, az egyetemes tudatosság, mindennek kezdete és forrása melyből minden létrejött. Az ihletre ugyanis a közlés, a kibontakozás a fejlődás jellemző. Isten nem teremtett semmit hanem mindenné fejlődött. Mi és velünk együtt minden létező az Eredeti Ihlet vagy Isten fejleményei vagyunk, nem teremtményei, mint ahogy a fa levelei sem teremtményei a fának, hanem fejleményei.

Így értelmezve Isten folytonos jelenléte mindenütt és mindenhatósága azonnal érthetővé válik, kihat mindenre és folyton jelen van mindenütt, hiszen minden belőle fejlődött ki, Hasonlóképpen mint ahogy a fa élete ugyanaz az élet mint ami a leveleiben, az ágaiban gyökereiben van, ugyanaz az élet, a tudatosság, az Eredeti Ihlet van jelen mindenben.

Isten mindenhatósága tehát nem azt jeleni, hogy bármit megtehet (habár egy bizonyos értelemben ez is igaz), hanem azt hogy mindenre kihat.

2021. máj. 17. 11:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 17/20 Mansour ***** válasza:

"Amnéziás vagy? Pont arra válaszoltál, azt idézted, hogy előtte Isten tette megsemmisíthetetlenné, tehát felette áll."

Nem érted a lényeget. Azt írtam, hogy ez Isten abszolútum voltát zárná ki, nem pedig a mindenhatóságát, nem egészen ugyanaz a kettő. Isten mint abszolútum azt jelenti, hogy Isten a lét teljessége, minden létező forrása. Az abszolútum az egyetlen dolog, ami önálló létalappal bír, minden más létező létalapja belőle ered, és rajta nyugszik. Ha van Isten, akkor abszolútum, mert ha nem az lenne, akkor csak egy nagy hatalmú létező lenne, és nem hívhatnánk Istennek (így nagybetűvel), csak istennek. Szóval Isten, mint fogalom meghatározásában az a lényeg, hogy az abszolútum volta nem sérülhet, mert ez a lényegi eleme a meghatározásának. A mindenhatóság fogalma nem igazán alkalmas Isten definiálására, mivel nem elég pontosan körülhatárolható, és ilyen logikai ellentmondásokhoz vezet.

2021. máj. 17. 13:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 18/20 Mansour ***** válasza:
A helyzet az, hogy ez inkább nyelvi, mint vallási vagy filozófiai kérdés. Az emberi nyelv nem képes tökéletesen lefedni a valóságot, még a természettudományos vagy filozófiai nyelvezet sem, ami pedig már jóval pontosabb, mint a hétköznapi nyelv. A természettudományban már közhelynek számít, hogy a tudomány nyelve a matematika. De a matematika csak a fizikai valóság leírására használható, Isten leírására nem, tehát ebben a témában a nyelv szavaira vagyunk utalva. Azok pedig pontatlanok és könnyű velük paradoxonokba futni. A relativitáselmélettel kapcsolatban például közismert az ikerparadoxon, amit ha matematikailag leírunk, semmilyen paradoxonhoz nem vezet, csak akkor, ha hétköznapi fogalmakkal akarjuk körülírni. A mindenhatóság azért problémás fogalom, mert sorra lehet gyártani a hozzá kapcsolódó paradoxonokat, amik végül is üresek, mert nem a valóságra utalnak, hanem tulajdonképpen csak nyelvi játszadozások. Olyan, mintha azt mondanánk, hogy ha a végtelenhez hozzáadunk egyet, akkor még végtelenebb lesz, vagy hogy mi volt az örökkévalóság előtt fél órával.
2021. máj. 17. 13:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 19/20 anonim ***** válasza:
Több válasz is adható rá. Először is tisztázni kellene, hogy mit értünk mindenhatóság alatt, mert eszerint lehet a válasz: 1. Nem. Nem, mivel a mindenhatóság fogalmába nem tartozik bele, hogy önellentmondásos dolgokra is képes legyen valaki. Tehát háromszögű négyzetet sem tud teremteni. Ettől még a mindenhatósága megmarad. 2. Igen. Igen, mivel a mindenhatóság fogalmába beletartozik, hogy szó szerint bármire képes, így képes olyan követ teremteni, amit egyszerre fel tud emelni és nem is. Ezzel nem csökken a mindenhatósága, mivel ő képes tejesen önellentmondásos dolgokra is. Háromszögű négyzetet is tud teremteni. Hiszen magában a fogalomban van benne, hogy bármire képes.
2021. máj. 17. 19:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 20/20 anonim ***** válasza:

Az ellentmondás az emberi ész szétválasztó/kombináló műveletének az eredménye.


Isten (és az angyalok) intuitív értelmében nincsen ilyen szétválasztó/kombináló művelet, így ellentmondás sincsen.


Az ellentmondásnak nincsen léttartalma, így azonos gyakorlatilag a semmivel.

2021. máj. 18. 10:43
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!