Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Valláskritika » A kereszténység lenézi a...

A kereszténység lenézi a többi vallást?

Figyelt kérdés

A családomban szinte mindenki keresztény, református, stb. És vannak egy páran, akik folyton "beszólnak". Nekem a buddhizmus tetszik, és mindig is tetszett. Nem mondom magam nagy buddhistának, de sokkal jobban tetszik mint a kereszténység. A keresztény felfogás, világról alkotott nézet, sose tetszett, nem szólók le senkit, e miatt, de nem tetszik. Szóval sok ismerős, családtag kérdezget, gúnyolódik a buddhizmuson, holott azt se tudják, mi az, honnan jött, ki volt Buddha. Mindig azt mondják térjek "észhez" csak legyek keresztény, járjak templomba...stb. De, nekem nem tetszik és kész. Úgy beszélnek, mintha ha nem járok templomba, majd a pokolra jutok, és örökké ott fogok kínlódni. És azt se szeretem, mikor mamám, nagy kereszténynek tartja magát, rendszeresen templomba jár, de ha valakivel össze veszik akkor azt mondja, hogy: "...így-úgy verjen meg az Isten!" Meg, ha valamit tesz, valami "bűnt" azt mondja Ő "megteheti", mert megy gyónni a templomba.

És nem értem, most akkor csak a kereszténység ilyen? Hogy csak az a "valódi" és mindenki legyen az, különben, majd szenvedni fognak?


2010. aug. 15. 10:08
1 2 3
 21/21 anonim ***** válasza:

Ne haragudj a kekeckedésért, de szerintem hiba lenne azt állítani, hogy a "kereszténység" mint olyan lenéz más vallásokat, mert a kereszténység nem 1 személy és nem is 1 szervezet. Úgyhogy lehetnek egyes keresztény emberek, akik lenéznek egyes vallásokat, de a kereszténység, aminek per definitionem az a jelentése, hogy "krisztusivá válni", nem nézhet le senkit.


Azt, hogy sokan vannak a magukat keresztényként identifikáló emberek között olyanok, akik az általad részletezett magatartásformáknak megfelelnek, pl. amit te úgy értékelsz, hogy "beszólnak", "leszólnak", stb., nem tagadom, de fontos tisztában lenni azzal, hogy ezek a dolgok általában nem magának a kereszténységnek a jellegéből adódnak, hanem vagy ezeknek az egyéneknek a személyes jelleméből/meggyőződéséből, vagy abból, hogy a vallásuk által hirdetett bizonyos (eredetileg a kereszténységtől idegen) tanokat tesznek magukévá. (Ezeket most nyilván nem fogom részletezni.)


És végül, van viszont egy olyan vonása *magának a kereszténységnek*, ami mellett nem mehetek el ebben a válaszban, mert konkrétan ezt is említed. Ez pedig az, hogy a kereszténység alapvetően egy *térítő* jellegű vallás/hitrendszer.

Viszont az a véleményem, hogy ezt nem lehet felróni sem a keresztény egyéneknek, sem magának a kereszténységnek. Furcsán fogom kifejezni magam, de minden vallásnak "megvan a joga hozzá", hogy térítő jellegű legyen, természetesen mindaddig, amíg ezzel nem sérti más emberek jogait. De az nem a te lenézésed, ha megpróbálnak (akár keresztények, akár mások, mert sok más térítő vallás is van) meggyőzni.

Azt kell mondjam, hogy magának a kereszténységnek a bűnökből való megtisztulás és a víztől és Szent Lélektől/Szellemtől való újjászületés után a *legfontosabb* alaptanítása, illetve küldetése, hogy a hitet, az "evangéliumot" (vagyis Jézus feltámadását, és Isten Országának/Királyságának közeli eljövetelét) hirdesse az embereknek. Az evangélium hirdetésének lehetőségétől megfosztott, vagy azzal élni nem kívánó kereszténység elveszíti a keresztény identitását.


Szerintem te egyenlőségjelet teszel aközé, hogy valakinek az álláspontja szerint te "téves úton jársz", és aközé, hogy valaki "lenéz" téged, vagy a vallási meggyőződésed. Holott a két dolog nem ugyanaz. Hanem inkább arról van szó, hogy a kereszténység alapvető üzenetét (ami, mi tagadás, az, hogy meg kell térned Istenhez, mert csak így nyerhetsz örök életet - ergo ha nem térsz meg, tévedésben vagy) lehet úgy is hirdetni az embereknek, ahogy az általad leírt egyének teszik (lekezelő, vagy arrogáns, vagy netán fenyegető módon, ami egyébként az általam "vallásos térítő" emberekre jellemző), meg lehet egy szimpla párbeszéd formájában is, ahol meghallgatjuk egymást, vagyis hogy elmondom neked, hogy én mit gondolok/miben hiszek, alátámasztom a saját érveimmel, aztán örülök, ha egyetértesz, de nem haragszom meg rád, ha azokat elutasítod. Mondanom sem kell talán, hogy ahhoz, ahogy Krisztus élt a földön, és ahogy az ő első tanítványai éltek és dolgoztak, az utóbbi "módszer" áll közelebb. Ők tudták, és ma is nagyon sok keresztény tudja, amikor "evangelizál", hogy az emberek megtérését nem a saját erejükkel érhetik el, és nem is az ő feladatuk, hogy azt "kimunkálják", hanem egyszerűen az a feladatuk, hogy átadjanak egy üzenetet, és a munka többi részét Isten Szelleme elvégzi azokban, akiknek - biblikus kifejezéssel élve - "van füle a hallásra".


Az általam "vallásos térítőknek" nevezett embereknek viszont nem az a fő céljuk, hogy a megtérésről, a bűnbocsánatról és Isten Királyságáról szóló üzenetet átadják neked, hanem az, hogy téged egy adott vallási közösség tagjává tegyenek. Azért gondolkodnak így, mert többnyire úgy gondolják, hogy azzal fognak téged "megmenteni", ha beletérítenek-belekényszerítenek egy *vallásba*.

Miközben a kereszténység tanítása, és Jézus egész földi szolgálatának (a farizeusokkal való vitáinak) egyik fő tanulsága az, hogy nem a vallás vagy nem egy bizonyos vallás menti meg az embert, még akkor sem, ha ez a zsidó vallás vagy a keresztény vallás; hanem csakis az, ha hite van "az ember Fiában".


"És nem értem, most akkor csak a kereszténység ilyen? Hogy csak az a "valódi" és mindenki legyen az, különben, majd szenvedni fognak?"

Nos, ez már egy másik, és nagyon érdekes vonatkozása a kérdésednek.

Valóban, én is - hívőként - valamennyire meg tudom érteni, hogy az embereket kellemetlenül érinti, ha azt tartják róluk, hogy ha nem térnek meg Istenhez, akkor a haláluk után az örök kárhozatban lesz részük. Ugyanakkor valamennyire meg nem is tudom megérteni, mert én meg mondhatnám például, hogy engem meg az érint marhára kellemetlenül, vagy adott esetben bosszant, ha egy másik vallás hívei azt tartják rólam, hogy a halálom után tehén leszek, vagy urambocsá' az előző életemben hangya voltam, valamint, hogy a lelkem örökké mindenféle testeket fog ölteni, míg el nem érem a nirvánát.

De hát a végén meg úgy vagyok vele, hogy bárhogy is próbálnám ezen felbosszantani magam, nem megy, mert egyszerűen *nem bír érdekelni*, hogy egy más vallás mit gondol énrólam. Holott mondhatni - a te logikádat követve - logikus lenne azt éreznem, hogy engem azzal lenéznek, degradálnak, hogy azt mondják, hogy netán korábban állatként léteztem, vagy ha "rosszul" viselkedem, akkor a következő létformámban valami szerencsétlen sorsú kutya leszek.

Most bocsi az ironizálásért, de hát nem ugyanott vagyunk? Ha te nem fogadod el a keresztény tanokat, lelked rajta; de gondoltál-e arra, hogy miért foglalkoztat téged annyira az, ha valami - szerinted tévedő, netán bigott, fanatikus stb. - emberek azt gondolják rólad, hogy ha nem térsz meg, a pokolra fogsz menni? Ha annyira nem tetszik a kereszténység üzenete, és nem érdekel ez a vallás, akkor mit foglalkoztat, hogy mit hisznek a keresztények? Miért érzed úgy, hogy "lenéznek" azzal, hogy vizionálnak számodra egy bizonyos sorsot a halál utáni létezésedre nézve? És akkor miért nem esik ugyanezen kalap alá az, ha egy reinkarnációban hívő ember vizionálja mondjuk rólam, egy keresztényről, hogy a következő életemben valami más élőlényként, vagy más emberként születek újjá? Vajon az logikailag nem ugyanolyan énrám nézve?


És most mindezt szimplán az érem másik oldalát mutatva próbáltam meg elmondani, anélkül, hogy nagyon belementem volna valamiféle "térítő dumába". Pedig mondhatnám azt is, hogy mi van akkor - csak "gondolatkísérlet" szintjén -, ha esetleg tényleg feltámadott Jézus a halálból, és tényleg van lehetőség az embernek örökké élni, és tényleg meg fogja ítélni Isten azokat az embereket (is), akik nem tértek meg, hanem buddhisták voltak, meg muzulmánok, meg nemtudom? Gondolatkísérlet szintjén: hogy éreznéd magad, ha egyszer csak ott állnál Isten előtt, a sorsodon már nem tudnál változtatni, és akkor derülne ki, hogy a családodból valaki tudta, hogy mi vár rád, de nem mondta el, mert nem akarta megsérteni a buddhista érzéseidet? Megmondom én: elárulva!

Úgyhogy az az igazság, hogy legalábbis pszichológiai szinten, de egyébként meggyőződésem szerint valójában is, egy igazán hívő keresztény embertől, aki 100%-ig úgy érzi, biztos benne, hogy Jézus feltámadt a halálból, az az egyetlen logikus viselkedés, hogy mindenkinek megpróbálja elmondani, hogy csak Jézuson keresztül vezet az út az örök életbe; minden más út a veszedelemre visz.

Ettől még nem kell lenéznie senkit a másmilyen meggyőződése miatt; megteheti ezt az üzenetátadást úgy is, hogy emellett tiszteletben tartja, ha valaki máshogy van meggyőződve.


A kereszténység üzenete az, hogy Isten minket "két lábon járó hirdetőtáblákul" helyezett ebbe a világba, egy Föld nevű űrhajóra, és tele vagyunk olyan ránk szegelt plakátokkal, amelyeken a világ legcsodálatosabb helyére, a Mennyországba vezető "last minute" ajánlatok olvashatók, rajta egy telefonszámmal. Ez a telefon egyenesen az Atyához van bekötve. A híváshoz a készüléke minden embernek megvan; csak rajta múlik, hogy felhívja-e az utazási iroda Főnökét, vagy sem. Az ajánlaton az is szerepel, hogy az útra, bár nagyon drága a jegy, de egy adakozó kedvű, Jézus Krisztus nevű úriember mindenkit befizetett, nehogy valaki azért ne tudjon eljönni, mert túl sok a tartozása. Ha valaki még mindig hezitálna egy ilyen nagyszerű ajánlaton, a plakát alján, az "apróbetűs" részben pedig valóban ott van az is, hogy "aki lemarad, az kimarad", mert az utolsó járat indulása után azok, akik nem fogadták el az ajánlatot, végleg itt maradnak a Föld nevű űreszközön, és el fogják érni a Föld nevű járat végállomását, amit Gyehennának, egy bazinagy lángtengernek neveznek.


Ez nem lenézés, hanem tájékoztatás. Persze nem tudom neked bebizonyítani, hogy nem kamu a plakáton szereplő hirdetés, ami rám van szegezve; csak úgy tudsz megbizonyosodni róla, ha tárcsázod azt a bizonyos telefonszámot. ;)

2012. márc. 29. 20:14
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!